OFPOF

Tuva Gırtlak Türküleri ve Khoomei

-
288
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tuva Gırtlak Türküleri ve Khoomei
274 izlenme
-

Tuva Türkleri ve Khoomei ustaları

Tuva Türkleri'nin gırtlaktan söyledikleri müzik tarzına Khoomei(Hömey) denilmektedir. Khoomei(Hömey)'in başlıca türleri arasında: Kargıraa,sıgıt,höömey,hörekteeri,hovu kargıraazı,borbanadır,dumçuktaarı ve ezengileer bulunmaktadır. Bu türler şarkıların söyleyişindeki farklılıklardan ileri gelmektedir.Örneğin Höömey türünde şarkılar genelde doğanın taklidi şekliyle yapılır,Sıgıt türünde ise daha çok ıslıksı bir şarkı söyleme tarzı hakimdir.Şimdi Tuva'nın en ünlü Gırtlak şarkıları ustalarına ve eserlerine bakalım:

1. Kongar-ool Ondar

Kongar-ool Ondar
 dünya'ya Tuva Gırtak Müziği'ni tanıtan hömey sanatçısıdır. Tuva gırtlak müziği deyince akla ilk gelen isimdir. En çok bilinen şarkıları Tuva Groove, My Tuva, Eki A'ttar ve Kongurey'dir. sanatçı 5 Temmuz 2013'te yaşamını yitirmiştir.

2. Huun-Huur-Tu

Huun-Huur-Tu
Bapa Sayan,Hovalıg Kaygal-ool,Sarıglar Aleksey ve Tülüş Radik'ten oluşan Tuvalı müzik grubudur.Enstrüman olarak Şaman davulu ve kopuz kullanmaları onları ünlerine ün katmıştır. ''Huun -Huur- Tu'' Türkiye Türkçesinde Gün Işığı anlamına gelmektedir. Grubun en çok bilinen şarkıları:The Orphan's Lament, Kongurei, Mezhegei ve Ödügen Taiga'dır. Grup zaman zaman Türkiye'de konser vermektedir.

3. Yat Kha

Yat Kha
Albert Kuvezin, Evgeny Zhenya Tkachov ve Scipio'dan oluşan ve adını türk çalgısı olan Yatka'dan alan bu grup gırtlak şarkılarını kendilerine özgü bir tarzda söylemektedirler. Grubun en çok bilinen şarkıları: Kaa-Khem,Karangailyg Kara Hovaa ve Tyva Kyztar'dır.

4. Sainkho Namtchylak

Sainkho Namtchylak
sanatçı, Höömey'i Caz ve elektronik müzikle birleştirip kendine has bir müzik tarzı oluşturmuştur. Sanatçının en çok bilinen şarkıları Naked Spirit,Boomerang ve Midnight blue adlı eserleridir.

5. Altai Kai

Altai Kai
Grup 1997 yılnda Urmat Yntaev  tarafından “Karaty Kaan” adıyla kuruldu ve  2000 yılında  adı Altai Kai olarak  değiştirildi. Grubun kuruluş amacı Altay’ın geleneklerini ve kültürünü korumak ve geliştirmek şeklinde açıklanmaktadır.Grubun en çok bilinen şarkıları arasında Kara Suu ,Baatırdın Söözi bulunmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.