OFPOF

Daha İyi Uyku İçin Size Yardımcı Olacak 8 Yararlı Gıda

-
5.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Daha İyi Uyku İçin Size Yardımcı Olacak 8 Yararlı Gıda
23.885 izlenme
Ofpofer
-

Uykusuzluk mu çekiyorsun? Bu yediğin şeylerle ilgili olabilir. Daha iyi uyku için yararlı olacak 8 yararlı gıdayı araştırdık.

Uyku Hayatımızın bir desteğidir, ama hayattaki diğer iyi şeyler gibi biz sadece onun önemini kaybettiğimizde farkına varıyoruz. Uykusuz geçen bir gecenin ardından yorucu bir günün yorgunluğu iyi bir gece uykusunu bizim için daha önemli yapar ve iyi kalitede bir uyku altın değerindedir.

Geçmişte sonuçlarını hissetmeden gece 3'ü bir hamburgerle geçirirken şimdi belli yemeklerin farkına varıyorsun. Gece hamburger yenmesi durumunda bunun etkileri tatsız olabilir; mide ekşimesi,karın ağrısı gibi. Ancak başka bir yol daha bulunuyor; bu yemekleri uyku vaktinden kısa bir süre önce yediğinde daha kolay uykuya dalmana yardımcı olabilir ve uyku kaliteni yükseltip daha iyi uyumana yardımcı olabilir. Bende bu gıdalardan 8 tanesi sizler için araştırdım.

 

1. Kiraz

Kiraz

Kiraz melatonin içeren doğal besinler arasındadır. İçerdiği kimyasallar bizim biyolojik saatimizi ve günlük ritmimizi düzenler. Dünyada insanlar seyahat ederken jetlağ'in etkisini hafifletmek için sık sık birçok melatonin ilaçları alır, bu yüzden yurtdışı seyahatinden dönüşte biyolojik saati yeniden düzenlemede sorun yaşayabilirsiniz. Eğer birkaç kiraz yemeyi denerseniz,böyle bir sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

2. Yasemin Pirinci

Yasemin Pirinci

Yasemin Pirinci yüksek bir glisemik indekse sahiptir, bu da vücutta yavaş yavaş sindirildiği, yavaş yavaş şekeri serbest bıraktığı ve kana yavaş yavaş karıştığı anlamına gelir.

2007'de Amerikan Dergisi klinik beslenmenin yayınladığı bir araştırmada uyku vaktinden 4 saat önce yasemin pirinci yemenin insanların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olduğu kanaatine varıldı.

3. Tatlı Patates

Tatlı Patates

Paketlenmiş tatlı patateslerin uyku kalitesinin gelişiminde ekstra bir avantajı vardır. Kompleks karbonhidrat olmasının yanında aynı zamanda potasyum içerir, vücutta kasların rahatlamasına yardımcı olur. Potasyum içeren diğer gıdalar ise fırınlanmış patates, limon ve papaya'dır.

4. Kediotu Bitkisi

Kediotu Bitkisi

Yapılan birçok araştırmada Kediotu bitkisinin kökünün uykuya dalma sürecini hızlandırdığı ve uyku kalitesini geliştirdiği bilgisine saptandı.Kediotu,sarı papatya ve nergis bitkilerinden yapılmış içeceğin uykuya sebep olduğuna dair bazı iddialar var.

Ancak diğerlerinin iddiasına göre bitkilerin kendisi uykua sebep olmuyor, ama yatmadan önce çay hazırlama ve içme ritüeli sebep olabilir.

5. Süt

Süt

Amerikan filmleri ve Tv şovlarında sizinde fark edebileceğiniz gibi bir çocuğun uyku problemi olduğunda genelde ona cam bir bardakta sıcak bir süt verilerek daha iyi uyumasına olanak sağlanıyordu. Bu hollywood geleneği bir çözüm değildir.

Süt içerdiği amino asitle beyinde serotonin üretimini sağlayan ürünlerden biridir.Bu tartışılabilir bir konu olmasına rağmen bazıları serotonin ve triptofan'ın daha kolay uykuya dalmayı sağladığına inanıyor.

6. Muz

Muz

Muz içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kolay uykuya dalmaya yardımcı olur.Doğal maddeler sayesinde vücuttaki kaslar gevşer. Onlardaki karbonhidrat göz önünde bulundurulduğunda sindirimi aynı zamanda uykuyla da ilişkilidir. Uyku dikkate alınmaksızın, muz içerdiği bol vitamin ve mineralle bizim için gereklidir.

7. Hindi

Hindi

Süt gibi Amerikan şükran yemeğinin sonunda yöneldikleri hindi de içerdiği triptofanla uyuşukluk eğilimine sebep olabilir.Ancak tabağa tepeleme doldurduğun hindi senini uykusuzluğuna çözüm sayılmaz;

Hindi yemeğindeki triptofan miktarına bağlıdır ve yemek biraz baskı yaptığında bu uykuya dalmada sorun olabilir, ama hindi kronik uyku problemlerine asla çözüm değildir.

8. Tahıl

Tahıl

Karbonhidrat yemek uykuya genelde yararlıdır,ama yatmadan önce bir paket kurabiye tıkınmak muhtemelen iyi bir fikir değil. Onun yerine  akşam yemeği için bir kase tahıl yemeyi denemek uykuya destek sağlar. Eğer tahıl yeme fikrine itiraz etmezseniz farklı kompleks karbonhidratları tercih edebilirsin,kinoa, yulaf veya karabuğday gibi.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.