OFPOF

"Ne Yaparsam Yapayım Bir Türlü Zayıflayamıyorum" Diyenler İçin Zayıflama Rehberi

-
1.9b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
"Ne Yaparsam Yapayım Bir Türlü Zayıflayamıyorum" Diyenler İçin Zayıflama Rehberi
1.052 izlenme
Ofpofer
-

Türlü türlü diyetler deniyorsunuz, her gün spor yapıyorsunuz fakat bir türlü istediğiniz kiloya ulaşamıyor musunuz? Gelin sorununuzu çözmeye çalışalım.

Önce kalorinin tanımıyla başlayalım. Kalorinin tanımı, 1 gr suyu 1 derece yükseltmek için gereken enerjiye verilen isimdir. Yani 100 gr sade çikolata ortalama 550 kaloridir, vereceği ısıyla 7 litre suyu kaynatabiliriz! Tabii ki bizim vücudumuzda bir şeyler kaynamıyor. Fakat oluşan tepki benzer olduğu için yiyeceklerin içindeki enerjiyi ölçmek için kullandığımız birim kaloridir. 1 kilo vermek için yakmamız gereken kalori miktarı ortalama 7000'dir. Bu yüzden kalori saymak, ne yediğimizi ölçmemiz için gereken kilit nokta. Günlük kalori ihtiyacı ise cinsiyete, boy ve kiloya, ne kadar aktif olduğumuza göre değişir. (otomatik hesaplayan siteler var, güvenebilirsiniz)

Kalori Hesaplamak

Kalori Hesaplamak

Peki siz günde kaç kalori aldığınızı biliyor musunuz? "Az yiyorum" demeniz yeterli değil. İçtiğiniz meyve suyuna kadar ne yediğinizi hesaplamınız, not etmenız gerekiyor. Bunun için uygulamalar mevcut, zaten 1-3 ay boyunca takip ettiğinizde otomatik olarak bilinç kazanıp tahmin yapabiliyorsunuz.

Kendinize Uygun Diyet

Kendinize Uygun Diyet

Ayrıca bir diğer husus da internette gördüğünüz "1100 kalorilik diyet" gibi diyetler. Farkındaysanız herkesin alması gereken kalori farklı, bu diyetler de genelde rastgele düzenlenmiş oluyor. Eğer beslenme düzeninize uyan bir diyetse ve günlük kalori ihtiyacınıza uyuyorsa, diyetisyeninize danışıp yeniden yapılandırabilir veya onun önerisiyle kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Az Yemeyin, Doğru Beslenin

Az Yemeyin, Doğru Beslenin

Ayrıca yo-yo diyet olarak tabir edilen 5 günde 10 kilo gibi saçmalıkları da lütfen uygulamayın. Uzun süre uygulaması imkansız olmasının yanında önerilen kilo verme şekli haftada maksimum 1 kilodur! Ki zaten ortalama bir kadının günlük alması gereken kalori 1500, erkeklerin 2000 olarak baz alırsak, 1 kilonun da 7000 kalori olduğunu bildiğimize göre, haftada verilmesi mümkün olan kilo da belli bir rakam. Lütfen sadece kilo verip tartıda eksilen rakamlar için çabalamayın, sağlıklı bir şekilde yağ yakmak için çalışın. Kaç kilo olursanız olun günde 1000 kalorinin altına asla inmeyin!

En az 1000 Kalori!

En az 1000 Kalori!

Asla inmeyin çünkü, vücudumuz nefes alıp verme, saçların uzaması, organlarımızın çalışması gibi yaşamamızı sürdürmesi için elzem olaylar için de kalorileri kullanır! Eğer bunu temin etmesini engellerseniz, vücudumuz kendini tehdit altında hissedip yağ depolama makinesine dönüşür! Çünkü bedenimiz zayıflamak için değil bizi hayatta tutmak için evrilmiştir, her türlü zorlu şartlara adapte olur. Kıtlık durumlarında da zorlanmamak için yediğiniz her besini depo etmeye başlar, metabolizmanızı yavaşlatır. Metabolizma dediğimiz şey de nefes alıp verme, saçların uzaması örneğindeki gibi yapım olaylarıdır zaten...  (evet o yiyip yiyip kilo almayan insanların da metabolizması, yani vücudundaki yapım faaliyetleri hızlıdır, aldığı enerjiyi hemen kullanır ve daha fazlasına daha kısa sürede ihtiyaç duyar. Şans işte...)

Kan Tahlili Yaptırın ve Hastalıklarınızı Öğrenin

Kan Tahlili Yaptırın ve Hastalıklarınızı Öğrenin

"Peki ben sağlıklı besleniyorum, kalorilerimi ne çok az, ne de çok fazla alıyorum ama yine de zayıflayamıyorum" diyorsanız acilen kan tahlili yaptırın! Tiroid bozukuğu, insülin direnci, kadınsanız polikistik over (ki bu ikisi genelde bağlantılıdır) vitamin eksikliği (mesela yapılan bir araştırmada d vitamini eksik olan bireylerin kilo sorunu da olduğu gözlemlenmiş) ve daha birçok hastalık kilo vermenize engel olabilir.
 

Bol Bol Su İçin

Bol Bol Su İçin

Yeterince su içtiğinizden emin olun. Bu da kişiden kişiye değişen bir faktör ama uzmanlar en az 2 litre konusunda hem fikir.

Uyku

Uyku

Uykunuz düzenli mi? Uyku sadece bir dinlenme zamanı değildir, vücudumuz tüm gelişimini, öğrendiği bilgileri gece işler. Uykusuzluk kişiden kişiye değişmekle beraber zayıflama veya kilo verememeyle ilişkili olabilir.

Ve en önemlisi de sabır... Yılmadan çabalamaya devam! 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.