OFPOF

Gitaristlerin Hayatlarından İlginç Kesitler

-
388
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gitaristlerin Hayatlarından İlginç Kesitler
1.011 izlenme
Ofpofer
-

Müzikleriyle, çaldıkları enstrümanlarla ve sıra dışı hayat tarzları ile dünyaca ünlü gitaristlerin ilginç hikayeleri


 

1. Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

Amerikalı gitar virtüözü Hendrix’in en öne çıkan özelliği solak gitarist olmasıdır. Bunun dışında Hendrix çocukken çok sevdiği Kilise müziklerini dinlemek için gittiği Baptist Kilisesinden kovularak aykırı yaşamına ilk adımı attı. Daha sonraları bulduğu sopa ve tahta parçaları ile gitar çalmaya çalışırken amcası tarafından fark edildi ve amcası Hendrix’e bir gitar hediye etti. 
Bu hediye Hendrix’in hayatını değiştir, B.B. King ve Robert Johnson gibi müzik ikonlarını takip etmeye başladı ve 15 yaşındayken okuldan kovuldu. Bu kovulma Hendrix’in tarihin altın sayfalarına yazılması için dön virajdı. Lisede bir kız ile elele tutuştuğu için kendisini uyaran öğretmenine “Kıskanıyor musun?” demiştir ve eğitimden gitara uzanan bu adrenalin dolu yol başlamıştır.

Hendrix’in ismi barlarda ve sokaklarda duyulmaya başlandığında, bunu duyan başka bir gitar üstadı Jeff Beck bir gece Henrix’i dinlemeye gider, tam bara girmek üzereyken başka bir arkadaşını bardan memnuniyetsiz bir ifadeyle çıkarken görür ve arkadaşına “o kadar çok mu kötü?” diye sorar, bunun üzerine arkadaşı Jeff’e “ hayır o kadar harikaydı!” diye cevap verir. Henrix şarkıları, gitar çalışı hatta doğumu ve ölümüyle efsane olmuş bir müzisyendir.

2. Robert Johnson

Robert Johnson

Blues denilince akla tartışmasız gelen ilk isimlerden biridir Robert Johnson. Mississippi'nin kırsal bölgelerinden Hazlehurst'ta dünyaya gelmiştir. Çocukluğu donemin birçok zencisinin olduğu gibi göçmen kamplarında ve çiftliklerde çalışarak geçmiştir. Çocukluğunda geçirdiği bir göz rahatsızlığı sonucu bir gözü neredeyse kördür. 16 yaşındaki karısı doğum sırasında ölünce kendini tümüyle müziğe vermiştir. Zamanının bir çoğunu köşeye çekilip kendi kendine gitarını tınlatarak geçirmiştir. 

Yaşadığı yalnız ve zorlu hayat Robert’ı Blues ile harmanlasada daha ilginç bir hikaye var Robert ile ilgili. Evinin önünde ki tarladan bir rüzgarın sesi onu tarlaya çağırmıştır ve Robert tarlanın derinliklerinde şeytan ile karşılaşmıştır. Şeytan Robert’a ruhunu kendisine satması karşısında gitarını akort edebileceğini belirtmiştir ve Robert Johnson bu teklifi kabul ederek ruhunu şeytana satmıştır. Rivayete göre Robert Johnson üstünden yıllar geçse bile hafızalardan silinmeyen parçaları bu günden sonra yazmıştır.

3. Ritchie Blackmore

Ritchie Blackmore

efsane Hard-Rock ve heavy Metal grubu Deep Purple’ın gitaristi, Rainbow grubunun kurucusu Blackmore, gitaristler dünyasının en önde gelen isimlerindendir. Ayrıca karakter olarak gıcık ve uyumsuz olması aslında onun hikayesinin temelidir. Efsane soloları, sahneyi yıkan hareketleri, gitarları parlaması ile farklı bir ikondur.

Başka bir efsanevi gitarist Yngwie Malmsteen icin, "gitarindaki 5 teli söküp kalan tek telle simdiye dek attigi soloları bir de öyle atarsa gözume girer." diyerek kişiliğini ortaya koymuştur.
1974 California Jam Rock müzik Festivalinde son grup olarak çıkacak olan grup Blackmore’un bulunduğu Deep Purple’dır. Deep Purple’dan hemen önce ise Hotel California isimli enfes parça ile şöhretin zirvesini yaşayan Eagles yer alacaktır. Ancak Eagles’ın festivale gecikmesi Deep Purple’ın önce sahne almasına sebep olmaktadır. Bu duruma sinirlenen Ritchie Blackmore sahneyi gitar soloları ile gasp ederek kendilerine ayrılan süreyi oldukça uzatmıştır hatta grubun efsane bateristi Ian Paice, Ritchie’nin sololarına mükemmel ayak uydurarak bu sahne gaspını mükemmel bir Rock performansına dönüştürmüştür. Sololardan sıkılan seyirciler memnuniyetsizliklerini ıslık ve çığlıklarla dile getirdiklerinde Ritchie Show eşliğinde sahnede gitarları kırmaya ve amfileri patlatmaya başlamıştır. Özellikle o günden sonra Ritchie Blackmore hiç ölmeyecek bir üne kavuşmuştur.

