OFPOF

Geçmişten Günümüze Türkçe Rap

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Geçmişten Günümüze Türkçe Rap
393 izlenme
Ofpofer
-

1970'lerin başında New York'un siyahi gettolarında doğan rap müzik ülkemizde nasıl şekillendiğine bakalım.

1970' lerin başında New York'un siyahi gettolarında doğan rap müziğin ülkemizdeki geleceği ise Almanya’da yaşayan Türkler tarafından atıldı. O dönem Berlin’de İngilizce rap yaparak birçok konsere çıkan ve Almanya’daki azınlığın sesi olan Islamic Force, bugünkü Türkçe Rap sounduna yakın çalışmalar yapıyordu. 1994’te Frankfurt’un sayılı underground gruplarından sayılan Asiatic Warriors ‘'Told Ya'’ isimli ilk albümünü yayınladı. Hem plak, hem CD olarak yayınlanan albümde yer alan ‘'Life is a Fight’' Türkçe Rap tarihinin önemli parçalarından oldu. Çünkü parçada daha sonra İntikam grubunu kuran MC’lerden Savaş, Türkçe bir bölüm söyledi. Almanya’nın üç farklı noktasından başlayan Türkçe Rap hareketi ileride çok büyüyecek bir türün ilk habercisiydi. Türkçe Pop, arabesk ve türkülerden alınan melodi sample’ları bir anda Almanya’da yaşayan türk gençlerinin gözdesi oldu.

 

1. Cartel 1 numara Türkiye’nin yıldızı

Cartel 1 numara Türkiye’nin yıldızı

1995 yılında Berlin’de Cartel’in temelleri atıldı. Almanya’nın Kiel kentinden eski bir break dance grubu olan DCP (Cinayi Şebeke) Nürnberg’den Türkçe Rap ustaları Karakan ve Berlin’den Erci E. devrim yaratacak proje için bir araya geldi. Cartel, MTV’de yayınlanan bir haber sayesinde Türkiye’de de duyuldu.

2. 1998

1998

1998 yılında piyasa yavaş yavaş canlanmaya başladı. Hedef 12’den Maho B, yanına Ozzy’i de alarak ‘'Rapor 2'’ isimli grubu kurdu. Rapor 2 o yıllarda bir ilki gerçekleştirerek albümden ‘'Çiz'’ isimli parçayı single olarak yayınladı. Radical Noise grubu ile yapılan düet, şu ana kadar yapılmış en iyi Türkçe Rap/Rock crossover’ı olarak tarihe geçti. Frankfurt’tan Dj Mahmut ve Murat G ikinci albümleri ‘'Garip dünya’'yı piyasaya çıkardı. Albüm, farklı sound’uyla eleştirmenlerden tam not aldı. Bu albümden sonra Dj Mahmut, Looptown’ı kapatma kararı aldı ve Murat G ile yollarını ayırdı.
 

3. Yeraltı Operasyonu

Yeraltı Operasyonu

1999’da Türkçe Rap tarihinde bir kilometre taşı olan ‘'Yeraltı Operasyonu’'' raflardaki yerini aldı.
 

4. Rap tarihinden kısa kısa

Rap tarihinden kısa kısa

Almanya’nın en eski rap gruplarından olan Fresh Familie, 1994 yılında yayınladıkları '‘Motha Fu*ka'’ isimli single’da ilk kez tamamı Türkçe olan '‘Tabiat'’ isimli parçayı seslendirdi. Türkiye’nin 1997’de Orhanca ile tanıdığı Sert Müslümanlar, aslında Almanya Nürnberg’te yıllardır Türkçe Rap yapıyordu. Albümleri Türkiye’de 1999’da basıldı. O yıllarda şu anda ‘'9 Canlı Canavar'’ olarak tanıdığımız Recayi, cezaevinde olduğu için albümlerinin tanıtımını yapamadı. İlk albümü sadece Almanya’da çıkan Bayan MC’lerimizden Aziza A '‘Es Ist Zeit’' isimli albümü 1998’de yayınlandı.

5. Popstar değil rapstar

Popstar değil rapstar

Rap-star diye bir kavramın ortaya çıkışı, Ceza’nın pop-starlar ile düet yapmasıyla başladı. Ceza önce Candan Erçetin’in ‘'Şehir’' parçasında başarılı bir performans sergiledi, sonra da Burcu Güneş’in '‘Sahilde'’ parçası ile Kral TV’de boy gösterdi. Böylece Ceza ve rap şarkıcıları, kemikleşmiş rap kitlesi dışındaki dinleyiciler tarafından da fark edildiler. 90’ların başından 2004 yılına kadar getirdiğimiz türk rap tarihinde, Cartel’in saman alevi gibi parlayıp sönen malum çıkışını saymazsak, rapin kalabalık kitleler tarafından benimsenmesi bu yıl gerçekleşti!

6. Türkçe Rap her yerde

Türkçe Rap her yerde

Türkçe Rap'in popüler olmasıyla birlikte rap müzik yavaş yavaş müzikal alandan çıktı, filmler, reklamlar, soundtrackler gibi başka alanlara da girmeye başladı...
Blue Jean'in katkılarıyla hazırladığmız Türkçe Rap tarihinin son bölümünde, canlanan ama hep aynı kalan rap ruhu var!
 

7. Gerçek rap ruhu

Gerçek rap ruhu

Bundan 7-8 yıl önce bu durumu rüya gibi gören MC'ler daha neleri başaracak bilinmez ama iyi işler yapıp türk müzik endüstrisinde bir devrim yaratacakları kesin. Pop'a karşı tavırları bitmeyecek. Kendi aralarında atışsalar da, gerektiğinde yine bir araya gelecekler.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.