OFPOF

Yaşanmışlıktan İlham Alan Şarkılar ve Hikayeleri

-
1.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yaşanmışlıktan İlham Alan Şarkılar ve Hikayeleri
0 izlenme
Ofpofer
-

Aşktan, ihanetten, kaybetmekten, ölümden bahseden gerçek bir hikayeye dayanan şarkılar.

Yaşanmışlıklardan ilham alan şarkılar insanın yüreğine dokunabiliyor. Ölümle yaşam arasındaki o ince çizgiden, kaybetmekten, aşktan, ihanetten ilham alan, ardında yaşanmışlık bulunan şarkılar. Bir çok sanatçının gerçek hayattan hikayeler barındıran eserleri bulunuyor ve onlardan bazıları hikayeleriyle birlikte bu içerikte sizlerle.

Haluk Levent'in omuzunda iz bırakan çocuk - Elfida

Haluk Levent'in bakımını üstlendiği adı Beyzanur olan kanser hastası bir kız çocuğuna yazılmış Elfida. Haluk Levent o dönem kızın amansız hastalığıyla mücadele için sürekli Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gidip doktorlarla görüşüyor. Birgün doktorlardan biri: "Haluk bey, bu kızı gözden çıkartın." diyor. Bunun üzerine büyük bir hüzne kapılan sanatçı, Osmanlıca'da gözden çıkarılan kadın anlamına gelen "Elfida" isminde bir şarkı yazıyor. Beyzanur'a son günlerinde, küçük kız kendisine yazıldığını bilmeden Elfida şarkısını söylüyor ona.

Neşet Ertaş'ın büyük Aşkı Leyla'ya - Yazımı Kışa Çevirdin

Üstat o dönem Ahu gazinosunda sahne alırken orada tanıştığı Leyla diye bir kıza aşık oluyor. Babası Muharrem Ertaş'ı çok seven ve saygı duyan Neşet Ertaş babasının şiddetle karşı çıkmasına rağmen aşkını seçiyor ve babasıyla arasının bozulması pahasına Leyla ile evleniyor. 3 tane çocukları olduğu yıllar süren bir evlilikten sonra anlaşmazlıklar boy gösteriyor ve ayrılıyorlar. Ayrılıktan sonra derin bir keder ve efkar yaşayan Neşet Ertaş Leyla'ya sitem niteliğinde olan bu şarkıyı yazıyor.

Yıldız Tilbe'nin yasak aşkı - Ama Evlisin

Kime yazıldığı büyük bir merak konusu olan şarkının Yıldız ablamızda derin izler bıraktığı aşikar. Bir röportajında şu sözlerle anlatmıştır yasak aşkını: "Aşık oldum, köpek gibi. Adam evli çıktı, benim değildi. Çok üzüldüm. Ölüyordum. şaka değil! Onu düşündüğüm zaman içimde bir şey vardı büyüyordu, hissediyordum. Bir gittim hasta çıktım, iyi mi? Hastaneye yattım, düşünmemeye çalıştım, attım attım o içimdeki kötü şeyi elimden geldiğince. Sonra adamı unuttum, rahatladım Allah'ıma bin şükür. Aşık oldum mu, çok derin yaşıyorum aşkı. Yine öyle sevebilirim. Ama kimseyi öyle sevmek istemiyorum."

İhanetin sözlere dökülmüş hali -Olanlar Olmuş

Bir şehir efsanesimidir bilinmez ama bu şarkınında bir hikayesi var İlhan İrem'in ne yalanladığı ne de kabul ettiği bir hikaye bu. O dönem asker olan İlhan İrem döndüğünde sevgilisiyle en yakın arkadaşını evlenmiş olarak bulur. Şarkının sözleride bu hikayeyi destekler nitelikte; "Kaçmakla mutluluklar bulunmuyor bunu bil. Yaprak kıpırdamıyor, yüreğim öyle susmuş, Sana, bana, sevgimize Olanlar olmuş..."

Sezen Aksu ve büyük aşkı Onno Tunç - Beni unutma

Sözleri Sezen Aksu'ya bestesi ise Onno Tunç'a ait olan beni unutma şarkısı adeta ikilinin fırtınalı aşkının bir sembolüdür. Onno Tunç'un ölümünden sonra kendisi için dahada özel olan bu şarkının kimse tarafından coverlanılmasına izin vermemiştir Sezen Aksu, çünkü bu ikisinin şarkısıdır.

Sezen Aksu ve büyük aşkı Onno Tunç - Unutamam Seni

Onno Tunç'un ölümünden yıllar sonra, Sezen Aksu tarafından ikisinin şarkısı Beni Unutma'ya cevap olarak yazılmıştır.

"Unutmadım unutamam
Kara sevdam merak etme
Yaşamaksa yaşadım lakin
Canımın çoğu kaldı sende"

Dumlupınar denizaltısında 22 mürettebatın ölümü bekleyişinin hikayesi - Ah Bir Ataş Ver

4 Nisan 1953'te saatler 02:15 i gösteriyordu.Uzun ve yorucu bir seferden dönen Dumlupınar denizaltısı, Nağra Burnu açıklarında İsveç bandıralı Nabuland Şilebi ile çarpıştı. Sessiz, soğuk ve bulanıktı gece. Başından aldığı şiddetli darbe ile Dumlupınar birkaç saniye içinde sulara gömüldü. Gemideki 81 kişilik mürettebattan sağ kalan 22 kişi, geminin arka bölümündeki torpido dairesine sığındı. Mahsur kalanların su yüzüne fırlattıkları telefon şamandırasıyla gemi ile irtibat sağlandı. Sağ kalan 22 kişiyi kurtarmak için herkes seferber oldu. Bu arada oksijeni idareli kullanmaları için, gereksiz yere konuşmamaları, şarkı türkü söylememeleri ve sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı. Ancak saatler süren kurtarma çalışmalarının sonunda, umutların tükendiği anda karanlıkta bekleyen 22 kişiye, her şey yine aynı sözcüklerle anlatıldı; konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve hatta sigara bile içebilirler. Şamandırada ki telefon hattının öbür ucundan, tüm Türkiye, denizaltıda tevekkülle ölüme yapılan hüzünlü ama başı dik türküsünü dinledi.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık