OFPOF

Demans Sorununa Video Oyunları ile Çözüm

-
98
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Demans Sorununa Video Oyunları ile Çözüm
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İngiliz bilim adamları insanların bunama da denilen demans hastalığına karşı hafızayı geliştiren bir video oyunu geliştirdi.

İngiliz sinir bilimciler demansın en erken evrelerinde hastaların hafızasını geliştiren ve bu hastaların bilişsel düşüşün bazı semptomlarını önlemesine yardımcı olabilecek bir beyin eğitimini içeren bir bilgisayar oyunu geliştirdiler.

"Game show" benzeri uygulama geliştiren ve küçük bir çalışmada biliş ve motivasyon üzerindeki etkilerini test eden araştırmacılar, bir ayda bir oyun oynayan hastaların hafıza puanlarında yaklaşık %40'lık bir iyileşmenin sağlandığını keşfettiler.

Cambridge Üniversitesi'nde çalışmaya öncülük eden George Savulich şunları söyledi: "Bu bulguları sağlıklı yaşlanma ve hafif Alzheimer hastalığı ile ilgili çalışmalarda genişletmeyi umuyoruz."

Demans büyük bir küresel sağlık sorunu olarak biliniyor. dünya Sağlık Örgütü, 2015 yılında yaklaşık 47.5 milyon kişinin demans yaşadığını ve yaşam beklentisi arttıkça bu sayının hızla arttığını söyledi.

Durum tedavi edilemiyor ve azalan hafıza, düşünce, davranış, seyir ve mekansal beceriler ve günlük görevleri yerine getirme kabiliyetini yavaş yavaş azaltan semptomları hafifleten birkaç ilaç bulunuyor.

İngiliz bilim adamlarının yaptığı çalışma, International Journal of Neuropsychopharmacology isimli dergide yayınlandı.

Savulich, oyunun hafıza puanlarını iyileştirilmesinin yanı sıra, oyunu oynamış hastaların oynamayanlara göre daha karmaşık görsel bilgileri koruduğunu söyledi.

Kaynak: albawaba.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık