OFPOF

Aseksüellik Hakkında Bilgiler

-
709
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Aseksüellik Hakkında Bilgiler
176 izlenme
-

Dünyadaki herkesin mutlaka bir cinsel yönelimi olduğunu düşünürüz. Aslında durum pek öyle düşündüğümüz gibi değil.

Aseksüellik genel bir tabirle; herhangi birine yönelik cinsel çekim eksikliği veya cinsel etkinlikteki ilgi düşüklüğü veya yokluğu. Bir cinsel yönelim eksikliği olarak veya karşıcinsellikeşcinsellik ve çiftcinselliğin yanındaki dördüncü bir varyasyon olarak düşünülebilir. 2004'te yapılan bir çalışmada aseksüelliğin yaygınlığı %1 olarak belirlenmiştir.

Aseksüellik Hakkında Bilgiler-bbmsnucfwx

Aseksüellik, davranışsal ve genellikle bireyin kişisel veya dini inançları gibi unsurların üzerinde etkili olduğu cinsel etkinlikten kaçınma ve bekarlıktan farklıdır; cinsel davranışın aksine, cinsel yönelimin "kalıcı" olduğuna inanılmaktadır. Bazı aseksüel kişiler romantik partnerlerini memnun etme arzusu ya da çocuk sahibi olma arzusu gibi çeşitli nedenler dolayısıyla, cinsel çekim veya seks arzusu eksikliğine rağmen cinsel etkinlikte bulunabilirler.

Aseksüellik Hakkında Bilgiler-pla3hjphwi

Nikola Tesla'nın bilinen en ünlü ve ileri safhada aseksüel olduğu söylenmekte.

Aseksüellik Hakkında Bilgiler-e3ehjn3bnn

Aseksüelliğin, bir cinsel yönelim olup olmadığı üzerinde önemli tartışmalar halen devam ediyor.

Aseksüellik Hakkında Bilgiler-byzxrnr44n

Bazı argümanlarda aseksüellerin doğal cinselliği reddettiği ve cinselliğin anksiyeteye, istismara sebep olduğunu savunduğu ve bazen mastürbasyon yapan aseksüellerin de bu inanca dayandığı da belirtilir. Bunların haricinde aseksüellerin, partnerlerini romantik açıdan memnun etmek için cinsel faaliyet yaşadıkları da argümanlar arasındadır.

Aseksüellik Hakkında Bilgiler-2s0bvquk9r

Aseksüelliğin bir cinsel işlev bozukluğu olup olmadığı toplum içinde halen bir tartışma konusudur. Aseksüellik olarak tanımlanan durumlar genelde bir cinsel yönelim olarak kabul ediliyor.

Aseksüellik Hakkında Bilgiler-3mtg4d56ps

 

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık