OFPOF

En İyi 20 Türk Rock Sanatçısı ve Grupları

-
32.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
En İyi 20 Türk Rock Sanatçısı ve Grupları
6.605 izlenme
Ofpofer
-

Türk Rock Müziği denince akla gelen tüylerimizin diken diken olmasına sebep olan bu birbirinden yetenekli isimleri sıraladık.

20. Ayna

Ayna
Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren tarafından 1996 yılında kurulan Ayna grubu, bir dönemin en çok takip edilen müzik gruplarından biri iken Cemil Özeren’in hayatını kaybetmesinden kısa bir süre önce kısmi olarak dağılmıştır. Rock müzik grubu olarak faaliyetlerine başlayan Ayna, 1996 – 2011 yılları arasında 11 albüm çıkarmıştır.

19. Pinhani

Pinhani
2004 yılında kurulan Pinhani grubu, türk Rock müziğine önemli katkıları bulunmuş, uzun süre Kavak Yelleri adlı dizinin müziklerini yapmış başarılı üyelerden oluşmaktadır.

Sinan Kaynakçı, Zeynep Eylül Üçer ve Hami ünlü tarafından kurulan gruba konser sürecinde ve Akın Eldes eşlik etmiş ve Pinhani’nin iki farklı albümünde de müzik prodüksiyonluğunu yapmıştır. Grubun ilk çıkış şarkısı olan ‘’İstanbul’da’’ uzun süre müzik severler tarafından listelerde yer almış, ‘’Hele Bi Gel’’ klibiyle ise başarısını sürdürmeye devam etmiştir.

18. Gripin

Gripin
1999 tarihinde İstanbul’da kurulmuş bir pop – rock grubu olan Gripin, aktif olarak 1999 yılında başladıkları müzik kariyerini, günümüzde yaşanan değişimlerle birlikte sürdürmektedir. Grup solisti olan Birol Namoğlu henüz lise döneminde İSTEK Kemal Atatürk lisesinde okuduğu yıllarda amatör olarak müzik çalışmalarına başlamıştır.

Emir Işılay ve Murat Emre ile birlikte kurdukları grup aracılığıyla lise festivallerinde yer almaya başlayan Namoğlu, 1998 tarihinde Serdar Derekoy ve Mustafa Keçeli ile birlikte Yanki ismini verdikleri yeni bir grup kurmuştur.

17. Kolpa

Kolpa
Kolpa Adana`da geçirdikleri lise yıllarına dayanan Kolpa; 2004 yılında İstanbul’da Bora Yeter bas ve Barış Yurtçu vokal tarafından kuruldu.Kolpa 2007 yılında ise gitarda Dinçer Çetin`in yerine yine baska bir lise arkadaşları Cenk Taner Dönmez`in geçmesiyle grup ilk albümün kayıtlarında yer alan 3 kişilik kadroya ulaştı.
 

16. Özlem Tekin

Özlem Tekin
  18 Kasım 1971 amerika California doğumlu.Uzun bir süre Amerika´da kaldı.İlk öğretime başlamadan önce Türkiye´ye (Ankara´ya) geldi. İlk öğretimi Fransızca eğitim veren Tevfik Fikret Lisesi´nde bitirdi ve bu süre boyunca piyano dersleri aldı.Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı sınavlarına girdi ve klarnet bölümünü kazandı.Tüm konservatuar eğitimi boyunca Ankara´da sahne çalışmaları yaptı. Yaz dönemlerinde Bodrum başta olmak üzere, çeşitli tarzlarda (İngilizce pop, rock, heavy metal, punk, caz) müzik yaptı.Konservatuardan 1991-1992 yılında mezun oldu. 

  İstanbul´daki Lokomotif grubundan aldığı teklif üzerine İstanbul´a geldi.Kısa bir süre Lokomotif´le çalıştıktan sonra Volvox grubu ile Türkiye´de hiç denenmemiş bir sahne çalışmasını gerçekleştirdi ve iki yıl non-stop müzik yaptılar.Akustik gitara merakı olan Özlem kendi kendine bu aleti çalmayı öğrendi. Öğrenmekle kalmadı Akustik gitarla besteler yapmaya başladı. 
  türk Rock müziğinin asi kızı olarak tanındı.
 

15. Model

Model
2005 yılında A due Carmen adıyla kurulmuş, 2008 yılında "model" ismini almış, türk rock grubu.2005 yılında Okan Işık (gitar), Aşkın Çolak (davul-perküsyon) ve Can Temiz (bas gitar) tarafından A due Carmen adıyla kuruldu. 2007 yılında gruba vokalde Fatma Turgut gitarda ise Serkan Gürüzümcü katıldı ve sonraki yıl grubun adı MODEL olarak değişti.

14. Teoman

Teoman
20 Kasım 1967´de Giresun Alucra´da dünyaya gelen Teoman Yakupoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun.İstanbul Üniversitesi kadın Araştırmaları bölümünde masterini tamamlayan Teoman, ilk müzik grubu Indians´ı 1986 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurdu ve uzun yıllar bu grubun solistliğini yaptı. Bir çok konser ve kayıt çalışmalarının ardından, grubun dağılması ile birlikte çeşitli sanatçıların albümlerinde ve bir çok grupta solist olarak yer aldı.

13. Emre Aydın

Emre Aydın

2002 yılında SingYourSong beste yarışmasında 6.Cadde isimli grubuyla Türkiye birincisi oldu. 2003 yılında solistliğini ve şarkı yazarlığını üstlendiği grubu 6.Cadde`yle ilk ve tek albümlerini yayınladı. Aynı yıl gruptan ayrıldı.
sanatçı en iyi çıkış, en iyi albüm, en iyi yorumcu gibi birçok dalda ödül kazandı. 
Gripin'in albümünde yer alan ve Emre Aydın'ın da eşlik ettiği "Sensiz İstanbul'a Düşmanım" parçası 11. İstanbul FM Altın Ödülleri töreninde En iyi şarkı, beste ve söz ödülünü almıştı.Emre; ikinci konsept albümünün temasını efkar olarak isimlendirdi. 07 Kasım 2008 yılı tarihinde MTV Avrupa müzik Ödülleri gecesinde bir çok yabancı solist arasında; Avrupa'nın Eniyi Sanatçısı Ödülü' ne layık görüldü. 

12. Mor Ve Ötesi

Mor Ve Ötesi
Mor ve Ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı, Harun Tekin, Derin Esmer ve Alper Tekin tarafindan kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996'nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve "Şehir", 1996'nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi 'Yalnız şarkı', farklı tarzıyla büyük ilgi çekti. 

11. Manga

Manga
Manga, Ankara kökenli bir nu metal, alternatif rock ve rapcore müzik grubudur. 2009 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde Avrupa’nın en iyi sanatçısı seçilmiştir. Eurovision 2010 şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi We Could Be The Same adlı şarkı ile Norveç’in başkenti Oslo’da temsil edip, 2.likle ayrılmışlardır

10. Gece Yolcuları

Gece Yolcuları
1993 yılında bir üniversite grubu olarak kurulan Gece Yolcuları ,1993-1995 yılları arasında amatör olarak çeşitli çalışmalar yapsa da,1995 ‘;ten itibaren profesyonel olarak sahne çalışmalarına başlamıştır.

Kuruluşundaki amacı ; “;Şarkılar yapmak ve bunları paylaşmak”; olan grubun,müzikteki hedefi ise ,Türkçe sözlü rock müziğinde sözleri ve besteleri ile özgün ,kendi müzik anlayışını ve kulvarını oluşturan bir grup olabilmekti.

