OFPOF

Metal Müzik Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Gelişti?

-
681
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Metal Müzik Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Gelişti?
308 izlenme
Ofpofer
-

Metal müzik nasıl ortaya çıktı, hangi sebeplerden dolayı nasıl doğdu? Kimisine göre bir yaşam şekli olan metal müzik aslında nedir?

Bu müzik türü İngiltere'de işçi sınıfının iş sonrası barlarda içip yaptıkları müziktir. İşlerinden dolayı doğal olarak bu müzik şiddet ve isyan barındırıyor. Daha sonda ise bu müzik yerel barlardan çıkıp bir müzik kültürünü oluşturuyor. Metal müziğin kökeni Blues'dur.

1. Metal Müziğin İlk Grupları

Metal Müziğin İlk Grupları

Metal müziğin alt yapısını Led Zeppelin, Deep Purple, Queen gibi gruplar oluşturmaktaydı. Fakat gerçek anlamda metal müzikle tanışmamız Black Sabbath ile olmuştur.Black Sabbath'ın ilk albümü isyan duygusunu en iyi şekilde müziğine yansıtmaktaydı. O dönem için ilginç gelen şeyler yapıyor olmaları ve herkesten farklı giyinmeleri tabiki halk arasında garip karşılanıyordu. O zamanlarda İngiltere'de yaşanan iç savaşlar onların bu müziği yapmasında esin kaynağı oluşturuyordu. Black Sabbath aslında bir blues grubu olarak kurulmuş olması da metalin blues müziğinden etkilenmemesini imkansız kılıyordu.

2. Gelişen Metal Müzik

Gelişen Metal Müzik

Led Zeppelin, Black Sabbath, Queen gibi gruplar ağır eleştiriler alsalarda bu müzik türünü geniş kitlelere ulaştırabilmişlerdi.70'lerin ortalarında Judas Priest metal müziği Blues akımından kurtarmayı başarmış ve gelişimini başlatmıştır.Motörhead ise sertlik ve hız katarak gelişimine destek olmuştur.

3. Thrash Metal ve Big Four

Thrash Metal ve Big Four

70'lerin sonunda metal müzik birçok türe bölünmüştür.Bunlardan biride Thrash Metaldir.Thrash metal 80'lerin başında  hardcore punk ve New Wave of British Heavy Metal’dan etkilenerek doğmuştur.Hızından dolayı Speed Metale benzer.
Ürettikleri şarkılar daha hızlı ve serttir.Shredding tekniği önplana çıkarılmıştır.Thrash metali ünlü yapan Big Four'dur yani Metallica, Anthrax, Megadeth ve Slayer.Bu dörtlü arasında en çok tanınan Metallica'dır.Metal müzik denince 50-60 yaşındaki anne babalarımız bile Metallica ismini verir.

4. Death Metal

Death Metal

Thrash metal gelişimini devam ettirirken dahada fazla türe bölünmüştür. MTV News’e göre Slayer’ın müziği death metalin ortaya çıkmasını sağlamıştır.Bu müzik türünün en önemli ögeleri küfür ve satanizm olmuştur.Metalin bu alt türü ismini Possessed grubunun 1985 yılında yayımladığı Seven Churches albümünün “Death Metal” adlı şarkısından almaktadır.Bu müzik türü Thrash'in hızı ve sertliğini satanizm ile birleştirmiştir.Vokalde ise brutal vokal ve yüksek çığlıklar kullanılır.

5. Black Metal

Black Metal

Black metalin ilk akımı 1980’li yılların ortalarında Britanya’dan Venom, Danimarka’dan Mercyful Fate, İsviçre’den Hellhammer ve Celtic Frost ile İsveç’ten Bathory önderliğinde başladı.Aşırı tondaki vokaller, yüksek distortion ve karanlık atmosfer kullanılır.Çoğu black metal grubu ilhamını paganizmden almaktadır ve Hristiyanlık öncesi dönemi vurgulamaktadır.Ayrıca satanist temalarda kullanılır.

6. Nu Metal

Nu Metal

90'lı yıllarda ortaya çıkmış bir müzik türüdür.Rap, Rock ve Elektro müziğin harmanlanmış şeklidir.Bu akımı başlatan Korn'un demo kayıtlarıdır.Korn klasik 6 telli elektro gitar yerine 7 telli elektro gitar kullanmıştır ve bu Nu Metal'in markası olmuştur.Elbette Nu Metal diyince aklımıza Linkin park, Limp Bizkit, System Of A Down, Slipknot gibi büyük gruplar gelmektedir ve bu gruplar bu akımı çok iyi temsil edip gelişimine katkı sağlamışlardır.

7. Grunge

Grunge

Bazen Seattle Sound olarak da adlandırılır. Hardcore punk ve heavy metal'den büyük ölçüde esinlenen grunge distortionlı heavy metal riffleri, öfke dolu sözler ve hırıltılı vokalden oluşur.Bu akımın en başarılı grupları Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam ve  Alice in Chains gibi gruplardır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.