OFPOF

Müslüm Babasız 3 Yılı Geride Bıraktık

-
77
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Müslüm Babasız 3 Yılı Geride Bıraktık
96 izlenme
-

İnsanların öz babası yerine koyduğu büyük usta sanatçı Müslüm Gürses'i kaybedeli tam 3 yıl geçti.

1. Hayatı zorluklarla geçmişti

Hayatı zorluklarla geçmişti
1953'ün 7 Mayıs günü Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi'nin Fıstıközü köyünde Dünyaya Merhaba der asıl ismiyle Müslüm Akbaş.Fakat ailesiyle zor günler yaşadığı için bir umut diyerek Adana'ya taşınmıştır.Asıl mesleği terzilik olan Müslüm Gürses annesinin vefatından sonra iyice içine kapandı.Çay bahçesinde şarkılar söylemeye başladı ve bir şarkı yarışmasına katıldı.Bu yarışmayı birincilikle bitirdi.

2. Derken Çukurova Radyosunda sanatçı oldu

Derken Çukurova Radyosunda sanatçı oldu
Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler. 1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 

3. 15 Yaşında 4 Plak başarısı

15 Yaşında 4 Plak başarısı
1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45'likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli "Emmioğlu/Ovada Taşa Basma" plağıdır ve Ömür Plak , Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45'lik yaptı. Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanlar"ı içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma güzel Vurma" isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.

4. Morg'tan sanatçılığa

Morg'tan sanatçılığa
Müslüm Gürses,1978'te Tarsus'tan Adana'ya giderken ağır bir trafik kazası geçirdi. Kazada Gürses'in, şoförle birlikte öldüğü sanıldı ve ünlü sanatçı Adana'da morga konuldu. Ancak morg görevlisi Gürses'in bacaklarının kıpırdadığını görünce Gürses'in yaşadığını anlayıp dışarı çıkardı.

5. Dinleyici kitlesi araştırmalara konu oldu

Dinleyici kitlesi araştırmalara konu oldu
Müslüm Gürses`in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Kente uyum sağlayamayan, ikinci sınıf insan muamelesi (işe yaramaz, cahil vs..) gören varoşların Müslüm Gürses`in genel dinleyici kitlesini oluşturduğu bu araştırmalardan çıkan genel sonuçtur.Kendisine tapan kesimin isyanını dile getirmiştir. Konserlerinde ise bu kitle , sığınacağı, kendisine kızılmayacağını bildiği ender bir yer bularak, hayata karşı duyduğu öfkeyi kendi vücuduna yönlendirip, kendisine ciddi biçimde zarar verir. 2000'li yıllarda Rock ve Pop parçalarını ( Paramparça, İkimizin Yerine, Sensiz Olmaz ...) söylemesiyle birlikte kendisine tapan kitleyi tamamen reddetmeden onlardan biraz uzaklaşmıştır. Bu sefer de kendisini entelektüel sınıfın ilgi alanında bulmuştur ve bu eskiden beri hayranı olanları üzmektedir.

6. Sinema filmlerinde rol aldı

Sinema filmlerinde rol aldı

İlk kez 1979 yılında çekilen ''İsyankar'' adlı filmle kamera karşısına geçen Gürses, dönemin şarkılı filmlerine uygun bir çok uzun metrajlı filmde rol aldı.
Bunca sıkıntının içinde onu yeniden hayata bağlayan da eşi sinema oyuncusu Muhterem Nur oldu. 1982 yılında Adana turnesinde ilk tanışmalarında,  ''Sahneye ilk kim çıkacak'' kavgası eden çiftin yolları, bir daha ayrılmadı. Muhterem Nur eşinin isteğiyle sanat yaşamını sonlandırdı.

7. Bütün Türkiye'yi hüzne boğdu

Bütün Türkiye'yi hüzne boğdu
Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi'nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Kendisine iki solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013'te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti.4 Mart 2013 günüTeşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.