OFPOF

Başarıyı Arttırmak İçin 10 Beslenme Önerisi

-
814
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Başarıyı Arttırmak İçin 10 Beslenme Önerisi
2.111 izlenme
Ofpofer
-

Başarılı olabilmek her insanın arzusudur. İşte günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz ve başarınızı arttıracak 10 öneri...

Başarı, hayatın her alanında elde etmek istediğimiz duygulardan biridir. Başarılı olmak, çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunun en başında zekâ ve zekâyı doğru kullanma becerisi gelir. Zekamızı daha aktif kullanabilmemizde uyku düzeni, konsantrasyon, eğitim, pratik kazanma ve tecrübe gibi faktörler etkilidir. Temele inecek olursak akıl sağlığının korunması ve zekâ gelişiminde beslenme birinci derecede önem taşır. Bunun için Diyetisyen Hüseyin Emre Ekici’nin 10 maddelik rehber niteliğindeki önerilerine bir göz atalım:

1. İki yaşına kadar anne sütü

İki yaşına kadar anne sütü

Eğer bir bebeğiniz varsa ya da olmasını planlıyorsanız bu maddeye dikkat! Bebeğin beyin gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için bebeğe 2 yaşına kadar anne sütü verilmelidir. İnek sütü o yaşlarda anne sütünün yerini tutmamaktadır ve demir içeriği yetersiz olduğu için beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir. İlk 6 ay sadece anne sütü verildikten sonra, anne sütü ile beraber inek sütü de verilebilir. Bebeğinizin akıllı ve zeki olmasını istiyorsanız bunlara dikkat edin.

2. Bol tereyağlı sıcacık bir ekmek

Bol tereyağlı sıcacık bir ekmek

Evet, yanlış duymadınız! Doymuş yağ ve kolesterol her ne kadar yetişkinlerin kaçındığı şeylerden olsa da çocukların zihinsel gelişiminde büyük bir önem taşırlar. Doymuş yağ asitleri ve kolesterol çocuklarda zekâ gelişimini destekler. Yalnız, yağın doğal ve güvenilir olmasına ve de kızartılmamasına dikkat edilmelidir.

3. Tam yağlı sütler ve süt ürünleri

Tam yağlı sütler ve süt ürünleri

Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için süt ve süt ürünleri alınırken tam yağlı olanlar tercih edilmelidir. Az yağlı ve yağsız süt ürünleri bu dönemde çocuklar için yetersiz kalmaktadır. 

4. Omega-3 yağ asitleri içeren balıklar

Omega-3 yağ asitleri içeren balıklar

Omega-3 yağ asitleri; çocukların beyin gelişiminde, yetişkinlerde ve yaşlılarda da hafızanın güçlenmesi ile akıl sağlığının korunmasına destek olur. Haftada 1-2 porsiyon balık tüketmenizi tavsiye ediyorum. Burada dikkat etmemiz gereken nokta da omega-3 içeriğini azaltacağı için kızartma yöntemi tercih edilmemeli.

5. Tuzu azaltın!

Tuzu azaltın!

Aşırı tuz kullanımının dezavantajlarından biri de beyin kanamasına neden olabileceği gerçeğidir. Bu yüzden tuz tüketiminde aşırıya kaçmayın.

6. Tam tahıllı tüketin

Tam tahıllı tüketin

Tam tahıllılar sadece zayıflamak isteyenlerin tükettiği bir besin değildir. Tam tahıllılar, vitamin ve mineral açısından zengindir ve besleyicidirler. Vitaminlerden özellikle Tiamin sinir sisteminde görev alır ve tam tahıllılarda bolca bulunur.

7. Konsantrasyon için çinko

Konsantrasyon için çinko

Konsantrasyon ve zekâ geriliği görülmemesi için vücudumuza yeterli miktarda çinko alınmalıdır. Et ve deniz ürünleri çinko bakımından zengin besinlerdir.

8. Kırmızı et, pekmez ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketin

Kırmızı et, pekmez ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketin

İyot ve demir zihinsel gelişim için önemli olan minerallerdir. İyotlu tuz ve su ürünlerinden iyot;  kırmızı et, pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerden de demir ihtiyacı karşılanabilir.

9. Kan şekerini hızlı yükselten yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Kan şekerini hızlı yükselten yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Önemli bir mülakatınız ya da imtihanınız olduğunda glisemik indeksi yüksek yiyecek ve içecekler ile kahve, çikolata gibi kafein içeren besinleri tüketmek huzursuzluk, heyecan gibi istemediğiniz sonuçlara neden olabilir. Bu gibi durumların öncesinde, kan şekerini yavaş yükselten süt ürünlerini, kırmızı ve turuncu sebzeleri, üzüm ve çilek gibi meyveleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

10. Ağır ve yağlı besinler sizi hantallaştırır

Ağır ve yağlı besinler sizi hantallaştırır

Ağır ve çok yağlı besinler hantallığa neden olur ve önemli bir toplantı, sunum ya da mülakat öncesinde tüketilmemelidir. Bunun yerine protein, karbonhidrat ve yağın dengeli olduğu bir yemek tercih edilmelidir. Sabah kahvaltısında yumurta, süt, peynir ve yulaf ezmesi gibi tahıl ürünlerinin tüketilmesi de zihninizin açılmasına yardımcı olacaktır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.