OFPOF

Üretken Kişiliğe Sahip Cesur İnsanlar İçin 10 Adımda İnşa Edebileceğiniz Ev Planı

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Üretken Kişiliğe Sahip Cesur İnsanlar İçin 10 Adımda İnşa Edebileceğiniz Ev Planı
483 izlenme
Ofpofer
-

Kimi insanlar hazır kullanmak yerine kendi ürettiği ürünü kullanmayı sever. İşte bu içerik tam üretken kişilere göre!

Çoğu doğadan veya geri dönüştürülebilir malzemelerden elde edilmiş malzemelerle kendi evinizi çok cüzi bir maliyetle yapabileceğinizi biliyor muydunuz? 

1. Plan!

Plan!

Evinizi yapacağınız alanı rüzgârı, suyu, güneşi ve manzaranızı da hesaba katarak belirleyin. Planınızı gönlünüze ve ihtiyacınıza göre bir kâğıda çizin. Alanı temizleyin. En üstte organik bakımdan zengin olan toprağı daha sonra yeşillenecek olan çatı için, daha derindeki toprağı ise evin duvarlarını oluşturacak olan çuvalları doldurmak için, çıkan taşları da büyüklüklerine göre (küçük/orta/büyük) temel ve subasmanında kullanmak için ayırın.

2. Sağlam Temel, Sağlam Ev!

Sağlam Temel, Sağlam Ev!

Temelinizi kazın. Bir kol boyu derinlik iyidir. Subasmanı için önce büyük, sonra küçük taşları dizerek üzerine toprak serin. Aynı işi evin içinde de yapın. Bu aşamada evinizin kapısını, mutfağa gelecek olan su ve gideri için boruları yerleştirin.

3. Ucuz Maliyetli Duvarlar

Ucuz Maliyetli Duvarlar

Sıra geldi çuvaldan duvarları örmeye. Çuvallarınızı toprakla doldurun. Bir sıra çuval serip, tepip, üzerine dikenli tel çekin. 15 sıra çuvalı serip teperek duvarların çuvalla örülmesi işini tamamlayın.

4. Evin Olmazsa Olmazı Pencereler

Evin Olmazsa Olmazı Pencereler

Elif’le Cana Işık’ın evinin duvarları için tam 498 adet çuval kullanıldı. Duvarın örülmesine devam edilirken 12’nci sırada mutfak penceresi, 14’üncü sırada ise salon ve yatak odası pencerelerinin üzerine ahşap kalaslar (lento) koyuldu. Siz de yükseklikleri kendinize göre ayarlayın.

5. Çamur Zamanı!

Çamur Zamanı!

Sıra geldi sıvaya. Toprağı kaba elekten geçirdikten sonra içine saman katarak hazırlayacağınız çamurla duvarınızı içten ve dıştan sıvayın. Bir süre sıvanın kurumasını beklemeniz gerekecek şimdi. Dinlenme zamanı.

6. Çatı Olmadan Ev Olur mu?

Çatı Olmadan Ev Olur mu?

Şimdi işin en can alıcı noktalarından birindeyiz. Çatı… Bu evde kullanılan çatı modeline ‘Mandala’ çatı deniyor. Mandala, daire ya da merkez anlamına geliyor. Merkeze dikeceğiniz direk etrafına, ağaçları birbirinin üzerine gelecek şekilde daire biçiminde dizerek yerleştirin ve birbirine bağlayın.

7. Yalıtım Önemli :)

Yalıtım Önemli :)

Kapak tahtalarını da çaktıktan sonra çatıya, bitki köklerinin delemeyeceği, su geçirmeyen kamyon/TIR brandası ve onun üzerine de hasır serin. Çatının gözüne kalın bir cam yerleştirerek silikonla sabitleyin.

8. Çimlenince Orta Dünya'nın Shire'ından Bir Ev Olacak!

Çimlenince Orta Dünya'nın Shire'ından Bir Ev Olacak!

Bundan sonra sıra geldi çatınıza toprak atmaya. İleride çatınız yeşerecek ve eviniz ‘Hobbit’ evi kadar sevimli görünecek. Bu aşamada 40W’lık bir güneş paneli yerleştirerek ihtiyacınız olan elektriği elde edebilirsiniz.  Evinizin ön kapısına uzanacak güneşliği yapmanın da tam zamanı.

 

9. Ve İnce İşçilik

Ve İnce İşçilik

Şimdi ince işçilik yapmanın zamanı. Daha ince elenmiş kumu samanla karıştırarak içeriyi ve dışarıyı bir kat daha sıvamanız gerekiyor. Çatlaklar kapanacak, eviniz güzelleşecek. Bunu yaparken gönlünüze göre içeri dışarı şekiller, çiçekler ve kalpler yapmak serbest.

10. Artık Kullanma Zamanı

Artık Kullanma Zamanı

Kapı önü basamaklarının yapımı, suyun bağlanması, genel temizlik, sobanın ve borularının yerleştirilmesi ve etrafın toparlanması ile birlikte artık eviniz hazır. Eşi dostu çağırıp kutlama yapma zamanı.

11. Maaliyeti Ne Kadar Oldu?

Maaliyeti Ne Kadar Oldu?

Siz bakmayın “yaşam alanı, rüya gibi, öyleyken böyleydi de sonra böyle oldu” diye süslü cümlelerle pazarlanan milyon dolarlık rezidanslar zamanında yaşadığımıza. 28 m2’lik ‘ÇUVA’nın tüm maliyeti 1500 lira (500$) (200 TL çuval, 250 TL pencerelerin üzerine yerleştirilen ahşap kalaslar, 700 TL çatı direkleri, 100 TL camlar ve 250 TL çivi, vida, su borusu, musluk, vana ve tel). İhtiyacımız olan tüm para ve malzeme bu.

Şehirden kaçıp doğaya yerleşerek, kurda, kuşa, börtü böceğe saygılı, sağlıklı ve basit ama güzel bir yaşam sürmek gözünüzü korkutmasın. Biliyoruz! “Arsa lazım, ona ev yapmak lazım, o kadar para nerede” gibi ayağınızı korkak alıştıracak bir yığın bahane var. Şimdi onların bazılarını tersyüz etme zamanı. İnsan ihtiyaçları piramidinin (Maslow olur kendileri) ilk basamağına denk düşen ev ihtiyacını karşılamakla işe başlamaya ne dersiniz? Bu arada alakirinsesi.org adresi üzerinden dilerseniz Elif’le iletişime geçip ev yapımı konusunda yardım isteyebilirsiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.