4. Zakk Wylde

Zakk Wylde

Başlı başına ilginç bir hikaye olan Zakk Wylde günün 12 saatini gitar çalarak geçiren bir gençken idol aldığı sadece 2 kişi vardır. Biri efsane metal grubu Black Sabbath’ın gitaristi Tommy Iommi diğeri ise Black Sabbath’ın deli vokalisti Ozzy Osbourne’un single gitarsti Rhandy Rhoads’tur. Rhandy’nin bir uçak kazasında hayatını kaybetmesi sonusu psikolojik bunalımlar yaşayan Ozzy Osbourne, henüz 21 yaşında olan Zakk’ı keşfeder, Zakk Wylde Tommy ve Rhandy arasında ancak onlardan daha hızlı ve sert bir tarza sahip olarak çok kısa sürede dünyanın en ünlü gitaristlerinden biri olmuştur. Günümüzde hala Black Label Society adlı metal grubu ile albümler çıkarmakta ve konserler vermektedir.
 

5. Tommy Iommi

Tommy Iommi

Black Sabbath adlı metal grubunun efsane gitaristi Tommy, çalıştığı metal fabrikasında geçirdiği bir iş kazası sonucu sağ elinin yüzük ve orta parmaklarını kaybetmiştir. Tommy bu hadise sonucunda kopan parmaklarının ucuna plastikler takarak gitar çalmaya devam etmiştir. Azmin isteğin önünde hiçbir şeyin duramayacağını, hayatı baştan sona hikaye olan Tommy Iommi’den görebiliriz.
 

6. Brian May

Brian May

Dünyada efsaneleşmiş, şarkılar günümüzde bile dilden dile dolaşan, gencinden yaşlısına insanların tamamını kucaklayan Queen grubunun ikon haline gelmiş gitaristi Brian May, Queen’in efsanevi pek çok şarkısını kendisi yazmıştır.
Aslen mesleği mühendislik olan Brian, sahnelerde çaldığı gitarı babasıyla birlikte kendisi yapmıştır. Bu gitarın adı Red Special’dir. Tamamen el yapımı bir gitar olması sebebiyle grubun tüm albüm kayıtları bu gitar ile yapılmıştır. Ayrıca Brian gitar penası olarak yetmişlerde dolaşımdan kaldırılan "six pence"tir. Teknik zeka ile sanatsal ruhun buluştuğu noktada Brian May’i görebilirsiniz.

7. Mark Knopfler

Mark Knopfler

Dire Stairs’in efsane gitaristi ve vokali Mark aslen İngilizce öğretmenidir ve müzik piyasasına rock müzik eleştirmeni olarak girmiştir. Öylesine güzel eleştirmiştir ki, “bu iş öyle değil, böyle yapılır” demiştir ve gitarı eline almıştır. O günden bu güne pek çok kişiye ilham kaynağı olduğu gibi gitarında nasıl çalınması gerektiğini gözler önüne özellikle Sultans Of Swing parçası ile sunmuştur.
 

8. David Gilmour

David Gilmour

müzik dünyasında progresif/psikedelik rock denildiğini köşe başını tek başına tutan efsane grup Pink Floyd’un yine efsane gitarist ve vokalisti. Gençlik hali yakışıklı, yaşlılıkta ise üstün bir karizmaya sahip olan David Gilmour çok geniş bir gitar koleksiyonuna sahiptir ve dünyaca ünlü gitar markası olan Fender’in 01 seri numaraları gitarınada sahiptir.
Kendisine 13 yaşında hediye edilen bir gitar ile müziğe başlayan David, müzik dünyasında başarı basamaklarını hızlıca çıkmıştır, diğer gitaristlerin aksine David Gilmour’un hikayesi ünlü olmadan önce değil, ünlü olduktan sonra başlamıştır, grup arkadaşı  Syd Barrett'ı kaybetmesi üstüne düşüncelerini, mücadelesini ve hislerini Comfortably Numb adlı eseri ile ortaya koymuştur. Sisteme karşı olan eleştirisel bakışını şarkılara yansıtması kendisini ve grubunu bir daha asla hiç inmeyecekleri bir zirveye oturtmuştur.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.