OFPOF

Müzik Ruhun Gıdasıdır: Farabi'den Herkese İyi Gelecek Müzik Reçetesi

-
815
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Müzik Ruhun Gıdasıdır: Farabi'den Herkese İyi Gelecek Müzik Reçetesi
511 izlenme
-

Müziğin psikolojik rahatsızlıklar üzerindeki tedavi edici etkisini biliyor muydunuz? Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna denilmemiş.

Orta çağda ve batılı ülkelerde ruhlarına şeytan girdi diye akıl hastaları, insanlık dışı ağır işkencelere maruz bırakılırken Sultan 2. Bayezit Edirne'de 1488 de mimar Hayrettin'e inşa ettirdiği külliyenin darüşşifa (akıl hastanesi) bölümünde hastaları müzik ile tedavi ettiriyordu. Evliya Çelebi'ye göre müziğin insan ruhu üzerindeki olumlu etkisi konusunda yeteri bilgi ve deneyime sahip darüşşifanın hekimbaşısı, hastalarına önce çeşitli müzik makamları dinletiyor, kalp atışlarının hızlanıp yada yavaşladığına bakıyor, yararlandıkları uygun melodiyi belirliyor, şikayetleri ve benzer hastalıkları bir araya getiriyor, darüşşifanın müzik ekibine haftanın belirli günlerine konserler tertipletiyordu.

Rehavi Makamı

Farabi'ye göre bu makam yalancı sabah vaktinde etkili. Sağ omuz, baş ağrıları, burun kanamaları, ağız çarpıklığı ve balgamdan gelen hastalıklara, akıl hastalarına faydalıdır. Doğuma yardımcı olur. Göğüs, mide ve için faydalıdır. Rehavi makamı insana sonsuzluk hissi veriyor. Terazi burcu bu sizin makamınız.

Rast Makamı

Farabi'ye göre güneş iki mızrak boyu etkili iken etkisini gösterir. İnsana neşe ve huzur verir. Kemiklere ve beyine etkili. Fazla uyumayı engeller. Nabzın yükselmesine yardımcı olur. Özellikle çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için, bu nedenle oluşan dengesizlikleri düzeltir. Akıl hastalarına iyidir. Ve koç burcu bu sizin makamınız.

Hüseyni Makamı

İnsana sükunet, rahatlık verir. Sabahleyin dinlemek etkilidir. Kemikleri, beyni ve çocuk hastalıklarını tedavi edici etkisi vardır. Üro-jenital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. Alçakgönüllülük duygusu verir. Düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır. Su tabiatlı olan Akrep burçları bu makamı dinleyebilirler.

Uşşak Makamı

İnsana gülme hissi veren bu makam Farabi'ye göre öğle vaktinde etkili. Kalp, ayak rahatsızlıkları ile nikriz (damla) ağrılarına faydalıdır. Gülme, sevinç, kuvvet ve kahramanlık duyguları verir. Çocukları etkileyen yellerde ve erkeklerdeki ayak ağrılarında faydalıdır. Balık burcunun makamı uşşak makamıdır.

Neva Makamı

Akşam vakti etkili olan bu makam insana lezzet ferahlık verir. Göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. Üzüntüyü giderir ve lezzet verir. Gönül okşayan makam adıyla bilinir. Bu da kova burcunun makamı.

Irak Makamı

Akşam üstü etkilidir. Menenjit, beyin ve akıl hastalarına faydalı. Omuz,kol ve ellere etkili. Lezzet verir, düşünme ve kavrama konusunda etkilidir. korku gidericidir. Saldırganlığı önleyici ve nevrotik hastaları tedavi edici etkisi vardır. Boğa burcunun makamıdır.

Isfahan Makamı

İnsana hareket kabiliyeti, güven hissi verir. Gün batarken etkilidir. Ateşli hastalıklardan vücudu koruyucu özelliği var. Ense,boyun, omuzlar ve sol dirsek için etkilidir. Güven hissi uyum sağlama, hareket yeteneği, zihin açıklığı, zekayı açma ve hatıraları tazeleme özelliği vardır. İkizler burcunun makamıdır.

Nihavend Makamı

Kuşluk vaktinde etkilidir. İnsana kuvvet verir. Kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. Oğlak burcunda etkilidir.

Zirefkend Makamı

Uyku zamanı etkilidir bu makam. Sırt, mafsal ağrılarına ve kulunca faydalıdır. Beyinle ilgili ağız çarpılmasına, kalp, ciğer, göğüs, kalça ve sağ omuza etkilidir. Uykusuz yengeç burçlarına gelsin.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık