OFPOF

Şarkı Sözü Olmuş 5 Muhteşem Şiir

-
615
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Şarkı Sözü Olmuş 5 Muhteşem Şiir
4.944 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Kimi şiirler vardır ki, kulaklara birer şarkı olarak yerleşmiştir. Ünlü besteci ve yorumcuların notalara döktüğü o muhteşem şiirlerden bazıları

1. Fahriye Abla

"Açık saçık şarkılar söylerdin en fazla, ne çapkın komşumuzdun sen Fahriye Abla" dizelerinden aklımızda yer eden, lise edebiyat derslerinin o muhteşem şiiri, Cumhuriyet Dönemi şairlerimizden Ahmet Muhip Dranas'ın en bilinen eserlerinden biriydi. Yıllar önce Özdemir Erdoğan bu şiiri, Müjde Ar'ın canlandırdığı "Fahriye Abla" filmi için o güzel sesiyle şarkı olarak yorumlamıştı.

2. Otuzbeş Yaş

Cahit Sıtkı Tarancı'nın insanı orta yaş krizlerine yumuşak iniş yaptıran bu muhteşem şiirini, "Neden düşman görünürsünüz, yıllar yılı dost bildiğim aynalar" dizeleriyle ruhunda hissedenler çok iyi bilir. Yetmişli yıllarda Hümeyra ne de güzel seslendirmişti bu şiiri...

3. Gülümse

80 öncesinin politik isimlerinden Kemal Burkay, 12 Eylül sonrasının baskı ortamından yurt dışına çıkarak kurtulabilmişti. Şair de olan Burkay, yıllar sonra Sezen Aksu'nun yorumladığı "Gülümse" şiiri sayesinde, kendisi olmasa da dizeleriyle yurda dönebilmişti.

4. Aldırma Gönül

Cumhuriyet döneminin ömrü hapishaneleri dolaşarak geçmiş ve en sonunda katledilmiş büyük yazarı Sabahattin Ali'nin, Sinop Ceza Evi'nde yazdığı bu şiir, Edip Akbayram'ın sesiyle dillerde marşa dönüşmüştü.
nebilmişti.

5. Lavinia

Romantik şiirleri ile bilinen ünlü şairimiz Özdemir Asaf'ın en sevilen eserlerinden biri olan "Lavinia"yı, Feridun Düzağaç yorumlamış, özellikle de romantizm yaşayan çiftlerin çok hoşuna gitmişti. "Sana gitme demeyeceğim, ama gitme, Lavinia!"

6. Bonus: Sultan-ı Yegah

Edebiyat ve düşün dünyamıza büyük damga vurmuş Attila İlhan'ın bu şiirini, sıra dışı müzisyenlerimizden Ergüder Yoldaş bestelemiş, eşi Nur Yoldaş seslendirmişti. Ergüder Yoldaş'ın funk ritimlerinin üzerine akıllara kazınan ezgilerle düzenlendiği şarkı, şiirle muhteşem bir uyum sağlamıştı.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık