OFPOF

Dünyanın En Ünlü 7 Requiem'i

-
469
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En Ünlü 7 Requiem'i
890 izlenme
Ofpofer
-

Dünyanın en ünlü Requiem'lerini hakkındaki yazılar ile sizlerin beğenisine sunuyoruz

Requiem: Hristiyanlık inanışına göre; ölen kişi için yapılan ayinlere denir.

Gelin birlikte dünyada ses yaratmış olan Requiem'lere göz atalım.

1. Johannes Brahms-A German Requiem

Bu Requiem Almanca sözlere sahiptir. 7 bölümden oluşur. Brahms bu eseri annesinin ölümünden ve ünlü besteci Robert Schumann'ın ölümünden sonra aldığı ilham ile yazmıştır.

2. Wolfgang Amadeus Mozart-Requiem

Mozart'ın en ünlü eserlerinden biridir. Bu eser Mozart'ın ölümü sebebi ile tamamlanamamıştır. Mozart'ın eşi Konstanze Mozart'ın isteği ile Mozart'ın öğrencileri bu eseri tamamlamıştır. Eser Kont Valsegin'in siparişi üzerine yazılır (Valsegin'in eşi için).

3. Antonin Dvorak-Requiem

Bu eser Dvorak'ın yaratıcılığının en üst seviyede olduğu dönemde yazılmıştır. Bu ölüm marşı 1890 yılında bestelenmiş ve ilk olarak 9 Ekim 1891'de icra edilmiştir.

4. Gabriel Faure-Requiem

Bu Requiem'in yazılış amacı belirsizdir. Ancak bazı tahminlere göre Faure babasının ölümü üzerine yazmıştır bu eseri. Faure'nin ''Bu eser bir şey için yazılmamıştır.'' demesi üzerine yapılan teoriler çökmüştür. Eser 1887-1890 yılları arasında yazılmıştır. Faure eseri 1880'de yazmış,1890'da revize etmiş ve 1900 yılında bitirmiştir. Requiem'in ilk galası 1888 yılında yapılmıştır.

5. Osip Kozlovsky-Requiem

Kozlovsky eseri Polonya kralı Stanislaw August Poniatowski'nin(17 Ocak 1732-12 Şubat 1798) ölümü üzerine yazmıştır. 25 Şubat 1798'de icra edilmiştir.

6. Giuseppe Verdi-Requiem

Bu eser ünlü şair ve roman yazarı, aynı zamanda Verdi'nin hayran olduğu Allesandro Manzoni anısına yazılmıştır. Bu Requiem ''Manzoni Requiem'' olarak da bilinir.

7. Louis Hector Berlioz-Requiem

Fransa'nın bakanı Adrien de Gasparin'in ricası üzerine yazılan bu eser 1830 Haziran Devrimi'nde ölen askerleri anmak için yazılmıştır.Eser 1837'de yazıldı ve 5 Aralık 1837'de galası yapılmıştır. Eser 2 kere revize edilmiştir, ilki 1852'de, ikincisi de 1867'de Berlioz ölmeden 2 sene önce yapılmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık