OFPOF

Karadeniz Müziğinin Etkileyici ve Popüler Temsilcileri

-
784
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Karadeniz Müziğinin Etkileyici ve Popüler Temsilcileri
1.577 izlenme
Ofpofer
-

Son döneme ait popüler Karadeniz şarkıcıları oldukça talep görmeye devam ediyor...

Kazım Koyuncu

 Laz kökenli Karadeniz müziği ile Rock'n'Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan türk müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve aktivisttir. 33 yaşında testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda vefat etmiştir. 

Cimilli İbo

İbrahim Özer, yıllar önce elinde kemençesiyle Cimil’den yola çıkar. Şarkıcı olmak için çıktığı bu yolu birkaç kez arşınlar ama hedefine ulaşamaz. Çünkü henüz çocuk denecek yaştadır. Babası okumasını istiyor, o ise kemençe çalıp, türkü söylemek. Bunun için İzmir’e ve İstanbul’a birkaç kere gelir. Sonunda hedefine ulaşır ve ‘Cimilli İbo’ doğar…

Kemençesiyle milleti coştururken, yaptığı esprileriyle de gülmekten kırıp- geçiren Cimilli İbo’nun ilk kaseti ‘Sibelim’, müzik piyasasını oldukça hareketlendirir. Arkasından ‘Ağla Yüreğim’, ‘Hasretim Hepinize’ ve son olarak da ‘Cayır Cayır’ çıkar.

Resul Dindar

Resul Dindar (d. 24 Ocak 1982, Hopa, Artvin) halk müziği ses sanatçısıdır.

2008 yılı Temmuz ayında arkadaşlarıyla birlikte Karmate (değirmen) grubunu kurdu ve grubun solistliğini yaptı. Karmate, Nani veNayino adlı iki albüm çıkardı. Resul Dindar gruptan 2012 yılında ayrılarak müziğe tek başına devam etme kararı aldı ve 1 Nisan 2013 tarihinde Divane adlı ilk solo albümünü yayınladı.[1] Resul Dindar'ın seslendirdiği eserler Türkçenin yanı sıra, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde konuşulan Lazca, Megrelce, Gürcüce ve Hemşince gibi dilleri de kapsamaktadır.

Selçuk Balcı

Selçuk Balcı, (d. 4 Temmuz 1988 , Çayeli, Rize), türk halk müziği sanatçısı. Rize'nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu bu şehirde tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleşti. Çocukluğundan beri bağlama çalmasına rağmen lise yıllarında kemençeye merak saldı. Kendini bu konuda yetiştirdikten sonra birçok Karadenizli şarkıcıya kemençe çalarak eşlik etti.

2011 yılında Kalan müzik etiketiyle Patika isimli ilk albümünü çıkardı. 2 yıllık aranın ardından, 2013 yılında Mila isimli ikinci albümünü yine Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı

İmera

2014 yılının başında Hüseyin Ulusan, Merve Yavuz, Berat Bayraktar ve Yıldıray Yanlı tarafından Trabzon müziğini daha geniş kitlelere yaymak amacıyla kuruldu. Grubun ismi “Ne isim koyabiliriz ?” sorusuna verilen cevaplardan Rumca “Gün” anlamına gelen“İmera” kelimesi seçilerek Grup İmera olarak çıkış yaptılar.

Grup İmera “Ena” isimli albümlerini 2014 yılında birbirinden güzel 13 Karadeniz şarkısı ile çıkardılar. Veda, İmerefera, Seda Yolu, Ayı İzi, Eşref Bey diğer parçaları ile güzel bir çıkış yakalayarak karadeniz müziğini bir çok kişiye sevdirdiler.

Grubun Solistleri / Merve Yavuz, Hüseyin Ulusan
Back Vokal / Klasik ve Akustik Gitar / Yıldıray Yanlı,
Back Vokal / Kemençe / Berat Bayraktar
Tulum / Cem Yazıcı,
Perküsyon / Barış Engin,
Klavye / Murat Sönmez

6 kişilik genç grup 2015 yılında bazı parçalarına klip çekerek yazılı ve görüntülü basında isimlerinden sık sık bahsedilir oldular. Yüzlerce bilinmeyen karadeniz şarkısının olduğunu ve her birinin birbirinden güzel olduğunu ifade grup üyeleri karadeniz müziğine gönül vererek onu daha iyi yerlere getirmek istediklerini söylüyorlar.

Salih Yılmaz

Salih Yılmaz 7 Nisan 1987'de Rize'de doğdu. Küçük yaşlarda şarkılar söylemeye başladıktan sonra 15 yaşında komşusundan ödünç aldığı bir gitarla müzik hayatına başladı. Arkadaşlarıyla beraber kurdukları grup ile sahne alan Yılmaz, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Rize'de tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nü okudu. Üniversite yıllarında gitar eğitimi alarak farklı şehirlerde birçok solo projede yer aldı ve konserler verdi. Artvin ve Rize'de derlemeler yapan Yılmaz, birçok müzisyene söz ve beste verdi. Hemşinli bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşlarda her yaz üç ay çıktığı yaylada babaannesinden Hemşinceyi öğrendi ve bu dilde birçok parça derledi ve söz yazıp besteledi.
 

