OFPOF

Türk Oyun Dünyasının En İyi Aksiyon Oyunu CrossFire Hakkında Bilgiler

-
337
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türk Oyun Dünyasının En İyi Aksiyon Oyunu CrossFire Hakkında Bilgiler
0 izlenme
Ofpofer
-

CrossFire, 2007 Kore yapımı bir oyun. Dışarıdan bakıldığında klasik FPS oyunlarından birisi.

Bu yazımızda sizlere dünya üzerinde Çin, Vietnam, Kuzey - Güney amerika ve Avrupa'da olmak üzere 80 ülkede online oynanan bir oyundan bahsetmek istedik. 2002 de kurulan Kore firması Smilegate tarafından, 2006 yılında geliştirilmeye başlanan ve ilk kez Mart 2007 de piyasaya sürülen CrossFire, 10 yıl sonra günümüzde 650 milyon kayıtlı kullanıcıyla dünyanın en çok kazandıranlar listesinde ilk sırada yer alıyor. Online statüde 8 milyon kullanıcısı ile en çok etkileşimde olan oyun olarak da nitelendirilebilir. 2013 yılında Forbes magazin dergisine de konu olan CrossFire, dönemin en çok kazandıran oyunlar sıralamasında 957 milyon dolar ile birinci sırayı alıyor. Türkiye'de de oynanan ve oyuncu sayısı olarak bakıldığında, diğer FPS oyunlarına göre en çok bilinen ve oynanan oyun olarakta ilk sırada yer alıyor. 

Oyun Modlarını Öğrenelim

Oyun Modlarını Öğrenelim

oyun modlarını tanımaya ne dersiniz? Bu kısımda oyucuların büyük oranda tercih ettiği modlardan bahsedelim.

Team Deathmatch

Team Deathmatch

Team Deathmatch: Dilimizdeki ismiyle 'Takım Ölüm Maçı'. BL (Black List) ve GR (Global Risk) diye adlandırılan 8'er kişilik iki ayrı takımın mücadelesini içeren bir oyun modudur. Burada amaç rakip takımdan daha çok kişiyi ekarte etmektir. Oyun içinde rakip takımdan ne kadar fazla kişi öldürürseniz, skor üstünlüğü sağlamış ve oyunun sonunda kazanmış olursunuz. Zaman ve öldürme sayısı olarak iki türlü oyun süresi var.

Search & Destroy

Search & Destroy

Search & Destroy: Dilimizdeki ismiyle 'Bul ve İmha Et'. Yine BL ve GR olarak adlandırılan 8'er kişilik iki ayrı takımın mücadelesini içeren bir oyun modudur.

Adından da anlaşılacağı gibi BL takımı A ve B olarak belirlenmiş iki farklı noktaya C4 patlayıcı kurmaya çalışmakta, GR takımı ise engel olmak için mücadele vermektedir. Bu oyun modu raunt sayısına göre oynanmaktadır. En fazla raunt kazanan takım, mücadelenin de galibi olur. 

Free For All

Free For All

Free For All (FFA): Dilimizdeki ismi 'Herkes Tek'. Bu oyun modunda herkes tek başınadır. 16 kişi tek başına mücadele vererek, en fazla rakip oyuncu öldürmeye çalışır. Ve bunu başaran oyuncu mücadele sonunda birinci sırayı alır.

Elimination

Elimination

Elimination: Dilimizdeki ismi 'Eleme'dir. Bu oyun modu da raunt sayısı ile oynanır. BL ve GR olarak 8'er kişilik iki takım, karşılıklı olarak birbirlerinden adam eksiltmeye çalışarak rauntu kazanmaya, dolayısıyla da en fazla rauntu kazanarak mücadele sonunda zafere ulaşmaya çalışmaktadır. Bu oyun modunda genel olarak envanterinizdeki silahları değil, harita içinde, yerde bulunan silahları kullanmak esastır.

Ghost Mode

Ghost Mode

Ghost Mode: Türkçe "Hayalet Modu" denilen bu oyunda, BL takımı hayalet görünümünde, GR takımına görünmeden bomba kurmaya çalışır. Hayalet olmanın özelliği ise, sabit durduğunuz taktirde GR takımı sizi göremez. Fakat koşmaya başladığınızda, şeffaf hale gelir, görülür ve vurulursunuz. Burada GR takımındaki oyuncuların dikkat etmesi gereken unsur, hayalet oyuncuların nefes ve ayak seslerini takip etmektir. Bu nedenle bu oyun modunda GR takımındaki oyuncuların susturucu takılmış silah kullanmaları çok önemlidir.

Clan Sistemi

Clan Sistemi

CrossFire bünyesinde dilerseniz arkadaşlarınızla bir araya gelip tüm oyunlardaki ortak ismiyle bilinen "Clan" kurabilirsiniz. Kurduğunuz clan en fazla 100 kişiliktir. Oyunun arayüzündeki clan sekmesine girdiğinizde, kurduğunuz clanla ilgili tüm ayarlamaları yapabilirsiniz. Clan sisteminin olmazsa olmazı ise clan maçıdır ve bu maçlar clanınızın seviye atlamasında en önemli unsurdur. Clanınızın seviye atlamasındaki bir diğer önemli unsur ise, clan mensubu her oyuncunun günlük 5000 exp. (experience) kazanmasıdır.

Teamspeak

Teamspeak

Yazımızın sonunda, tüm oyunların ortak iletişim programı olan Teamspeak isimli sohbet programından bahsedelim. Bu program, ister aynı clanın üyesi olun, isterseniz başka clanlara mensup olun, oyun içindeyken birbirinizle sohbet edebileceğiniz bir programdır. Özellikle clan maçlarında takımlar için vazgeçilmez bir programdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.