OFPOF

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çörek Otu Nasıl Tüketilmeli?

-
4.8b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çörek Otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çörek Otu Nasıl Tüketilmeli?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Çörek otunun sağlığa faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Çörek otunu nasıl tüketmeliyiz? Çörek otu zayıflatır mı?

Çörek otu, çok eski zamanlardan beri birtakım hastalıkların tedavisinde yardımcı olması amacıyla kullanılır. Belki de çörek otunun onlarca faydasından haberiniz yok ve çörek otunu yalnızca poğaçaların üzerinden tanıyorsunuz ama çörek otu insan sağlığına oldukça faydalı.

Çörek otunun faydaları, çörek otunun içerdiği vitamin ve minerallerden kaynaklanır. Çörek otunda A, H, C, B1, B2 ve B6 vitaminleri yoğun biçimde yer alır. Ayrıca mineral açısından da selenyum, magnezyum ve çinko açısından oldukça zengin bir madde. Bunların dışında çörek otu içeriğinde thymoquinone adı verilen bir bileşen vardır ve deyim yerindeyse thymoquinone tam bir şifa kaynağı. Özellikle bronşit, astım gibi solunum yolu hastalıklarının şiddetini azaltması ve kan şekerini düzenleyici etkisiyle bilinir. Çörek otunun besin değerlerine baktığımız zaman ise yaklaşık %38’inin karbonhidrattan oluştuğu görünür. Geri kalan içerik ise %35’i çeşitli yağlar, %21’i albümin ve geriye kalan yüzdesinde de belki de yüze yakın farklı mineral ve madde içerir.

Çörek otu nasıl tüketilmeli sorusuna geldiğimizde ise ya baharat olarak kullanıldığını ya da çörek otu yağı olarak kullanıldığını görüyoruz. Çörek otunu iyice kıyarak bir şişeye doldurun, sonrasında yine şişeyi dolduracak kadar zeytin yağı ilave edin ve iki hafta sıcak bir ortamda bekletin. Sonrasında hazırlamış olduğunuz çörek otu yağını kullanabilirsiniz.

Çörek otunun zararları olup olmadığı da sıkça merak edilen konular arasında. Çörek otuyla ilgili önerilen genellikle günde 1 kaşıktan fazla kullanılmaması gerektiği. Ayrıca eğer halihazırda başka bir ilaç kullanıyorsanız çörek otu tüketmeden önce doktorunuza danışmanız yararınıza olacaktır.

Çörek otu astıma iyi gelir

Çörek otu astıma iyi gelir

Saygın bir tıp bilimi dergisi olan Phytomedicine dergisinin yayınladığı bir araştırmaya göre çörek otu faydaları arasında astım hastalığı geliyor. Yapılan farklı araştırmalarda da çörek otunun içinde bulunan maddeler sayesinde sağladığı antienflamatuar özellik sayesinde solunum yolundaki kasları güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Bu bilgilerle çörek otunun sağlığa faydaları arasında ilk olarak astım rahatsızlığına iyi geldiğini sayabiliriz. Astım rahatsızlığına sahip kişilerin çörek otu nasıl tüketilmeli sorusunu sorduğunu tahmin ediyoruz.
Astım hastaları atak zamanlarında bir fincan kahveye çörek otu yağı karıştırarak tükettiğinde 2 – 3 gün içinde ataklarının azaldığını gözlemleyebilir. Ayrıca yine çörek otu yağını göğüs ve sırt bölgesine uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz, ilave olarak kaynar suya ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı çörek otu yağının buharını solumak da soluk alışverişinizi rahatlatacaktır.

Çörek otu tansiyonu dengeler ve tansiyonu düşürür

Çörek otu tansiyonu dengeler ve tansiyonu düşürür

Yapılan laboratuvar araştırmalarında çörek otunun yüksek tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir. Yüksek tansiyon rahatsızlığından şikayet edenler 1 mg civarında çörek otu alarak tansiyonlarını düzenleyebilirler. Ayrıca bu sayede çörek otunun idrar söktürücü etkisinden de faydalanabilirsiniz.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.