Deniz Toprak

1996 yılında ilk amatör albüm çalışmasını yaptı. O yıllarda, çeşitli “Halk Evleri” ve “Kültür Merkezlerinde” konser çalışmalarında bulundu.

2000 yılında Profesyonel eğitim almak isteyen sanatçı, özel müzik okullarında şan, nota, solfej, bağlama repertuar ve tavır dersleri almaya başladı.

Müslüm Gürses, İlhan Şeşen ve Zara gibi bir çok sanatçıya albüm ve konser çalışmalarında vokalistlik yaptı.

2007 yılında ünlü Sanatçı Kayahan Açar’ın desteği ile “TÜRKÜMOLASI” adlı ilk profesyonel albüm çalışmasını yaptı. Rumeli’den Kerkük’e Anadolumuzun kültürel yapısını temsil eden “TÜRKÜMOLASI” DMC etiketi ile müzik marketlerde yerini aldı. Özellikle Klip çekilen ve çok sevilen “Hazan Nedir” türküsü hala birçok yerel ve ulusal televizyon kanallarında yayınlanmaktadır.

2008 yılında Ulus Müzik tarafından çıkarılan “DESTANLAŞAN TÜRKÜLER-5” adlı albümde Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Zara, Orhan Hakalmaz gibi türk Halk Müziği’nin önemli seslerinin yer aldığı bu albümde “Gül Kuruttum” ve “Yeşil Yaprak arasında” adlı iki türküyü seslendirdi.

Yasemin Yıldız

Müzisyen Yasemin Yıldız 1984 Rize doğumludur. 2004 yılında İstanbul’a geldi çok değerli üstad, karadeniz müziğinin en iyi seslerinden birtanesi Ayhan ALPTEKİN ile tanıştı, o da Hasan CİNAN yani Cinan müzik şirketinin sahibi ile tanıştırdı ve Temmuz 2005 te Kavuştur artık bizi adlı albümü piyasaya çıktı.

Marsis

Marsis, 2005 yılında Kadıköy, İstanbul'da kurulmuş bir etnik rock grubudur. 2008 yılında son halini alan grup, albüm çalışmalarına 2007 yılında başlamıştır ve albümü 2009 Mayıs ayında Kalan müzik etiketiyle çıkarmıştır. Birçok festival ve konserde çalan grup kendilerini "Karadeniz’in içinden gelenler ve içinden Karadeniz gelenler" olarak tanımlamaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Enstrüman Yapım Bölümü’nde okuyan Ceyhun Demir, kendi icadı olan elektro kemençe ile grubun müzik konusundaki hassasiyet ve yenilikçi tavrını ortaya koymayı amaçlamıştır.

Apoles Lermi

Trabzon'da dünyaya geldi. 10 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti ve uzun süren müzisyenlik hayatından sonra 2011 yılında Karadeniz Kültürü'ne dönük bir albüm çıkarmaya karar vermiştir.[1] Karadeniz Bölgesi'nde konuşulan ve unutulmakta olan Romeikave Türkçe dilinde şarkıların da yer aldığı; geleneksel takvimde yeni yılın ilk ayı anlamına gelen Kalandar albümünü 2011 yılında çıkarmıştır. [2] Türkçe ve Romeika şarkılar içeren albümün en popüler şarkısı Mektup, Yağmur ve Seviyorum Seni anlamına gelenAğapo Se şarkısı olmuştur.[2] Ağapo Se şarkısının klip çekimleri Sümela Manastırı'nda yapılmıştır.[2] Klip ayrıca Türkiye'de Romeika dilinde ve Sumela Manastırı'nda çekilen ilk klip olma özelliğini taşır.[2]

Apolas Lermi, Kalandar isimli albümü ile Karadeniz Müziğinde kendisine özgü bir yer edinmiştir. Kalandar isimli bir de TV programı hazırlamış ve geleneksel Karadeniz Müziğine dikkat çekmiştir. Bunun dışında birçok Dizi ve sinemada müzikleri kullanılmıştır. Ayrıca çeşitli müzisyenlerle birçok projeye katılmış ve bazı şarkılarına da klipler çekmiştir.

Ali Baran Kadem

1987 yılında artvin'in arhavi ilçesinde doğdu. üniversite eğitimine ktü kamu yönetimi bölümüyle başlayıp yarıda bırakıp edebiyat öğretmenliği'ne geçiş yaptı.
müziğe henüz ilkokula giderken babaannesinin aldığı bağlama ile başladı ve 15 yıldır müziğin içerisinde olan ali baran karadeniz müziğinin unutulmuşlarını sahnelere taşıdı...

Son döneme ait popüler sarkıcıları sizin için derledik, siz hangisinin daha çok dinliyorsunuz?


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık