OFPOF

Gönlümüze Adını Yazdırmış Olan Müslüm Gürses'i 3. Ölüm Yıldönümünde Anıyoruz

-
207
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gönlümüze Adını Yazdırmış Olan Müslüm Gürses'i 3. Ölüm Yıldönümünde Anıyoruz
156 izlenme
-

Ruhumuzun belki de en sancılı tarafına tuz basan, aklımıza ilk aşkımızı getiren Müslüm Gürses...

O kendi adını kendi koymuştu

1950'li yılların ortaları. Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde kerpiç bir evde dünyaya geldi Müslüm. Müslüm Akbaş adıyla. Fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. Annesi babası birer tarım işçisiydi ve acılı bir hayata çocuk getirdiklerinden habersiz küçük Müslüm'ü kucaklarına almışlardı. Fakirliğin şiddetinden Müslüm'ü okula da gönderememişlerdi.

Ailesi ile birlikte Adana'ya göçmek zorunda kaldı

Ailesi ile birlikte Adana'ya göçmek zorunda kaldı

Müslüm artık on yaşlarına yaklaşmış bir çocuktu. Fakirlik ailesini vurmuş olacak ki ailecek Şanlıurfa'dan Adana'ya gittiler. Burada bir çay bahçesinde işe giren Müslüm damlarda tepelerde türküler söylüyor ve aynı zamanda da kunduracılık ve terzilik için halk evlerine giderek eğitim alıyordu. Zamanla bu yetenekli çocuk fark edildi ve Müslüm artık gazinolarda şarkı söylemeye başlamıştı.

Hayattaki en büyük acısını babası yaşattı

İşler iyi gitmediği için Müslüm şarkıcılığı bırakmıştı. Ama kendisine TRT'nin Çukurova Radyosu teklif götürünce hayır diyemedi. Artık adı Müslüm Akbaş değil, Müslüm Gürses'ti. Hayatını tam toparlarken gelen bir haber hayatının yıkılmasına sebep oldu. Annesi ve kardeşinin cenazesi gelmişti önüne. Hem de babasının kanlı ellerinden. Çünkü babası annesini öldürmüştü. Hapise giren babasıyla bir daha hiç konuşmadı ama onu da ihmal etmedi.

Hayatını bir kaza ve bir evlilik değiştirdi.

Hayatını bir kaza ve bir evlilik değiştirdi.

Tarsus'tan Adana'ya dönen Müslüm Gürses kaza geçirdi. Arabanın şoförü ölmüştü. Müslüm'de o kadar ağır yaralıydı ki onu da öldü zannederek morga kaldırdılar. Ama biri ölmediğini fark etmişti. Hemen ameliyata alındı ve beynini koruması için bir plaka takıldı. Ama çok hazin bir şey olmuştu. Müslüm Gürses koku duyusunun neredeyse tamamını, işitme duyusunun ise bir kısmını kaybetmişti. Hayatındaki acıların ardı arkası kesilmiyordu.

Ve bir gün

Bir gün hayatındaki bütün acılarını birleştirebileceği bir kadın çıkmıştı karşına. Muhterem Nur'du adı. Onun da hayatı pamuk yastıklarda geçmemişti. Bu iki yaralı gönül belki de buluşacaktı. Ve öyle de oldu. Müslüm ile Muhterem evlendi. Müslüm artık eşinin çalışmasını istemiyordu. Muhterem'de eşinin isteğine kulak verdi ve sahnelerden çekildi. Artık şarkılarının hayat arkadaşının da desteği ile daha içli okudu ve...

O artık Müslüm Baba'ydı...

O artık Müslüm Baba'ydı...

Zamanla muhteşem bir hayran kitlesi elde etti. Müslümcüler olarak adlandırılan bu kitle kendisine Müslüm baba diyordu. Orhan Gencebay'ın ardı sıra gelmesine rağmen yaptığı muhteşem sükse konuşuluyordu. Ama iki sanatçı da her zaman dost oldu. İkisi de birbirinin hakkını birbirine verdi. Zamanla arabesk kavramını şekillendiren Müslüm Gürses belki de en önemli temsilcilerinden biriydi. İki binli yıllara geldiğinde neşeli halleriyle de karşılaştığımız Müslüm Gürses bütün şarkıları potasında eriterek kendine has yorumuyla kalbimize adını yazdırdı.

Hayranı kadar düşmanı da vardı!

Ama o düşmanlarına her zaman gül uzattı. Hiçbir sansasyona da karışmadı. Sınıf atladı diyerek kendisine sitem edenlere bile özünün aynı olduğunu ve değişmediğini söyledi. Ve belki de en doğru sözü söyledi, insanın hayatında neşe olduğu kadar hüzün de vardı...

Ve bir gün o da aramızdan ayrıldı

Ve bir gün o da aramızdan ayrıldı

Uzun zaman tedavi gören sanatçı maalesef 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir zamanlar kendini bıçaklayan hayranını bile affeden, sevgisinden kendini jiletleyen gençlere yapmamasını öğütleyip kendi çocuğu gibi üzülen adam artık yoktu. Ama şarkıları hep onunla yaşayacaktı. Belki de bugün onlarca yazının yazılması bile onun ne denli önemli bir insan olduğunu, yitirişimizin ne büyük kayıp olduğunu özetler gibi...

Büyük ustayı rahmetle anıyoruz

Ruhun şad olsun Müslüm baba...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.