OFPOF

Notaları ile Yüreğimize Dokunan Türkiye'nin En Büyük 7 Saz Üstadı

-
7.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Notaları ile Yüreğimize Dokunan Türkiye'nin En Büyük 7 Saz Üstadı
0 izlenme
Ofpofer
-

Türkülere can veren büyük üstadları şöyle bir araştırdık. Bu değerler bizim!

İşte o üstadlar...

1. Arif Sağ

Arif Sağ

Türkülerin ve sazın en büyük üstadlarından olan Arif Sağ aynı zamanda akademisyen ve eski millet vekilidir.

2. Erdal Erzincan

Erdal Erzincan

1971 doğumlu olan üstad 1981 yılında İstanbul'a yerleşmiş ve 1985 yılında Arif Sağ'ın kurs öğrencisi olmuştur. 1989 yılında ITÜ türk Müziği Devlet Konservatuarını bitiren Erdal Erzincan, ustasının yolundan giderek bağlama üstadları arasındaki yerini almıştır.

3. Neşet Ertaş

Neşet Ertaş

Neşet Ertaş yakın dönemde yaşamış en büyük halk ozanlarındandır. Ayrıca Abdallık geleneğinin son temsilcisidir. Üstad 1978 yılında alkol ve sigara yüzünden parmaklarından felç geçirerek uzun bir toparlanma dönemi yaşamıştır.

4. Aşık Veysel

Aşık Veysel

1894 yılı doğumlu halk ozanı Veysel Şatıroğlu yani bizim deyişimizle Aşık Veysel sadece ülkemize değil dünyaya mal olmuş bir halk ozanıdır. Dönemin illeti çiçek hastalığı yüzünden görme yetisini kaybeden ünlü ozan teselliyi saz çalmakta bulmuştur.

5. Musa Eroğlu

Musa Eroğlu

Yarı Alevi yarı Türkmen bir kökene mensuptur. 1998 Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı ünvanına layık görülmüştür. Aynı zamanda büyük bir eğitmen olan Eroğlu bugüne kadar 5000den fazla öğrencisine saz eğitimi vermiştir.

6. Orhan Gencebay

Orhan Gencebay

1944 yılında Samsun'da doğmuştur. türk müziğine yeni bir tarz kazandıran sanatçı aynı zamanda iyi bir saz üstadıdır. Albümleri dünya çapında rekor satışlara imza atan Gencebay hem müzik sektörüne hem de Yeşilçam'a uzun yıllardır hizmet vermektedir.

7. Mahzuni Şerif

Mahzuni Şerif

Asrımızın Pir Sultan'ı olarak kabul edilir. 1940 yılında Afşin'de doğmuştur. 2001 yılında ölümle pençeleşen üstad kısa sürede olsa ölümü yenmeyi başarmıştır fakat 2002 yılında hayatını kaybetmiştir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.