OFPOF

Peki Ya Sizin Müzik Kahramanınız Kimdi, Onun Hakkında Ne Biliyorsunuz?

-
279
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Peki Ya Sizin Müzik Kahramanınız Kimdi, Onun Hakkında Ne Biliyorsunuz?
286 izlenme
Ofpofer
-

80 ve 90'ların müzisyenleri her birimizin gönlünde mutlaka bir şarkılık dahi olsa yer kaplar. Peki siz hangi dönemin kahramanına merhaba demiştiniz

Her döneme ayrı damga vuran sanatçılar mevcut. Her dönemin kahramanı ayrı. Fakat 80'ler ve 90'lar herkeste biraz daha farklıdır. Çünkü 80'lerde ve 90'larda çocuk olmak demek harçlıklarını biriktirip kaset almak demekti. Walkman kaset çalarlardan ya da teyp'lerden müzik dinlemek, kaset başa sardığında kurşun kalemle onu geri sarmaktı. Müzikler kadar bestelerinde kaliteli olması demekti. Çocukluğun plak ve pikaplara daha yakın olduğu bir dönemdi. Peki şarkılarını dilinizden düşürmediğiniz bu sanatçıların hayatları hakkında ne biliyorsunuz? Şarkılarını dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi o şarkıları yazdıran hayatlardan kesitler sizlerle...

1. Erkin Koray

Erkin Koray
25 Haziran 1941 doğumlu olan sanatçı Türkiyede ki hard rock müziğin başlangıcını yapmıştır. Bir başka ilki ise elektro-bağlamayı yaptırmış olmasıdır. Bunu kendisi şöyle anlatır. 'Ben sazcı değilim, saz çalanlara örnek olsun diye yaptırdım.' Fakat sahnelerinde de çalmayı ihmal etmez. İlk ensturmanı piyano olan sanatçı kendisine gitar kıyaslaması sorulduğunda  "Ben piyano çalmaya nasıl başlamış olduğumu bile bilmiyorum. Bu enstrümanı doğal olarak çalıyorum.Ben gitarcıyım!" diyerek cevaplar. 29 Aralık 1957'de ilk konserini galatasaray lisesinde veren sanatçı. Rock müziğin adeta simgeleşmiş isimlerindendir. Ellisinden sonra yeniden bir ilke imza atan sanatçı İstanbul Beyoğlu'nu Rock bar'la tanıştıran kişidir aynı zamanda. 

2. Barış Manço

Barış Manço
2 Ocak 1943 doğumlu olan sanatçı'nın aileden gelen müzik yeteneği kendisini lise yıllarında kurduğu gruplarda belli etmeye başlamıştı.İlk grubunun adı 'kafadarlar' olan sanatçı daha sonra 'harmoniler' grubuyla müzikle tanışmıştı. Müzik hayatına ise hepiniz aşina olduğu isimlerle katılmıştı. Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile kurduğu 'Kaygısızlar' grubuyla pop folk tarzında müzikler yapmaya başladı. Ardında onuncu plağı olan 'Dağlar dağlar' şarkısıyla hepimizin diline dolanmayı başarmıştı. 1971 yılında moğollar grubuyla çalıştı, ardından Kurtaran ekspresi kurdu. 1988 yılında bütün çocukların babası haline geldi.Televizyonda yayınlanan çocuk ve aile programlarıyla 7'den 77'ye herkesin beğenisi aldı. Bestelediği 200+ 'ün üzerinde şarkısıyla hala gönüllerin kahramnıdır. 1 Şubat 1999'da müzikle uyudu.

3. Cem Karaca

Cem Karaca
Muhtar Cem Karaca 5 nisan 1945'te doğmuş olup tiyatrocu ve sanatçı bir aileye sahip olduğundan müziğe ve sanata daha bu andan itibaren merhaba demiştir. Onun hakkında bilmediğiniz bir olay ise müziğe hoşlandığı kızı etkilemek için başladığıdır. Bu başlangcın ardından gelişen olaylarla da kendisini müzik piyasasının içinde bulmuştur. Jaguarlar ve dinamitler adında amatör gruplarla çalışırken anadolu müziğiyle henüz tanışmamış ve Rock'n'Roll müziğine gönül vermiştir. Askerliği sırasında Anadolu müziğiyle tanışan Cem Karaca, Apaşlar grubuyla ilk profesyonel müzik başlangıcını yapmıştır. Bir yarışmada ikinci olan bu grup Anadolu-beat tarzıyla Türkiyeyi tanıltırmışlardır. Daha sonra Moğollar grubuna dahil olmuş ve rock tarzında söylemeye devam etmiştir. Esas Rock müziğin temellerini attığı grubu ise 'Dervişan'dır. Dervişan dağıldığında 'Edirdehan'ı kurmuştur, daha sonra safinaz isimli bir Long play yapmıştır. Barış Manço'nun kurduğu kurtaran ekpres'inin 2023 adlı albümüyle beraber Türkiye'nin sayılı senfonik rock albümlerindendir. Sanatçının son albümü ise 1999 yılında çıkardığı 'bindik bir alamete gedeyoz kıyamate' albümüdür.Ardından sanatçı 8 şubat 2004'te müzikle uyudu

