OFPOF

Beyin Sağlığınıza Zarar Veren 9 İlginç Şey

-
2.8b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Beyin Sağlığınıza Zarar Veren 9 İlginç Şey
0 izlenme
-

Beyininize iyi gelmeyecek durumları ve yiyecekleri sizin için derledik, gelin birlikte göz atalım.

1. İletişim Eksikliği, asosyallik

İletişim Eksikliği, asosyallik

Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, günde 10 dakikalık bir iletişimin bile zihinsel yeteneği arttırdığını gösterdi. Dışarı çıkıp, gördüğünüz ilk kişiyle konuşmaya gerek yoktur - telefonda bir arkadaşınızla veya akrabanızla konuşmak da beyni uyarır.

2. Aşırı şeker tüketimi

Aşırı şeker tüketimi

Araştırmalara göre, fazla miktarda şeker, nöronların üretiminden sorumlu olan beyin veya BDNF'nin nörotrofik faktörünü olumsuz şekilde etkiler. Özellikle, BDNF, uzun süreli bellek ve öğrenmenin oluşması için çok önemlidir.

3. Sağlıksız kahvaltılar

Sağlıksız kahvaltılar

Bazı araştırmalara göre, kahvaltı yapan çocuklar düzenli olarak okulda, özellikle fen bilimlerinde, daha iyi performans gösterirler. Kahvaltı yapmamak, kan şekerinde düşüşe neden olur ve bu da beyin işlevini olumsuz etkiler.

4. Fastfood tüketimi

Fastfood tüketimi

Fazla fastfood tüketimi, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları olumsuz şekilde etkiler. Buna ek olarak, çok fazla fastfood yemek depresyona neden olabilir.

5. Dondurma tüketimi

Dondurma tüketimi

Dondurma da dahil olmak üzere soğuk yiyecekler ani bir baş ağrısına neden olabilir. Soğuk yiyeceklerin kan damarlarını daralttığı söyleniyor.

6. Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyin kanseri ile cep telefonlarının kullanımı arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. Doktorlar konuşmak için bir hoparlör veya bir kulaklık kullanmanızı ve uyurken de telefonunuzu yastığınızın yanına koymamanız gerektiğini tavsiye ederler.

7. Alkol

Alkol

Araştırmacılar, alkol tüketiminin beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı yok ettiğini söylüyor. Bununla birlikte iyi haberler de var: alkol kullanmayı bırakanlar için beyin sonunda normal halini alıyor.

8. Yetersiz egzersiz

Yetersiz egzersiz

Beynin düzenli egzersize ihtiyacı var. Bir çalışmada, fiziksel egzersizlerin BDNF sentezinde ve dolayısıyla uzun süreli hafızaya yararlı etkilerinin olduğu bulundu.

9. Diyet yapmak

Diyet yapmak

Sıkı bir diyet sırasında sadece kilo kaybeilmez. Araştırmalar, beslenmede ciddi bir eksiklik sonucunda beynin kendisini gerçekten yok ettiğini söylüyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.