OFPOF

Cinsel Eğilimler Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Kavramlar

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Cinsel Eğilimler Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Kavramlar
1.625 izlenme
Ofpofer
-

Cinsel eğilimler nelerdir? Ve bu eğilime sahip insanlar kimlerle ilişkiye girer? Soruların cevapları içeriğimizde.

Günümüzde onlarca cinsel eğilime sahip insanı görüyoruz. Heteroseksüeller, transeksüeller, lezbiyenler... Peki bu kavramların anlamı nedir? Bu insanlar kimlerle ilişkiye girer? Cinsel eğilimler hakkında bilinmesi gereken herşeyi içeriğimiz de bulacaksınız. Keyifli okumalar. 

1. Heteroseksüellik

Heteroseksüellik

Heteroseksüellik bilindik kadın-erkek ilişkisidir. Bu eğilimde olan kadın erkekle, erkek kadınla ilişki kurar. Toplumun onayladığı tek cinsel eğilimdir.

2. Homoseksüellik

Homoseksüellik

Homoseksüellik dilimize eşcinsellik olarak geçmiş olan kavramdır. Bu eğilimdeki birey hemcinsiyle ilişki kurma yönelimindedir. Homoseksüel erkekler 'Gay' homoseksüel kadınlar 'Lezbiyen' diye adlandırılır. Homoseksüel erkek yalnızca erkekle ilişki kurarken homoseksüe kadın da yalnızca kadınlarla ilişki kurabilir. Bununla beraber homoseksüel erkek, kendini erkek hissederek bir erkeğe çekimserdir. Ve homoseksüel kadın kendini kadın hissetmek suretiyle bir kadına çekimserdir. Toplumun kesinkes red ettiği bir ilişki biçimidir. Buna rağmen bazı ülkelerde homoseksüel bireylerin yasal evliliğine izin verilmektedir. 

3. Biseksüellik

Biseksüellik

Biseksüellik dilimize tam olarak çevirilememiştir. Fakat geniş tanımı, hem kendi cinsiyle hem de karşı cinsle ilişki kurma eğiliminde olandır. Bİseksüel erkek, hem bir erkekle hem bir kadınla ilişki yaşayabilir. Biseksüel kadın da, hem bir kadınla hem de bir erkekle ilişki yaşayabilir.  Toplumun karşı olduğu bir ilişki biçimidir.

4. İnterseksüellik

İnterseksüellik

İnterseksüellik, hem kadınsı hem erkeksi kişilik özelliklerini içinde barındıran bireydir. Bu birey hem kadına hem de erkeğe yönelim içinde olabilir. İnterseksüel bireyi biseksüel bireyden ayıran şey 'biseksüel bireyin kendini erkek ya da kadın hissetmesi interseksüel bireyin ise kendini hem erkek hem kadın hissetmesidir. Toplumumuzda sıklıkla görülmesine rağmen gizlenen, bireyin çoğu zaman kendinden bile gizlediği bir eğilimdir. 

5. Transseksüellik

Transseksüellik

Transeksüelik yani halk dilinde travestilik. Erkeğin kendini kadın hissederek, erkeklerle yatması, aynı şekilde kadının kendini erkek hissederek kadınla yatması durumudur. Transeksüel birey genelde cinsiyet değiştirerek hissetiği kimliğe bürünür. Transeksüellikte eşcinsellik söz konusu değildir, çünkü transeksüel bir erkek, kadın hissederek erkekle yatar. Ve erkekliğin reddi söz konusudur. Kadın içinse kadınlığın reddi söz konusudur. Toplumda sıklıkla görülen bir eğilimdir. Buna rağmen toplumda kabul görmemektedir. 

6. Pedofili

Pedofili

Pedofili halk dilinde, sübyancılık diye tanımlanan eğilimdir. Bu eğilimdeki yetişkin birey ergenlik öncesi çocuklara ilgi duyan bireydir. Pedofili kadın ve pedofili erkek olabildiği gibi ilgi duydukları çocuk hemcinsleri ya da karşı cinsleri de olabilir. Cinsel hastalık kategorisinde değerlendirilir ve pedofili eğilimindeki birey eğilimini fiile dökerse cezai işlem uygulanır. Buna rağmen toplumda fazlasıyla yaygın olan bir eğilimdir.

7. Zoophila

Zoophila

hayvan sevicilik olarak dilimize çevirilen Zoophilia kavramı, hayvanlara ilgi duyan ve onlarla ilişki kuran bireyler için kullanılır. Zoophilia birey kadın ve ya erkek olabileceği gibi ilgilendiği cins dişi ya da erkek olabilir. Cinsel hastalık kategorisinde değerlendirilir. Kırsal alanda yaygın olan bir ilişki biçimidir. Toplumda kesinkes hoş görülmez.

8. Panseksüellik

Panseksüellik

Panseksüellik, tüm cinslere karşı ilgi duymaktır. Birey bir transeksüelle ilgi duyabildiği gibi, bir homoseksüele de ilgi duyabilir.

9. Sapyoseksüellik

Sapyoseksüellik

Sapyoseksüellik, bireylerin fiziksel özelliklerine değil de akıllarına ve zakalarına ilgi duyma eğilimidir. 

10. Aseksüellik

Aseksüellik

Aseksüellik sekse karşı arzulu olmayan kişidir. Aseksüel birey ne karşı cinse ne de hemcisine ilgi duymaz. Aseksüelite bir seçim olabileceği gibi fiziki ve ya zihinsel bir eğilimde olabilir. Bu eğilimdeki birey seks yapamadığı için değil ilgi duymadığı için seks yapmayan bireydir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.