9. Kıraç

Kıraç
Asıl adı Ali Tufan Kıraç olan , Anadolu Rock tarzında olan müzikleri ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan Kıraç , 17 haziran1972 tarihinde Kahramanmaraş iline bağlı olan Göksun ilçesinde dünyaya gelmiştir . Öğretmen olan bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiş olan Kıraç , ilk öğrenimine doğduğu yer olan Kahramanmaraş iline bağlı olan Göksun ilçesinde başlamıştır . Henüz ilk okul dördüncü sınıfta okumakta iken 1982 tarihinde babasının tayin görmesi nedeni ile ailesi ile birlikte İstanbul’ a yerleşmiş olan Kıraç , ilk , orta ve de lise eğitimini İstanbul da Hasköy de tamamlamıştır . Lise yıllarında müziğe ilgi duyan Kıraç , üniversite eğitiminde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi müzik öğretmenliği bölümünü kazanmıştır 

8. Hayko Cepkin

Hayko Cepkin

Ermeni asıllı türk vatandaşı piyanist, müzisyen. Liseden sonra 2 yıl 
Mimar Sinan Üniversitesi`nde şan eğitimi aldı. 2 sene Timur Selçuk Çağdaş müzik Merkezi`nde şan, solfej ve armoni dersleri aldı. 1 sene Akademi İstanbul`da piyano eğitimi 2 yıl opera eğitimi 9 sene de kilise müziği ile ilgilendi ve 1997 yılında müzik dünyasına klavyeci olarak atıldı.

7. Barış Manço

Barış Manço

türk tarihine,Türk müziğine damgasını vuran Barış Manço 2 Ocak 1943’te doğdu.Hakkı Bey ve Rikkat Uyanık çiftinin ikinci oğludur.4 kardeşi vardır.Barış Manço’nun müzikyeteneği daha 2 yaşında başlamıştı.Barış Manço 3 yaşındayken annesi ve babası ayrıldı ve Barış babasıyla birlikte Kadıköy’de yaşadı.Gazi Mustafa Kemal İlkokulunu bitirdi.Galatasaray lisesine girdi ama 10.sınıftayken babasını kaybetti ve Şişli Teraki Lisesi’ne gitti.Bu okuldan mezun olmuştur. Belçika Kraliyet güzel Sanatlar Akademisi‘nderesim, grafik ve iç mimari okur. Lisede çok başarılı olmayan hatta müzik ve coğrafyadan ikmale kalan Barış Manço, bu okuldan çok iyi bir derece ile; okul birincisi olarak mezun olmuştur. Galatasaray Lisesi'nde başlayan müzik hayatı, Belçika'da da devam etmiştir... Manço, 1969'da yurda döndüğünde, "Dağlar Dağlar" şarkısını yaptı.Barış Manço, 18 Temmuz 1978'de Kadıköy Evlendirme Dairesi'nde Lale Çağlar(Manço) ile evlendi.Çocukları için en büyük öğüdü, yaptıkları işin en iyisiniseverekyapmaları gerektiğidir.Barış Manço Japonya konserinde 20.000 Japon’a Türk bayrağı sallattırmıştır.Bunu da 60.000.000 Türk’e izlettirmiştir.Türkiye’de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.200’den fazla şarkısı vardır.Üzücüdür ama Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etmiştir.Ancak, bu büyük sanatçı bıraktığı eserler ile her zaman Türk Milleti'nin kalbinde yaşayacaktır...
 

6. Grup 84

Grup 84
Seksendört Ankaralı 4 kişiden oluşmaktadır. Grupta Tuna VELİBAŞOĞLU solist ve gitar, Okan Ozen bas gitar, Erdem Ocak gitar, Serter Karadeniz ise davul çalıyor. Seksendört, sahnedeki ilk yıllarında İngilizce cover ve bestelerini çaldı. Sonrasında ise Türkçe coverlar ve sanat müziğindeki önemli şarkıları yorumladı. 2001 yılında “Değiştir Kendini” isimli ilk Türkçe bestelerini yaptılar. 2003 yılında “Ölürüm Hasretinle” yi bestelediler. En son Okan’ın da katılımı ile son halini 2004 yılında aldı.

