OFPOF

Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler

-
172
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler
810 izlenme
Ofpofer
-

Belki doğuştan, belki sonradan sonsuz karanlığa, yaşarken kavuşmuş görme engelli müzisyenlerin hislerinizi düğümleyecek hikayeleri.

1- Ray Charles

Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-http://ofpof

5 yaşındayken kardeşinin banyoda boğularak hayatını kaybetmesinden sonra Ray 7 yaşındayken Glokom hastalığı yüzünden görme yetisini kaybetmiştir ancak kardeşinin görüntüsü hiçbir zaman gözünün önünden gitmemiştir. Ray Charles daha sonra Florida Sağır ve Körler Okulu'nda devam etmiştir. Orada kör alfabesini ve enstrüman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlamıştır. Aslında Ray 7 yaşlarındayken bir arkadaşını kıskanarak müziğe başlamıştır.

Ray Charles'ı ise dünyaya kazandıran efsane bir türk'tür. Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün yıldızı henüz parlamamış olan Ray'i erken keşfederek dünyanın müzik arenasında şampiyonluğa getirmiştir. 

2- Stevie Wonder
Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-sbjjvciewz


22 adet Grammy ödülü alan yaşan efsane Stevie Wonder, aynı zamanda En İyi film Müziği Oscar'ını kazanmıştır. Stevie Kuzey Carolina turnesi sırasında ciddi bir trafik kazası geçirmiş ve bu kaza sonucunda 4 gün komada kalan Wonder koku yetisinide kaybetmiştir. Söylentilere göre bu darbe yüzünden kaybettiği koku duyusu ile aynı zamanda sanatçı zevkini de kaybetti zira ‘I just called to say I love you’ parçası ancak böyle açıklanabiliyor. Kısa bir süre sonra kendisine gelen sanatçı, tüm duyularını geri kazanarak hala sanat kariyerine devam etmekte.

3- Roaquin Rodrigo  
Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-2nfxmicv07


İspanya'nın gelmiş geçmiş en büyük ve tanınan bestecisi hiç tereddütsüz Joaquin Rodrigo olarak kabul edilebilir. Özellikle 1937 yılında bestelediği ünlü gitar konçertosu Concierto de Aranjuez tüm dünyada tanınmaktadır. Bu eserin klâsik icrasının yanı sıra, binlerce değişik düzenlemesi yapılmıştır. Rodrigo'da üç yaşında kör olmuştur. Ancak gördüğü eğitim sayesinde yeteneğini geliştirerek büyük orkestralar için çok kompleks ve başarılı eserler bestelemiştir.

4- Jose Feliciano  
Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-y4psd9b9pr

Porto Riko'lu efsane müzisyen doğuştan görme engellidir. İspanyolca ve İngilizce hit olmuş bir sürü mükemmel eseri bulunmaktadır. Hayranları Jose'nin gitar çalarken ve şarkı söylerken görebildiğini, müziğin aslında onun gözleri olduğunu söylemektedirler. Yorumladığı efsanevi parçalara kattığı histen bunu anlamak pek zor değildir.

5- Andrea Bocelli

Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-obp9ulldzh


Opera tarzında söylediği hafif müzik parçaları ile tanınan İtalyan sanatçı,12 yaşında futbol oynarken geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybetmiştir. Son yıllarda dünya çapında isim yapmış başarılı bir yorumcudur. 

6- Johannes Heesters
Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-d15syqbbml


Hollandalı bir aktör, şarkıcı ve komedyen. Almanya ve Avusturya'da Heesters özellikle oyunculuk kariyeri ile tanınır. Avusturya vatandaşıdır ve 1936 yılından bu yana Almanya'da yaşamaktadır. Johannes Heesters dünyanın en eski aktif sahne sanatçılarından kabul edilir. Sadece sahnede değil müziktede oldukça başarılı olan Johannes Heesters siyasi görüşü dışında sahnelerin adamı yollarak tarihin sayfalarında yerini almıştır.

7- Diana Gurtskaya
Hayatı Hisleri ile Görebilen Müzisyenler-ivz1f0gfty

Görme engelli Gürcü şarkıcı. Moskova'da oturan şarkıcı 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Gürcistan adına ulusal finallerde yarışmış ve %39,4 oy oranıyla birinci olmuştur. Sırbistan'da düzenlenen 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'nin de yer aldığı 2. Yarı Final grubunda yarışmış ve finallere çıkmaya hak kazanmıştır. Şarkısının ismi "Peace will come" adlı parçadır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık