OFPOF

Cildinizin Kırışmasına Sebep Olan Gıdalar

-
1.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Cildinizin Kırışmasına Sebep Olan Gıdalar
0 izlenme
Ofpofer
-

Bir gün aynaya bakıyorsunuz ve yüzünüzde daha önce görmediğiniz bir çizgi var.

Deri iki proteinden oluşur; kollajen ve elastin. Bu proteinler cildi pürüzsüz ve kırışıksız tutmak için çalışır. Bu proteinlerin sağlıklı tutulması cildinizin harika görünmesini sağlayacak şeydir.

Güneş ilk suçlumuz. Cildin altındaki yapısal lifleri parçalayarak kolajene zarar verir. Kolajen hasar gördüğünde cilt zayıflayarak sarkmaya neden olur. Güneş hasarını yaşlanmayla birlikte gelen cildin doğal zayıflamayla birleştirin ve kırışıklıklar kaçınılmaz bir sonuçtur.

Kırışıklıkların bir başka suçlusu, gelişmiş glikasyon son ürünleridir ya da AGE'lerdir. İleri glikasyon son ürünleri (AGE), hücre yaşlanma süreci için risk molekülleridir. AGE’ler vücut hücre ve dokularında birikerek diğer protein ve lipit molekülleri ile çapraz bağlar yapar bu yapıların inaktivasyon ve fonksiyon bozukluğuna yol açarlar. 
 

Peki hangi gıdalardan uzak durmalıyız?

Şeker

Şeker

Şeker, kolajene zarar veren AGE'lerin oluşumunu arttırır. Kolajen lifleri, cildin yapısını korumaya yardımcı olmak için birbirine bağlı kalmalıdır. Şeker kollajen lifleri arasındaki bağlantıya zarar verir, bu kollajen lifleri güneşten gelen UV ışığına maruz bırakılarak daha da kötüleşir. Daha fazla kolajen yıkılırsa, cildi daha fazla kırıştıracaktır. 

Kırışıklıkları önlemek için şeker alımını azaltın. Şeker, pasta veya dondurma gibi yüksek şekerli gıdalar, yalnızca zaman zaman diyetin parçası olarak değil, ara sıra yenilmelidir.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar

Sindirildikten sonra karbonhidratlar saf şekere bölünür ve bu şeker, bilindiği gibi AGE'lere neden olur. Fakat tüm karbonhidratlar eşit olarak üretilmez. Meyve ve sebzeler karbonhidratlardır ve bunların çoğu aslında kırışıklıkları önleyebilecek muhteşem besleyici özelliklere sahiptir . Böylece, kırışıklıklardan kaçınmak için tamamen karbonhidrat kaçınılması, cildinizin sağlığına zararlı olurdu.

Bunun yerine, çok az rafine edilmiş ve işlenmiş, besleyici yararları az olan ve cildi tahrip edebilecek karbonhidratlardan kaçının. İdeal olarak, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmak için, kekler, kahvaltılık tahıllar, beyaz ekmek, kurabiye, hamur işleri ve kek gibi konsantre karbonhidrat kaynaklarını sınırlandırın.

Margarin

Margarin

Cilde zarar verir, kuru, mat görünüme ve kırışıklıklara neden olur. Margarini kullanmaktan kaçının ve az miktarda gerçek tereyağı tercih edin.

Süt Ürünleri

Süt Ürünleri

Süt ürünleri, kemik sağlığı ve kas fonksiyonu için kritik bir mineral olan kalsiyum sağlamakla birlikte, iltihaplanmayı artırma eğiliminde olup, erken yaşlanmanın nedenlerinden biri olan oksidatif strese neden olurlar. Süt ayrıca laktoz adı verilen ve AGE'lerin oluşumunu artırabilen ve kollajen hasarına yol açan süt şekerinde de yüksektir. 

Bunun yerine, yeşil yapraklı sebzeler veya süt alternatifleri gibi diğer kaynaklardan kalsiyum almaya çalışın.

Kırmızı Et

Kırmızı Et

Kırmızı et kırışıklık oluşumuna neden olabilir, ancak bu sadece kömürleştirilirse. Et yakıldığında, iltihaplanmayı artıran, cilt de dahil olmak üzere vücudun organlarının çoğuna zarar veren enflamatuvar hidrokarbonlar oluşturur. Ayrıca, sosis, pastırma veya şarküteri etleri gibi işlenmiş etler, sodyum ve diğer koruyucular bakımından cildi tahrip eden enflamasyonu artırabilir.

Alkol

Alkol

Alkol zehirli ve dehidrate. Enflamasyonu arttırır ve yaşlanmayı hızlandırır. Buna ek olarak, dehidrasyon cildi nahoş ve kuru görünebilir. Alkol, ayrıca vücudunuzu, sağlıklı cilt, saç ve tırnakları korumak için gereken kritik besin maddelerini de mahrum eder.

Pürüzsüz Cilt İçin Yemek

Pürüzsüz Cilt İçin Yemek

Pürüzsüz, genç ciltler için yukarıda listelenen gıdaları sınırlamanız ya da önlemenizin yanı sıra, sağlıklı cildi destekleyen gıdaları da seçebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, meyve ve sebze alımını artırmaktır. 

C vitamini (çilek, narenciye, biber) ve A vitamini (havuç, tatlı patates) içeren meyve ve sebzeleri seçin. Bu antioksidanlar cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur ve kırışıklıkları önlemek için ihtiyaç duydukları besinleri kollajene ve elastikine verir. Şekeri sınırlamaya ve daha renkli meyveler ve sebzeler yemeye başlayın ve derinize kırışıksız güzel cilde adım atmaya başlayın!

Anahtar Kelime: "Önlem"

Anahtar Kelime: "Önlem"

Bir kez ortaya çıktıklarında kırışıklardan kurtulmak gerçekten zor, bu nedenle önleme anahtardır. Sağlıklı bir yaşam tarzı, cildinizin harika görünmesine yardımcı olur. Tüm gıdalar ile birlikte, düzenli egzersiz, uyku ve stres yönetiminin de etkisi olabilir. 

Güneş kremi düzenli olarak kullanın ve cildinize faydalı olacak sağlık ve esenlik için faydalı gıdaları tüketin. Serbest radikallerin neden olduğu zararı azaltmaya yardımcı olan bol miktarda meyve ve sebzeler. Yalın protein ve sağlıklı yağlar da yardımcı olur. Doğru gıdaları yemek sadece sağlığınıza fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi kırışıklara karşı koruyabilir ve sizi sonsuza kadar genç görünmenizi sağlayabilirler.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.