5. Yüksek Sadakat

Yüksek Sadakat
Yüksek Sadakat 1997 yılında Hürriyet gazetesi müzik yazarı ve Blue Jean dergisi Yayın Yönetmeni Kutlu Özmakinacı tarafından 'Filinta' adıyla kuruldu. 
Çok sayıda eleman değişikliği yaşayan grup, Eylül 2004'te Cemil Demirbakan (vokal), Sefa deniz Alemdar (davul), Uğur Onatkut (klavye) Serkan Özgen (gitar) ve Kutlu Özmakinacı'dan (bas) oluşan şu anki kadrosuna kavuştu. 
Bu uzun yolculuğun değişik zamanlarında gruba katılan elemanlar, aynı yıl müzikle olan ilişkilerini daha iyi yansıttığını düşündükleri Yüksek Sadakat ismini aldılar.
Grup için  bu ad, çok çeşitli kaynaklardan çıkarak aynı paydada buluşan beş müzik adamının, müzikleriyle olan kopmaz bağlarını ifade ediyor. 

4. Haluk Levent

Haluk Levent
1968 senesinin kışında, 26 Kasım’da Adana iline bağlı Yüreğir’de hayata gözlerini açtı. İsminin tam hali Haluk Levent Acil’dir.Çevreci kişiliği ile de tanınan Haluk Levent, bu uğurda düzenlediği 11 saatlik konser ile rekor kırmayı başarmıştır.

Üniversite sınavlarında şansını deneyen Haluk Levent, bir yandan da ticaret ile uğraşıyordu. Fakat ticarette de dikiş tutturamayınca İstanbul’a yerleşti ve çeşitli mekanlarda şarkı söylemeye başladı. 1993 yılında “Bu Ateş Sönmez” ve “Yollarda” adında iki albüm çıkararak adından söz ettirmeyi başardı. 

Anadolu Rock türündeki müzik için en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Haluk Levent’in son albümü 2010 yılında çıkardığı 12 parçadan oluşan “Karagöz ve Hacivat” olmuştur.

3. Cem Karaca

Cem Karaca
Muhtar Cem Karaca 5 Nisan 1945 türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu. Anadolu rock türünün kurucularından. Birçok grupla (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) çalışmış, kurucu ve yöneticisi olmuş, güçlü bir rock kültü yaratılmasında öncülerden olmuştur.

Annesi Ermeni asıllı Toto Karaca ve babası Azeri asıllı Mehmet Karaca olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Lisesinde yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğuştan yetenekliydi. müzik ile ilk tanışması, annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur.

Kolej yıllarındayken dünyadaki popülaritesini arttıran rock müziğine ilgi duydu. kız arkadaşlarını etkilemek ve arkadaşlarının isteği doğrultusunda dönemin rock starlarının şarkılarını söyledi. Karaca'nın sesinin keşfedilmesi ise annesi Toto Karaca tarafından olmuştur.

Karaca, 1992'de UNICEF için hazırlanan ve İbrahim Tatlıses, Ajda Pekkan, Muazzez Abacı, Leman Sam, Fatih Erkoç gibi ünlü isimler korosunun seslendirdiği "Sev Dünyayı" şarkısının sözlerini yazdı ve koroda da yer aldı. 22 Temmuz 1992'de annesi Toto Karaca hayatını kaybetti. Yılın sonlarına doğru Dikmen ve Berkay ile ikinci çalışması olan Nerde Kalmıştık? albümünü yayınladı. "Raptiye Rap Rap" ve "Islak Islak" besteleri ile büyük başarı yakaladı.
 

