OFPOF

Adını Çok Duyduğumuz Fakat Sağlığımıza Yararlarını Pek Bilmediğimiz 7 Mucizevi Bitki

-
3.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Adını Çok Duyduğumuz Fakat Sağlığımıza Yararlarını Pek Bilmediğimiz 7 Mucizevi Bitki
0 izlenme
Ofpofer
-

Bu bitkileri evimizde, iş yerinde, sokakta, köyümüzde her yerde görüyoruz. Peki faydalarını biliyor muyuz?

Hayatınızı daha sağlıklı, daha yaşanılabilir hale getirecek ve kolayca bulunabilecek 7 bitkiyi uzun uzun araştırdık ve faydalarını bulduk.

1. Okaliptus

Okaliptus

Okaliptusun vücudumuza yararları şunlardır; solunum sağlığını iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt sağlığını korur, stres ve kaygıyı azaltır, kan şekerini düşürür, iltihabı ortadan kaldırır ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşır.

2. Meşe palamudu

Meşe palamudu

Meşe palamudu; kalbi korur, enerjiyi arttırır, sindirimi iyileştirir, kan şekeri düzeylerini düzenler, güçlü kemikler oluşumuna katkı sağlar, onarım ve büyümeye yardımcı olur, iltihabı yatıştırır, ishali ortadan kaldırır ve cildi korur. 

3. Lavanta

Lavanta

Lavanta'nın en önemli sağlık yararları arasında, stresin hafifletilmesi bilinir. Ruhsal durumu iyileştirir, dinlendirici bir uyku çekmenizi sağlar, düşük cilt tahrişinin teşvik edilmesini ve enfeksiyonların önlenmesini sağlar. İltihaplanmayı azaltır ve kepekleri yok eder, mide şişkinliğini yatıştırmaktadır.

4. Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak keskin kokmaktadır ve birçok tıbbi niteliği olan harika bir terapötik madde olan yaşamsal kimyasal bileşik allicin'e sahiptir. Allicin bileşiği, otu keskin kokulu ve kendine has bir koku veren kükürt içermektedir. Sarımsağın sağlık yararları sayısızdır. Kalp hastalıklarıyla mücadele etmektedir, soğukla savaşır, öksürmeyi engellemeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır.

5. Maydonoz

Maydonoz

Maydanozun sağlığa olan faydaları, kanseri, şeker hastalığını ve romatoid artriti kontrol altına almanın yanı sıra osteoporozu önlemektir. Ayrıca, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir ağrı kesici olarak kullanabiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik ve mide bulantısı gibi gastrointestinal sorunlardan da maydonoz sayesinde kurtulabiliriz. Maydanoz yıl boyunca bulunabilir bu nedenle bulmakta zorluk çekmeyiz. Herkesin elinde tutabileceği ucuz bir besindir. Ayrıca son derece besleyici bir bitkidir ve bol miktarda vitamin ve antioksidan içermektedir ve bu da sağlığımızı büyük ölçüde etkileyebilir. 

6. Sardunya

Sardunya

Sardunyanın en ilginç yararları, stres seviyelerini düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak, ağrıyı hafifletmek, böbrek sağlığını iyileştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirme ve sindirimi kolaylaştırmadır.

7. Isırgan otu

Isırgan otu

Isırgan otunun en önemli sağlık faydaları arasında vücudu zayıflatmak vardır, metabolik etkinliği arttırmanın yanı sıra bağışıklığı artırma, dolaşımı arttırma, enerji seviyelerini artırmak, menstruasyon yönetme, menopoz semptomlarını en aza indirme ve cilt bakımına yardımcı olma gibi yetenekleri vardır. Böbrek ve safra kesesi sağlığını koruma, inflamasyonu azaltma, kas kütlesini artırma, hormonal aktiviteyi düzenleme, diyabet önleme, kan basıncını düşürme, hemoroiti yatıştırma ve solunum koşullarını iyileştirmede faydalı olduğu da söylenmektedir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.