OFPOF

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri

-
794
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri
605 izlenme
Ofpofer
-

Dünyanın en ünlü gitar markaları ve bu markaları kullanan efsanevi gitaristler

Hemen her müziğin içerisinde ya alt yapı enstrumanı yada solo enstrumanı olarak dahi olsa bir gitar bulunmaktadır. Gitarın icat ediliş tarihi tam olarak bilinmesede günümüzde her gencin en az bir kere çalmayı denediği en harika enstrumanlardan biridir. Gitar tarihsel gelişimler geçirmiş, elektrik ile kompozit bir hale getirilerek farklı tarzlara alternatiflerler sunmuştur.

Gelişen teknoloji sayesinde gitarlar, bas, klasik, elektro, akustik gibi türlere ve daha sonra 5 telli, 12 telli gibi türlere gelişmiştir. Günümüzde ise her tarza uygun özellikte gitar bulunmaktadır. Bu gitarlaradn bazıları efsanevi gitaristler ile özdeşleşmiş gitarlardır. Bu gitarları üreten şirketleri ve en meşhur gitaristleri bu yazıda göreceğiz.

1. Gibson

amerika merkezli 19502li yıllarda aktif satışlara başlamış gitar üretim şirketi olan Gibson'ın kurucusu Orville Gibson'dur. Günümüzde üretilen en kaliteli gitarların başında gelmektedir, manyetik ve kasa yapısı ile pek ünlü gitarist tarafından tercih edilmektedir. Gİbson'ın en çok tutulan modeli Les Paul'dür. Les Paul, Ted McCarty tarafından tasarlanmıştır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-ajb86ysjlh

Gibson ilk elektro gitarı üretmiş şirkettir. Bu gitar ise Gibson ES150'dir.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-fsh8n6pmdc

Gibson gitarlar günümüzde pek çok tarzda müzik yapan efsanevi müzisyenlerce tercih edilmektedir. Bunlardan bir kaçı:

Zakk Wylde

Black Label Society grubunun kurucusu ve Ozzy Osbourne'un eski gitaristi olarak bilinen Zakk'ın en meşhur gitarı, Bullseye isimli Les Paul kasa özel üretim bir Gibson'dur.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-007wwqku3e

B.B. King

Blues müziğin efsane ismi B.B. King yine kendi ismine zel üretilen bir Gibson ile tanınmaktadır. Zakk Wylde ile tamamen farklı tarzlara sahip olan gitaristler aynı şirketin gitarlarını tercih etmektedirler. Buda Gibson'un aslında tarzları ne kadar iyi tanıdığını ortaya koymaktadır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-wcy9j57cos

Slash

Guns N' Roses grubunun efsane gitarsti Slash, hem tarzı hem de soloları ile müzik severlerin gönlünde oldukça saygın bir yere sahiptir. Slash'inde gitar tercihi Gibson Les Paul'dür.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-t5kbb9h1vu

2. Fender

Yine Amerika merkezli olan Fender, Leo Fender tarafından 1952 yılında kurulmuştur. Gibson'dan önce 1952 yılında dünyanın ilk Bas gitarını üretmiştir. Daha sonra Elektro ve akustik gitarlarda üreten Fender'in gitarları yine oldukça farklı karakteristik yapıya sahiptir. Stratocaster ve Telecaster en çok tercih edilen elektro gitar modelleridir. Fender kullanan bazı müzisyenler:

Marcus Miller

Amerikalı Caz müzisyeni olan Marcus Miller, Slap teknik ile bas gitar çalan çok ünlü bir müzisyendir. Fender'in kendine özel ürettiği Marcus Miller serisi bas gitar çalmaktadır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-d55j12alvc

David Gilmour

İngiliz psychedelic rock grubu Pink Floyd'un efsane gitaristi ve vokalidir. Gitarda tamamen kendine has teknikleri ile bilinen David Gilmour çok büyük bir enstruman koleksiyonuna sahiptir. Öyle ki bu koleksiyonun en önemli parçası ise Fender Stratocaster'ın 001 seri numaralı gitarıdır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-1spy1048lr

Ritchie Blackmore

Pek çok insan tarafında dünyanın en iyi ve en çok saygı duyulan gitaristi olan Ritchie Blackmore, agresif tavırları, sahnede gitar parçalama akımının öncüsü olarak bilinmektedir. Deep Purple grubu ile mükemmel işlere imza atmıştır. Ritchie Blackmore'unda tercihi Fender'dir.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-1fvlq8t88o

Fender ve Gibson en büyük iki gitar markası olmasına karşın, alternatif olarak bir sürü harika gitar markası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise aşağıdadır.

James Hetfield

ESP - Black Explorer marka gitar kullanmaktadır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-3kt75t8ff4

Brian May

Queen grubunun efsane gitaristi Brian kendi ürettiği gitarı kullanmaktadır. Bu yüzden Brian May'in çaldığı parçalar her zaman kendine has bir tınıya sahiptir. Brian May'in gitarıan verdiği isim Red Special'dir. Daha sonraları Guid isimli gitar şirketi Red Special modelini üretsede asla orjinal tonları yakalayamamıştır, bu yüzden Queen grubunun albüm kayıtlarının %90'ı orjinal gitar ile yapılmıştır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-rfwhewqi5b

Joe Satriani

Amerikalı efsane gitarist Joe Satriani, İbanez'in kendine özel ürettiği Ibanez JS Serisi gitar kullanmaktadır.

Elektro Gitar Markaları ve Gitaristleri-a5q6phcjpk

Yukarıda ki gitaristlerin dışında daha yüzlerce ünlü gitarist Gibson, Fender, İbanez, ESP, Jackson, Dean gibi gitarları tercih etmektedir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık