OFPOF

Diyabet Hastalarına Müjde!

-
296
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Diyabet Hastalarına Müjde!
1.453 izlenme
-

Diyabet hastaları artık kan şekerlerini kontrol altında tutabilecek. Gelişen sağlık teknolojisi ile yapay organlar adım adım işlevselleşiyor.

Dünyanın ilk Suni Pankreas'ı FDA yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı. Bu gelişme ile birlikte tıpta çok büyük gelişmelerin yolda olduğu görülebiliyor.

Medtronic tarafından geliştirilen MiniMed 670G adlı cihaz, kişinin kanındaki insülin miktarını normal düzey ile karşılaştıran bir algoritmaya sahip olup bir insülin pompası gibi insülin dozunu kendi sistemine göre ayarlıyor. Kısaca kandaki insülin miktarının seyrini kontrol ediyor ve insülini düzenliyor. Fakat bu cihaza rağmen hastalar yemek yemeden önce kanlarındaki şeker miktarını kontrol etmek durumundalar. Yemekten önce kontrol edilen şeker miktarı ile cihaz sonrası oran arasında büyük bir fark oluyor. Birçok hasta için ilaç gibi gelecek bu cihaz artık hastaların bir organı haline gelecek.

2017 ilk baharında satışa çıkması beklenen, diyabet hastalarının daha güvenli ve sorunsuz bir yaşama ulaşmalarını sağlayacak olan cihazın fiyatının ise çok yüksek olması tüm hastaları ve tıp çevresini korkutuyor.

Kaynak: sciencemag.org


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık