OFPOF

Dünya Müzisyenleri Tarafından Kullanılan Eşsiz ama Tuhaf 10 Müzik Aleti

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünya Müzisyenleri Tarafından Kullanılan Eşsiz ama Tuhaf 10 Müzik Aleti
1.024 izlenme
Ofpofer
-

Dünya müzisyenleri tarafından kullanılan eşsiz ama tuhaf olan müzik aletlerini sizler için derledik.

Keman, gitar, piyano, flüt gibi müzik aletleri hepimiz aşinayızdır. Her şeyde olduğu gibi müzik aletlerinin arasında bazı garip örnekler bulunmakta. Şimdi gelin, dünyanın eşsiz ama tuhaf müzik aletlerine bir göz atalım.
 

1. Pikasso Gitar

Pikasso Gitar
Luthier Linda Manzer tarafından tasarlanan Pikasso Gitar garip müzik aletlerinden biridir. Bu alet dört boyunlu, iki ses deliği olan ve 42 telden oluşan aslında bir kama şeklindeki gövde ile değiştirilmiş harp gitarıdır. Caz müzisyen Pat Metheny için yapıldı.

2. Nyckelharpa

Nyckelharpa
Bugün eski müzik aletlerinden biri olarak değerlendirilen Nyckelharpa, geleneksel İsveç müzik aletidir. 14. yüzyılda icat edilmiş olduğuna inanılıyor. Çeşitli tipleri vardır.  Enstrüman 16 tel ve 37 tuştan oluşmaktadır.

3. Cam Armonika

Cam Armonika
Çok yönlü deha Benjamin Franklin tarafından icat edilmiştir. Cam Armonika Bowl Organ ve Hydrocrystallophone olarak bilinir. Enstrüman çeşitli cam kaselerden oluşur. Üzerindeki jantlara ıslak parmaklarınızla dokunulduğunda müzik sesi çıkartır. Enstrüman Avrupa'da çok popülerdir. Zaman içinde birçok değişiklikliğe uğramıştır.

4. Zeusaphone

Zeusaphone
Tesla Rulo veya Thoremin Singing olarak bilinen Zeusaphone en tuhaf müzik aletlerinden  biridir.  Zeus ve Thor tanrılarının isimleri ile türetilmiştir. Bobinler vasıyasıyla kıvılcımlar çıkartır. Sonuç olarak dijital dalgaların çıkardığı sesler ortaya çıkar.

5. Branching Corrugahorn

Branching Corrugahorn
Bu deneysel müzik aleti Bart Hopkin tarafından icat edilmiştir. Normal olarak hastaneler ve atölyeler de bulunan esnek oluklu borular ile yapılır. Branching Corrugahorn bir ağızlık ve farklı uzunluklarda bir çok oluklu borudan oluşmaktadır. Parmaklarla kapalı tüpler tutulurken, sanatçı ağızlık içine üfler. 

6. Hydraulophone

Hydraulophone
Adından da anlaşıldığı üzere, Hydraulophone temelde su veya diğer sıvılar tarafından desteklenen bir müzik aletidir. Bu icat Steve Mann'in ürünüdür. Alette delikler bulunur ve bir delikten su akışı engellendiğinde mekanizma ses üreten bir müzik aletine dönüyor. Genellikle görme engelli kişilere duyusal keşif aracı olarak kullanılmaktadır. Kanada'da Ontario bilim Merkezi dünyanın en büyük hydraulophone ev sahipliği yapmaktadır.

7. Singing Ringing Tree

Singing Ringing Tree
Kesinlikle garip bir enstrüman. Singing Ringing Tree aslında İngiltere Pennine Hills'de  bulunan bir heykeldir. Mimar Mike Tonkin ve Anna Liu tarafından tasarlanmıştır. 3 metre yüksekliğe sahip olan 2006 yılında kurulan heykelde delikler bulunur. Çeşitli uzunluklarda galvanizli çelik borularla imal edilmiştir. Enstrüman deliklerden rüzgar geçişi ile müzikal kalitesi sesleri üretir.

8. Theremin

Theremin
Başlangıçta Aetherphone olarak bilinen Theremin eşsiz bir müzik aletidir. Elektronik alet en şaşırtıcı özelliği fiziksel temas olmadan  çalışmasıdır. 1920 yılında Rus mucit Leon Theremin tarafından tasarlanmış ve onun adını almıştır. İki anteni bulunur. Antenler arasında ellerin hareket ettirilmesi sonucu dalga sesleri oluşur. İlk elektronik müzik aletlerinden biridir.

9. Sharpsichord

Sharpsichord
Sharpsichord hakkında benzersiz şeylerden biri güneş enerjili olmasıdır. Barrel Harp olarak da bilinen bu alet Henry Dagg tarafından icat edilmiştir. Sharpsichord müzik aleti işaretçi fişler içinde 11.520 delik içeren bir delikli silindir cihazdır. Bu silindirleri döndürmek ve pimleri uygun dizelere yerleştirmekten ibarettir. 

10. Stalacpipe Organ

Stalacpipe Organ
1956 yılında Pentagon bilim adamı LeIand W. Sprinkle tarafından icat edildi. Stalacpipe Organ dünyanın en büyük müzik aletlerinden biridir. Virginia Luray mağaralarında bir klavye konsolu kullanarak lastik tokmaklarla farklı boyutlarda sarkıt vurarak müzik sesleri üretir. Cihaz tarafından üretilen müzik sesini hoparlör olmadan mağaranın her yerinden duyulabilir. İskandinav grup Pepe Deluxe 2011'de enstrüman üzerinde özgün bir kompozisyon kaydetmek için ilk sanatçı oldu.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.