OFPOF

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi

-
2.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi
3.519 izlenme
Ofpofer
-

Blues ve rock müziğinin geçen yüzyıldan bu zamana kadar bilinen ve unutulmayan efsane gitaristlerini sizler için araştırdık.

1. B.B. King (16 Eylül 1945 - 14 Mayıs 2015)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-50ms50tp5h

Gelmiş geçmiş en büyük blues gitaristlerinden birisi olarak gösterilen Riley B. King, "King" lakabını taşıyan üç büyük blues sanatçısından biridir. Gibson marka Lucille adındaki gitarı için "hayatımda uzun süre kalan tek kadın" açıklamasını yapmıştır. En sevilen blues parçaları arasında Lucille ve The Thrill is Gone yer almaktadır. 

2. Albert King (25 Nisan 1923 - 21 Aralık 1992)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-qny8z3rsi3

King lakabını taşıyan bir başka efsanevi blues gitaristi arasında Albert King bulunmaktadır. Gitar soloları basit olmasına rağmen son derece duygulu, dinlemesi de oldukça keyiflidir. Solak gitaristlerdendir ve Blues'un dehası olarak görülür. 

3. Freddie King (3 Eylül 1934 - 28 Aralık 1976)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-mqkl36t9u7

"King" ünvanını taşıyan blues sanatçılarının sonuncusudur. Tarzıyla ve gitar sololarıyla Steve Ray Vaughan ve Eric Clapton gibi isimlerin yanı sıra pek çok Amerikalı müzisyenin ilham kaynağı olmuştur. 

4. Jimmy Hendrix (27 Kasım 1942 - 18 Eylül 1970)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-qygdqkmjar

Jimmy Hendrix tüm zamanların en etkili gitaristlerinden birisi olarak kabul edilir. İlk olarak İngiltere'de ün kazanan gitarist Monterrey Pop Festivali'nden sonra tüm dünyada tanınmaya başlamıştır. O bir kültürel ikondur. Gitar çalmayı kendi kendine öğrenen Hendrix genellikle Fender marka gitar kullanmıştır. Gitarını sol eliyle çalan sanatçı, 2003'te Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi.

5. Eric Clapton (30 Mart 1945, 71 yaşında)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-21ez9e317l

Kanada asıllı İngiliz olup yine ünlü blues gitaristleri arasında yer alır. Lakabı "Slowhand"dir. John Mayall & Blues Breakers ile kendisini bir blues gitaristi olarak tanımladığı dönemde hayranları ona "God" yani Tanrı lakabını takmışlardır. "Tears ın Heaven" adlı parçasıyla 6 dalda Grammy ödülü kazanmıştır.

6. Jimmy Page (9 Ocak 1944, 72 yaşında)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-4tbofeu9mo

İngiliz müzisyen ve ünlü Led Zeppelin grubunun kurucusudur. Gitar çalmaya 13 yaşındayken daha çok kendi başına öğrenerek başlamış ve ileride dünyaca ünlü bir gitarist olmuştur. Kendisi gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerden birisi olarak kabul edilir.

7. Brian May (19 Temmuz 1947, 69 yaşında)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-ednvqdfdxq

Efsanevi Quenn grubunun solo gitaristidir. Rock müziğin ilahı olarak görülen Freddie Mercury'nin onun yazdığı sololar aslında hiç de kolay çalınabilecek türden değildi fakat ünlü gitarist bu soloları atmada gerçekten çok başarılı olmuştur. Bu duruma örnek olarak 2000 yılında Guiness World Records'da son 50 yılın en iyi rock şarkısı ödülüne layık görülen"Bohemian Rhapsody"deki soloları verilebilir. May, Gelmiş geçmiş en iyi rock gitaristleri arasında gösterilir.

8. Gary Moore (4 Nisan 1952 - 6 Şubat 2011)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-5zqjzzx2z5

Kuzey İrlanda'nın Belfast şehrinde doğmuştur. Daha 16 yaşındayken Phill Lynott ile ünlü Skid Row grubunu kurdu. Daha sonraları solo kariyer yaptı. B.B. King, Albert King, Ozzy Osbourne ve Phill Lynott gibi usta isimlerle çalıştı. Çalışmaları ile rock gitarının önemli isimleri arasına girdi ve kendisinden sonra gelecek pek çok müzisyeni etkiledi. Blues, Hard Rock ve Jazz olmak üzere farklı tarzlarda eserler meydana getirdi.

9. Stevie Ray Voughan (3 Ekim 1954 - 27 Ağustos 1990)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-m4xyrcclly

Gitara, 9 yaşında iken kendisine hediye edilen plastik bir oyuncak ile başladı. 12 yaşındayken de çeşitli mekanlarda çalmaya başladı. 18 yaşında okulu bırakan Voughan Austin'e yerleşti. Zor bir hayatı olan Voughan'ın Double Trouble adlı grubu ile beraber 23 Nisan 1982'de Rolling Stones ile beraber çalma şerefine eriştikleri New York'taki özel bir gecede tüm hayatı değişti. Böylelikle Voughan'ın hızlı yükselişi başlamış oldu. Eric Clapton, Phil Collins ve B.B. King gibi isimlerle MTV'nin özel bir programında aynı sahnede yer aldı. Voughan'ın 36 yıllık yaşamı 1990'da Eric Clapton'un 3 tur yardımcısı ile birlikte helikopterle Chicago'ya giderken gece yarısı, sisli bir tepeye çarpan helikopterin parçalanmasıyla son buldu.

10. Slash (23 Temmuz 1965, 51 yaşında)

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Blues Gitaristi-azcxu3baf9

Asıl ismi Saul Hudson olan Slash, efsane Guns N Roses grubunun solo gitaristi olarak ünlenmiştir. Slash ilk zamanlarında okulundaki derslerden çok gitar çalmakla vaktini geçiriyordu. Günde 12 saat gitar çalışıyor ve bunu ödev yapmaktan daha mantıklı buluyordu. 1985 yılında kendisini efsane yapacak gruba katılan Slash, Axl Rose ve Steven Adler gibi önemli isimlerle Guns N Roses ile birlikte 1986-1993 yılları arasında tüm dünyada büyük etki yaratmıştır. Çok sevilen Guns N Roses parçalarının o duygusal sololarını hep kendisi yazmıştır. Soloları sert, aynı zamanda duygulu olmasının yanı sıra blues tarzının en güzel örneklerindendir. Slash, Jimmy Hendrix ve Eric Clapton gibi Blues'un önemli isimlerinden etkilenmiştir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık