OFPOF

Derin Bir Nefes Al! Öfke Anında Ne Yapılmalı?

-
386
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Derin Bir Nefes Al! Öfke Anında Ne Yapılmalı?
354 izlenme
-

Öfke Türk Dil Kurumunca; engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık, hışım, hiddet, gazap.

Öfke günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir duygu ne yazık ki. Öfke anında ne yapmamız gerektiğini, öfkemizi kontrol etmeyi bilmemiz gerekiyor. Öfke kontrolü; bilinenin aksine öfkeyi yaşamamak, içe atmak değil, içinde bulunduğumuz durumu çok yönlü anlayarak, gerçekci yorumlar yapmaktır. Öfkeyi minimum düzeyde tutmaktır.

1. Derin Soluk

Derin Soluk

Derin bir soluk öfke duygusunu yatıştırabilir. Soluk alırken diyaframdan almaya özen gösterin. Göğüsten alınan soluk sizi rahatlatmayacaktır.

2. Konuşma

Konuşma

Konuşma hızınızı kontrol edin. Yavaşça konuşun. Söylediklerinizin anlaşıldığından emin olun. Bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız birkaç dakika bekleyin, sakinleşip, konuşmaya devam edin. Tehdit edici konuşmamaya dikkat edin. İletişime açık olduğunuzu karşı tarafa belli etmeye çalışın.

3. Mesaj vermek

Mesaj vermek

"Belki, eğer, bana göre, bence" gibi kelimeler kullanın. Bu kelimeler iletişim sürecini geliştirecek mesajlar verecektir. Karşı tarafa ne istediğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu, aslında yıkıcı değil yapıcı olmaya çalıştığınızı anlatmaya yardımcı mesajlar verin. Karşınızdakinin sizi anladığından emin oluncaya kadar mesajları tekrarlamaya devam edin.
 

4. Mantık

Mantık

Mantık öfkeyi yener. Çünkü öfke, haksız olduğunuz bir ortamda bile sizi haklı çıkartmaya çalışır bir tepki sergiler. Öfkenin olduğu ortam da mantık devre dışına çıkmaya başlar. Buna izin vermeden olabildiğince mantıklı olmaya çalışın.

5. Çevre ve insanlar

Çevre ve insanlar

Bazı durumlarda insanları içinde bulunduğu ortam, ortamda bulunan kişiler öfkelendirebilir. Bu durumlarda yapılacak en güzel şey ortamı değiştirmek, mümkün değilse üstteki maddeleri göz önüne almaktır.

6. Saymak

Saymak

Öfke anında konuşmaya başlamadan önce içinizden sayın. Öfkenizi 5 üzerinden değerlendirin. 3/5 oranında öfkeliyseniz 10'a, 4/5 oranında öfkeliyseniz 50'ye, 5/5 oranında öfkeliyseniz 100'e kadar içinizden sayın. Ardından konuşmaya başlayın.

7. Kendinizle konuşun

Kendinizle konuşun

Öfke anında kendinizi sakinleştirecek anahtar kelimeler kullanın."Sakin", "Geçti", "Kafaya takma" gibi kelimeler kullanarak beyninizi bu komutlara yönlendirin.

8. Unutmayın

Unutmayın

Öfke anında söylediğiniz sözlerin karşınızdakini kırabileceğini, geri dönüşü olmayan sözler söyleyebileceğinizi, geri dönüşü olmayan şeyler yapılabileceğini UNUTMAYIN.

Uzun vadede; kendinizi zorlamayacağınız, yavaşça yapılan yoga türü egzersizlerle kaslarınızı gevşetmeye çalışın. Bu egzersizler öfke anında aşırı tepki vermenizi azaltabilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.