OFPOF

İlk Çağ Uygarlıklarında Kullanılan 10 Müzik Aleti

-
4.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İlk Çağ Uygarlıklarında Kullanılan 10 Müzik Aleti
884 izlenme
Ofpofer
-

İlk Çağ Uygarlıklarında kullanılan müzik aletlerini özellikleri ile birlikte tanıtıyoruz.

Sizlere bu yazımızda müzik aletlerinin İlk çağ döneminde nasıl göründüklerini, müzik aletleri hakkında bilgiler vererek tanıtacağız. İyi okumalar...

1. Aulos

Eski Yunan döneminde kullanılan, üflemeli bir çalgıdır. Çift kamışlıdır. Flütün ilk halidir. 

2. Hydraulis

Su ve hava ile çalışan orgtur. İlk olarak Roma Uygarlığı'nda kullanılmıştır. Suyun pompalanması ile çalışır. Çalan kişinin sürekli olarak suyu pompalaması gerekmektedir. Yapı bakımından günümüz piyanosu ile benzerlik gösterir. 

3. Lyre

Elde çalınan bir enstrümandır. Arpın ilk halidir.Başlangıçta 4 telli olan bu enstrüman daha sonradan 7-8 telli olmuştur.Eski Yunan Uygarlığı'nda şiirle birlikte çalınırdı. Kithara ile karıştırılmamalıdır.

4. Kithara

Gitarın ilk halidir. Antik Yunan enstrümanıdır. Özellikle törenlerde çok kullanılan bir enstrümandı.Bir fildişi veya metal yardımı ile çalınır. 

5. Barbitos

Şiirlerde, tiyatrolarda eşlik amaçlı kullanılan lir benzeri bir çalgıdır. Lir ile karşılaştırıldığında uzun telli bir çalgıdır.

6. Guzheng

Eski bir Çin enstrümanıdır. 21-25 teli vardır. Parmaklara takılan penalar ile çalınır.  

7. Gong

O dönemde birçok inanışa sebep olan bir Çin enstrümanıdır. Çalındığında kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılır. Bu sebepten dolayı gong birçok yerde kullanılmıştır. 

8. Guqin

Guzheng ile karıştırılmamalıdır. Çin Uygarlığı'nda çokça kullanılan bir çalgıdır. Çinliler arasında ''Çin müziğinin atası'' olarak bilinir. İlk başta 5 telli çalgı olan Guqin daha sonradan 7 telli olmuştur. 

9. Suona

Göze çarpan özelliklerinden biri de büyük ses aralığına sahip olmasıdır. Çin Uygarlığı'nda festival, tören gibi yerlerde kullanılmıştır. Günümüzde de kullanılan Suona dini törenlerde de yer alır. 

10. Bangu

Bangu, iki bambu çubuğu ile çalınan vurmalı bir enstrümandır. Çalındığında keskin ve kuru bir ses elde eder. Orkestrada Bangu çalan kişiler aynı zamanda orkestrayı yöneten kişilerdir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık