OFPOF

Toprak Altından Banyolara Uzanan Bir Serüven: Mermer Nasıl Bulunup, Çıkarılıp, İşlenir?

-
1.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Toprak Altından Banyolara Uzanan Bir Serüven: Mermer Nasıl Bulunup, Çıkarılıp, İşlenir?
0 izlenme
Ofpofer
-

Mermer hayatın her alanında karşımıza çıkan bir materyal. Peki kullanım alanlarına ulaşmadan ne gibi aşamalardan geçiyor?

Mermer ilk çağlardan beri insanlar tarafından hayatın her alanında kullanılmış önemli bir materyaldir. İnsanlar doğada işleyebildikleri ilk materyal olarak taşı bulmuşlar ve binlerce yıldır da kullanım alanını genişleterek bugüne kadar getirmişler. İlk insanlar taşı; yaşam, savunma, beslenme gibi işlerde kullanırken tarih ilerledikçe mermer, sanatsal ve kültürel anlamda da kendine önemli bir yer kazanmaya başlamış. Günümüzde mermer hala oldukça yaygın bir biçimde kullanılmakta ve her alanda karşımıza çıkmaktadır. Peki ama çoğunlukla karşılaştığımız bu materyal mutfaklarımızda tezgah, banyolarımızda zemin, duvarlarımızda kaplama, salonumuzda biblo, bahçemizde heykel olmadan önce ne gibi aşamalardan geçiyor? İşte birçok insan için iş imkanı ve ekonominin can damarların mermerin yani taşın aş olma hikayesi.

İlk aşama: Yer Tespiti

İlk aşama: Yer Tespiti

Mermerin çıkarılacağı sahanın belirlenmesi işe başlama aşamasıdır. Kayalık arazilerde yapılan karot çalışmaları ile çıkarılan örnekler hassasiyet, renk dağılımı, taşın yapısı, işlenebilirliği gibi birçok etken göz önünde bulundurularak incelenir ve ocak açmak için uygun olup olmadığına karar verilir. Fizibilite ve incelemeler sonucunda taşın uygun olduğu kanaatine varılırsa ocak kurulumu için gerekli izinler alınır ve işe başlanır.

Ocak kurulumu

Ocak kurulumu

Mermer ocağı, mermerin dağdan bloklar halinde kesilip ayrılması ve taşınabilir duruma getirilmesi için kullanılacak makine ve techizatlar ile donatılır ve en zor aşamalardan biri böylece başlamış olur. doğa koşullarının zorluğu ve yapılan işin tehlikesi oldukça yüksektir. Bu sebeple ocak işletmeciliği yoğun denetlemeler ve katı kurallar ile tedbirin hiç elden bırakılmaması gereken mermerin yolculuğunda tartışmasız en önemli duraktır.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.