2. Duman

Duman
İlk albümleri “Eski Köprünün Altında”yı 1999 yılında çıkartan Duman, daha önce “Mad Madam” adlı grupta beraber sahne alan Kaan Tangöze (vokal/gitar) ve Ari Borakas (bas) ikilisine, Batuhan Mutlugil (gitar) ve Alen Konakoğlu’nun (davul) katılmasıyla kuruldu. İlk albümle beraber özellikle sahne performansına ağırlık veren grup, kısa sürede kendine sadık bir dinleyici kitlesi yaratmayı başardı.
2002 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen “Belki Alışman Lazım” adlı ikinci albüm kayıtları, özellikle çıkış parçası “Bu Akşam” ve “Herşeyi Yak” coverıyla, Duman’ın Türkiye çapında tanınan bir rock grubu haline gelmesini sağladı.

1. Rock Müzik Denince Aklıma Gelen İlk İsim-ŞEBNEM FERAH

Rock Müzik Denince Aklıma Gelen İlk İsim-ŞEBNEM FERAH
  Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Bunda da ailesinin çok büyük rolü oldu.İlkokulda enstrüman ve solfej dersleri almaya başladı. Okul orkestralarında başlayan müzik serüveni sonraları küçük topluluklarla devam etti. Lise yıllarında 'Pegasus' adlı bir grupta yer almasıyla birlikte sadece bayanlardan oluşan bir rock grubu kurma fikri kafasında oluşmaya başladı. Bu dönemde Bursa´da yapılan rock festivallerinde konserler verdi ve 1988 yılında Türkiye´nin ilk bayan rock grubu Volvox´u kurdu.
  Volvox´la 1992-1994 yılları arasında Türkiye´nin çeşitli yerlerinde konserler verdi, İstanbul´da bulunan rock barlarda sahne aldı. 1994 yılında Volvox´un dağılmasıyla birlikte bireysel çalışmalara yöneldi. Sezen Aksu ve Onno Tunç’un getirdiği öneriyi kabul ederek ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Bu arada Sezen Aksu, Tarkan ve Sertab Erener´in albümlerinde vokalist olarak yer aldı.
  15 Kasım 1996 Cumartesi, hem Şebnem Ferah´ın müzik güncesine hem de türk rock müzik tarihine önemli bir gün olarak geçti. 'kadın' adını verdiği ilk albümüyle Türk rock müziğinin ´yeraltı´ndan layık olduğu yere gelmesi yolunda önemli bir adım atmış oldu.Demir Demirkan, Tarkan Gözübüyük ve İskender Paydaş´tan oluşan müzisyen kadrosunun çaldığı albümde Şebnem Ferah´ın müzikal süzgecinden geçirdiği, hard rock´tan slow baladlara değin onbir parça yer aldı. Söz ve müzikleri çoğunlukla kendisine ait olmakla birlikte dört parçada Sezen Aksu´nun desteği görüldü.
  Albümün en vurucu parçalarından biri olan ve albümle aynı adı taşıyan 'Artık Kısa Cümleler Kuruyorum' üzerine; 'Bu parçayı kaydederken herhangi bir düzenleme yapmaktan kaçındım. Yalnızca bir gitar eşliğinde söyledim çünkü gitarı alıp, evinize gelip birlikte şarkı söylemiş olmayı hissedelim istedim.' diyor Şebnem Ferah ve ekliyor; 'Sadece bu parçada değil albümdeki tüm parçalarda kalbimi sonuna kadar açmakta hiç tereddüt etmedim çünkü sizler benim arkadaşım oldunuz. Yakınlarınızda olduğumda kendimi çok huzurlu hissediyorum.' 
  Bir parça dışında albümde yer alan tüm şarkıların söz ve müzikleri de Şebnem Ferah´a ait.Şebnem Ferah, müzik çalışmalarından arta kalan zamanlarda kitap okumak, yazmak, film seyretmek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve Playstation oynamaktan hoşlandığını belirtiyor.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.