OFPOF

Evde Kendi Biranızı Yapın

-
624
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Evde Kendi Biranızı Yapın
354 izlenme
Ofpofer
-

Düşük maliyetle ve oldukça basit yöntemlerle evde kendi biranızı nasıl üretirsiniz?

İnsanlar bira çeşitliliğinin azlığından ve malum pahalılıktan bıkmış durumda. Bu durumun üstesinden gelmek için kendi biranızı yapmaya ne dersiniz? Bira yapmak sanıldığının aksine çok kolaydır. Yeni başlayan biri internetten edinebileceği başlangıç kitleriyle sadece 1 saatte 50 şişe biraya yetecek bir karışımı var edebilir. 1 ay sonunda da ortalama 2 TL'ye mal ettiği biraları içmeye başlayabilir. Hazır bira kitlerinden sonra kendini bunun cazibesine kaptıranlar, direkt mahsüllerle sıfırdan başlayabilir. Bende burada sıfırdan dan başlayacak birinin yapması gerekenleri ana hatlarıyla anlattım.

1. Temizlik

Temizlik

Deneyimli bira üreticileri iyi bir biranın sırrının temizlik olduğunu söylerler. Dolayısıyla bira ile temas edecek her şeyin dezenfekte edilmesi/temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için yüksek ısı ayarında bulaşık makinesini kullanabilirsiniz ya da PBW gibi güçlü bir temizleyici kullanabilirsiniz.

2. Herşeyi iyice durulayın

Herşeyi iyice durulayın

Çok temiz içme suyu veya arıtılmış su kullanmalısınız. Kirli bir şebeke suyuna sahip bir şehirdeyseniz, kesinlikle arıtılmamış musluk suyu kullanmayınız. Durulama yaparken dışarıdan satın alabileceğiniz STARSAN benzeri arındırıcılar veya sirke, çamaşır suyu karışımından oluşan bir çözelti kullanabilirsiniz.

3. Başlamadan önce her şeyi hazır edin

Başlamadan önce her şeyi hazır edin

Bu kısım temizlediğimiz ve dezenfekte ettiğimiz nesnelerle beraber önceden ölçülmüş ve hazırlanmış malzemeleri içerir.

4. Not

Not

Ev yapımı bira işine girişmeden önce, bir dizüstü bilgisayara ya da not defterine herşeyi not alın; temizleme aşamasını, mayanın kullanım oranını, ne tür bir malt kullanacağınızı, hangi şerbetçi otunu kullanacağınızı, hangi tip özel ürünler kullanacağınızı. Bu notlar üreteceğiniz birayı daha lezzetli hale getirmenizi sağlayacaktır.

5. Tahılınızı sıcak suda bekletin

Tahılınızı sıcak suda bekletin

66 santigrat derecedeki suya tahılınızı atıp suyu kaynatmaya başlayın. (Aynı bir çay poşeti gibi) Biz burada 10 litre su ile 30 dakikalık bir süre tahılı su içinde bıraktık. Tahıl poşetini çok sıkmayın biraya kötü bir tat verebilir.

6. Ekstra malt özütü ekleyin ve kaynatmaya devam edin

Ekstra malt özütü ekleyin ve kaynatmaya devam edin

Şerbetçi otu genelde biraya lezzet, acılık ve aroma katmak amacıyla eklenir. Kullanacağınız tarife göre şerbetçi otu miktarını ayarlayabilirsiniz. Ancak genellikle daha fazla aroma veya acılık için şerbetçi otu kaynatma sürecinin sonuna doğru eklenir.

7. Karışımınızı soğutun

Karışımınızı soğutun

Eğer karışımınızdaki sıvı yeterince kaynamışsa mümkün olduğunca çabuk soğutulması gerekir. Bunun için buz ya da gece buzdolabında beklettiğiniz içi buz dolu şişeleri kullanabilirsiniz. Soğumaya yardımcı olmak için karışımınızı nazikçe karıştırın. Yalnız sıcramalara karşı dikkatli olun. Sıcaklık 27 santigrat olduğunda karışımı süzüp fermantasyon kovanıza aktarmaya başlayabilirsiniz.

8. Karışımınızı fermantasyon kovasına taşıyın

Karışımınızı fermantasyon kovasına taşıyın

Karışımı fermantasyon kovasına taşırken mümkün olduğunca az hava ile temas ettirin. Bunu sağlamak için ucuz maliyeti olan aktarma çubuğunu kullanabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra karışımınız 20 litreye ulaşıncaya kadar su ekleyin. Sonrasında nazikçe karıştırın. Bunu yaptıktan sonra üst kısımda biraz köpük oluşacaktır. Bu köpüğü delikli kepçe yardıyla karışımdan nazikçe ayırın. Üzerine kullanacağınız tarife göre bira mayası ekleyin. Ardından kapağı kapatıp hava kilidini takın. Çok değil 24 saat sonra hareketlenme ve 48 saat sonunda da seri bir gaz çıkışı olacaktır.

9. Şişeleme

Şişeleme

Bir haftanın sonunda gaz çıkışı minimum seviyeye inecektir. Sonrasında 3 haftanın sonunda biranız şişelemeye hazır olacaktır. Şişeleme sırasında şeker veya malt özütü kullanmamız gerekecek. Bu karbondioksit ve asitleşme için önemli bir ayrıntı.

10. Bira transferi

Bira transferi

Bu aşamada temizlik ve dezenfekte etme olayını hatırlamalısınız. Transfer edeceğiniz kovayı ve aktarma çubuğunu daha önce belirttiğimiz gibi dezenfekte edin.

11. Temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş şişelerinizi hazır edin

Temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş şişelerinizi hazır edin

Şişelerinizi doldururken biraz hava boşluğu bırakmalısınız. Önemli bir noktada şişelerin daima dik pozisyonda olması gerektiğidir. Şişe yeterince dolduktan sonra biçay kaşığı kadar şeker ekleyiniz. Bu karbondioksit ve asitleşme için önemlidir.

12. Biranızı dinlendirin

Biranızı dinlendirin

Yaklaşık olarak oda sıcaklığında 1 hafta, sonrasında ise buzdolabında bir hafta dinlenmeye bırakın.

13. Canınız çektiğinde açın bir tane

Canınız çektiğinde açın bir tane

Hazır olduğunuzda bir tanesini açın ve bardağa nazikçe dökün. Bardağın yaklaşık olarak çeyreğini köpüğe bırakın.

14. Eğlenmenize bakın :)

Eğlenmenize bakın :)

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.