OFPOF

Türkiye'nin Büyüyen Müzik Hazinesi : Alternatif Müzik!

-
151
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'nin Büyüyen Müzik Hazinesi : Alternatif Müzik!
177 izlenme
-

Kimilerini artık hepimiz tanıyoruz, kimilerininse yakın zamanda bolca duyulacağına şüphe yok. Tek emin olduğumuz şey, bu müziği duymayan kalmayacak!

Bu grupların müziklerini açıp dinlemediyseniz bile elbet isimlerini duymuş, illa ki farklılıklarına şaşırmışsınızdır. Her ne kadar durum böyle olsa da aslında kendileri isimleriyle değil müzikleriyle tanınmak istiyorlar. Onlar Türkçe alternatif müziği neredeyse yoktan var ettiler ve binlercemizin kalbine taht kurmayı başardılar. Hâlâ dinlemediyseniz unutmayın, böyle bir mutluluk için asla geç değil! 

1. Yok Öyle Kararlı Şeyler

Söylemeden geçemeyeceğim, güzel müziklerinin yanında grubun her bir üyesinin de birbirinden güzel kalpleri var. Hayranlarıyla iç içe yaşıyorlar, yani Twitter'dan etiketlediğiniz ve hatta sadece bahsettiğiniz bir anda size geri dönmeleri mümkün. Öyle büyük egoları yok, sahnede sanatlarını gerçekleştirip, boş zamanlarında sizinle çimlerde oturabiliyorlar.

Küçük bir not: Grubun davulcusunun Youtube fenomeni "Educatedear" olduğunu biliyor muydunuz? 

2. Son Feci Bisiklet

Son Feci Bisiklet alternatif müziğin Ankara ayağı diyebiliriz. Yanlış anlaşılmasın, grup İstanbul da yoğunlukta olmak üzere birçok yerde konser veriyor. En son 2015 yılında Vesaire albümünü yayınladılar ve geçtiğimiz haftalarda Sıkıntı Var isimli single'ları dinleyicileriyle buluştu. Şimdiden 103 bin görüntülenmeye ulaştığını da eklemeden geçmeyelim. 
 

3. Yüzyüzeyken Konuşuruz

Kaan Boşnak'ın solistliğini yaptığı naçizane müzik grubu. Bilinirliği kısmen biraz daha yüksek olan ve sakin kafayla mükemmel giden grup. Gerçekten de öyle sözleri var ki, insan içlenmeden edemiyor. İşte size birkaçı:


"Tartışmaya açık bıraktım çayın altını."

"Gel, benim için değil, yemin ederim değil; başka bir konu var."

"Yarın sabah geri gelmeyecek misin?
Ben mi kalkayım yoksa, çayı sen demleyecek misin?
Madem öyle lafı uzatmaya gerek yok.
Ben mi öleyim yoksa, ateş edecek misin?"

4. Adamlar

"Ben sakin olamam, deli doluyum ben!" diyorsanız bu Adamlar tam size göre. En son 2014'te "Eski Dostum Tankla Gelmiş" adlı albümlerini çıkardılar. Bu aralar da kendilerini bol bol konserlerde görmek mümkün. "Abi kafanda kurbağa var" şeklinde başlayan bir şarkıları bile var ve aynı şarkıyla bir nesile "İsmet"leri tanıtmayı başardılar.

 

5. İkiye On Kala

"Otobüsler kaçar yoksa duraklar yalnız kalır" gibi sözleriyle kalbimizi delip geçiyorlar, "İyi ve güzel Kadınlar Hep Ağlar" ve "Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var" gibi upuzun şarkı isimleriyle aklımıza kazınıyorlar ve malesef diğerlerine göre kısmen daha az biliniyorlar. Yine de, bir kere dinledikten sonra bağımlı olma garantili olduklarını söyleyebiliriz.

"Şimdi yani çıkıp gel desem, işin vardır falan.."

6. Kaç Canım Kalmış

En son x3 albümlerini çıkardılar ve albümün özellikle Kafamı Hissetmiyorum, Banklarda mı Yatayım ve Doymadınız şarkıları çok beğenildi. Kendileriyle ilgili çok fazla bilgi mevcut değil ama şurdan solistleriyle yapılan bir röportaja ulaşmak mümkün: http://cinyus.com/roportaj-kac-canim-kalmis/

7. Bonus: Büyük Ev Ablukada

Kendilerine Türkçe alternatif müziğin öncüsü diyebiliriz. Solistleri Bartu Küçükçağlayan, hem müzisyen hem de oyuncu. Hatta müzik kariyerini bilmeyenler onu Yalan dünya'daki Orçun rolüyle tanıyorlar. Şu aralar da bir tiyatro projesi olduğunu söylemeden geçmeyelim ve bırakalım, müziklerine siz karar verin. 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık