OFPOF

Instagram ve Facebook Paylaşımlarınıza Yaz Ayarı

-
676
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Instagram ve Facebook Paylaşımlarınıza Yaz Ayarı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Gün içinde sıkça kullandığımız sosyal medya, yaz mevsiminin de gelmesi ile büyük bir değişime uğruyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, özellikle okulların da tatile girmesinin büyük etkisiyle sosyal medya kullanımında büyük artış görülüyor. Eylül – Haziran ayları arasındaki dönemde gece 10.00’dan sonra sosyal medya kullanımında büyük bir azalma görülürken yaz sezonunun devreye girmesiyle beraber 22.00 – 02.00 saatleri arasında da ciddi sayıda kullanıcı sosyal medyada vakit geçiriyor. Gerek Türkiye’de gerek dünyanın diğer ülkelerinde en çok kullanılan sosyal mecralardan ikisi olan Facebook ile Instagram da yaz aylarındaki bu hareketlilikten nasibini alıyor. Senelik izne çıkanların ve tatile giren öğrencilerin daha çok sosyal medya kullanması sayesinde yaz aylarında paylaşılan içerikler daha çok görüntülenme ve etkileşim alıyor. Hadi şimdi gelin, "instagramda paylaşım yaparken nelere dikkat edilmeli?" ve "Facebook’ta paylaşım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?" sorularına birlikte cevap bulalım. 

Çok sık fotoğraf paylaşmayın

Çok sık fotoğraf paylaşmayın

Yorucu bir iş sezonu ya da eğitim öğretim dönemini bitirdiniz ve uzun bir tatile çıktınız. Çılgınlar gibi gezip eğlenmek, bir yandan da fotoğraf paylaşmak en büyük hakkınız ama çektiğiniz her fotoğrafı kısa zaman dilimi içerisinde sosyal medya hesaplarından paylaşmak takipçilerinizi bir yerden sonra bunaltacaktır. Örneğin bugün Barcelona’ya gittiniz ve çekmiş olduğunuz 8 tane fotoğraf çok hoşunuza gitti. 2 gün içerisinde bu fotoğrafların hepsini paylaşmaya kalkarsanız ilk paylaşımlarda aldığınız etkileşim sayısına son paylaşımlarda ulaşamadığınızı göreceksiniz. 

Paylaşımlarınızı akşam ya da gece saatlerinde yapın

Paylaşımlarınızı akşam ya da gece saatlerinde yapın

Yaz sezonunda tatile çıkanlar gün içerisinde genelde denize girmeyi, güneşin etkisini kaybetmesiyle beraber de tatillerini geçirdikleri yerdeki turistik mekanları ziyaret etmeyi planlar. Bu yüzden paylaşımlarınızı yaz sezonunda saat 20.00’dan sonra, mümkünse 22.00 civarı yapmaya özen gösterebilirsiniz. Bu sayede daha çok kişinin paylaşımlarınızı görmesini sağlayabilir ve daha çok sosyal medya etkileşimi alabilirsiniz. 

Albüm özelliğinden faydalanın

Albüm özelliğinden faydalanın

İlk maddede de söylediğimiz üzere, kısa zaman dilimi içerisinde arka arkaya paylaşımlar yapmak etkileşim açısından çok mantıklı bir tercih değil. Bir gün içerisinde çok fotoğraf paylaşmak isterseniz hem Facebook’ta hem de Instagram’da yer alan “albüm” özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede fotoğraflarınız tek bir gönderinin içerisinde yer almış olur ve arkadaşlarınızın zaman tüneli sizin paylaşımlarınızla dolup taşmaz. 

Hırsızlara davetiye çıkarmayın

Hırsızlara davetiye çıkarmayın

Evde yaşayan herkesi alıp tatile gitmiş olabilirsiniz ve bunu sosyal medya vasıtasıyla fotoğraf paylaşarak bütün sevdiklerinize göstermek de isteyebilirsiniz. Sizin bu iyi niyetli arzunuz kötü kişiler tarafından suistimal edilebilir. Sosyal medyanın Türkiye’de yaygınlaşmasıyla beraber bazı durumlarda hırsızların Facebook ve Instagram paylaşımlarından tatilde olduklarını öğrendiği kişilerin evini soymaya gittiği daha önce çok defa haberlere konu oldu. Böyle bir durumla karşılaşmamak için paylaşımlarınız herkese açıksa, en azından tatilden dönene, evinize ulaşana kadar gizlilik ayarlarınızı güncelleyip sadece arkadaşlarınızın tatilde olduğunuzu öğrenmesine imkan tanıyın.

Bazı fotoğraflarınızı saklayın

Bazı fotoğraflarınızı saklayın

Bir aylık tatile ya da geziye çıkmış olabilirsiniz. Bu bir ay içerisinde onlarca farklı mekanda yüzlerce güzel fotoğraf çekmiş de olabilirsiniz. Çektiğiniz tüm güzel fotoğrafları o ay içerisinde paylaşıp heba etmeyin. Unutmayın ki sosyal medyanın temeli etkileşime dayanıyor. Bazı güzel fotoğrafları senenin ilerleyen dönemlerinde paylaşmak için ayrı bir klasörde bekletin ki ilerleyen dönemlerde çektiğiniz yeni fotoğraf olmasa bile elinizde paylaşacak bazı materyaller olmuş olsun. Madem “Instagram throwback” diye bir şey var, kullanmak lazım.

Pasaport ve uçak biletinizin fotoğrafını paylaşmayın

Pasaport ve uçak biletinizin fotoğrafını paylaşmayın

Son zamanlarda başlayan bir başka sosyal medya akımı ise uçak biletinin arasına pasaportu koyup bir fotoğraf çekilmesi ve bu fotoğrafın Instagram ya da Facebook’ta paylaşılmasına dayanıyor. Bu da aslında oldukça büyük tehlikelere davetiye çıkarabilir. Biletin üzerinde yer alan barkod, basit bir telefon uygulaması sayesinde çözülebilir ve kişisel bilgileriniz üçüncü kişilerin eline geçebilir. Bu durumdan mustarip olmamak adına bilet ve pasaport fotoğrafı paylaşmamaya özen gösterin, paylaştıysanız ve barkodlu alan görünüyorsa derhal fotoğrafı kaldırın.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.