4. Ajda Pekkan

Ajda Pekkan
12 Şubat 1946'da doğan sanatçı Süperstar  olarak tanımaktayız. İlk olarak sinema oyunculuğuyla boy gössteren sanatçı ardından çıkardığı 45'lik albümü 'Her yerde kar var'ın beğenilmesi üzerine kariyerine müzik yönünde devam etmiştir. 1968 yılında çıkardığı 'İki yabancı' 45'liği ile rekorlar kıran sanatçı, sonrasında üst üste plaklar çıkararak başarılı işler ortya koymaya başladı. Bir çok aşk'a tercümanlık yapan şarkıların sahibi süperstar sadece şarkılarda değil moda'da bir ikon haline gelmişti. İki evlilik yapmıştır. Farklı dillerde şarkılarını seslendiren Ajda Pekkan bugüne kadar 23 albüm albümçıkarmış, 48 filmde oynamıştır.

5. Sezen Aksu

Sezen Aksu
Fatma Sezen Yıldırım 13 temmuz 1954 yılında doğmuştur. Söz yazarı, besteci, şarkıcı kimlikleriyle piyasaya çıktığı 70'lerin ortasından itibaren bir ikon haline gelerek türk Pop Müziğine yön vermiştir. Kendisine geri vokallik yapan bir çok kişiye destek vererek bu kişilerin albüm yapımcılığını üstlenmiş onları desteklemiştir. Bu sayede 1990'lar ve 2000'lerde bir çok sanatçının tanınmasında etkili olmuştur. Onlarca albümü olan sanatçı Minik Serçe olarak tanınmaktadır. Sanatçının bu güne kadar dünya genelinde 40 milyondan fazla satılan kayıtları kalitesini destekler niteliktedir. Hala çok değerli eserlerle kahramanımız olmaya devam etmektedir.

6. Moğollar

Moğollar
1967'de kurulmuş türk Rock grubudur. Bir çok eseri olan grup ilk önce dağılmıştır daha sonra imza kampayasıyla piyasaya geri dönmüşlerdir. Tereddütleri olan gruba destek mektupları ilham vermiştir ve grup üyeleri yeniden bir araya gelmişlerdir. Ardından 'Moğollar94' ismini verdikleri albümü çıkarırlar tekrar müzik yapmaya başlarlar. Sonrasında sayısız albüm çıkarmışlardır.

7. Yeni Türkü

Yeni Türkü
1977 yılında kurulmuş müzik topluluğudur.  Topluluğun isim babası Yaşar Miraçtır. Yeni türkü  sadece Yaşar Miraç'ın  1979'da Nisan-Mayıs-Haziran aylarında çıkan edebiyat dergisi değil, ayrıca halk türkülerinin yeniden yorumlanmasına dayanan Güney amerika orijinli bir müzik akımıdır. Bir çok eseri bulunan grup hala türkü gibi şiir gib devam etmektedirler... 

8. Bulutsuzluk Özlemi

Bulutsuzluk Özlemi
1984'te kurulmuş türk Rock grubudur. Türkiye'nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubudur. Batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu melodilerinin bütünleştirilmesinden oluşmuş bir yapıya sahiptirler. Grubun savaşa hayır'ı vurgulamak için yapmış oldukları eylem bir kanal tarafından engellenmiştir. itarın üzerine yazılan slogan silikleştirilmiş ve öyle yayınlanmıltır. Fakat gelen tepkiler üzerine sansür kaldırılmış ve klip orjinal olarak yayınlanmıştır. Grup hala çalışmalarına aktif olarak devam etmekte ve sosyal,politik gündemle ilgilenmektedir. 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.