OFPOF

Dünya Müzik Tarihinin Tozlu Raflarından 45 Enteresan Bilgi

-
725
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünya Müzik Tarihinin Tozlu Raflarından 45 Enteresan Bilgi
756 izlenme
Ofpofer
-

Michael Jackson'dan Bob Marley'e, Britney Spears'den Beatles'e kadar birçok ünlü kişi ve gruplara ait 45 enteresan bilgi.

1. Jay-Z

Jay-Z

Jay-Z, "Kingdom Come" adlı yeni albümünü kutlamak için, özel jetiyle ordan oraya uçarak bir gün içinde 7 farklı şehirde konser verdi. (2004)

2. John Lennon

John Lennon

John Lennon'ın Abbey Road albümünün kapağında giydiği beyaz takım elbise, Las Vegas'ta bir açık artırmada 118,000 dolara satıldı. (2005)

3. Bob Marley

Bob Marley

Seçimler nedeniyle sürekli tehditler alan ve iktidar partisine destek verdiği bilinen Bob Marley, karşıt görüşlü siyasi bir grup tarafından silahlı saldırıya uğradı. (1976)

4. Bruce Springsteen

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen 4 saat 38 dakika süren gelmiş geçmiş en uzun performansını sergiledi. (1980)

5. Conrad Murray

Conrad Murray

Michael Jackson'ın doktoru Conrad Murray, öldüğü gün Jackson'a ölümcül dozda sakinleştirici verdiği gerekçesiyle, kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulundu. (2011)

6. Britney Spears

Britney Spears

Britney Spears, kocası Kevin Federline'den boşanmak için mahkemeye başvurdu. Federline, Britney ile balayında kaydettiği özel görüntüleri basına sızdıracağını söyleyerek çocukların haklarını tümüyle istedi. Britney çocukların vekaletini vermedi, görüntüler ise çok geçmeden internete sızdı. (2006)

7. Queen

Queen

Queen, Bohemian Rhapsody'nin klip çekimlerine başladı. Yönetmen Bruce Gowers, klibi 4 saatten az bir sürede tamamladı ve hemen TV programlarına yolladı. Klip haftalar boyu tekrar tekrar yayınlandı ve İngiltere'de tüm zamanların en çok izlenen klibi ödülünü kazandı. (1975)

8. John Lennon

John Lennon

John Lennon'ın, Beatles'ın İsa'dan daha ünlü olduğu beyanından sonra Texaslı radyo kanalı KLUE-AM “Beatles albümlerini yakma kampanyası” başlattı. (1966)

9. Pink Floyd

Pink Floyd

Pink Floyd'un ‘Animals’ albümünün fotoğraf çekimleri sırasında, 12 metre boyundaki şişme domuz, ipi çözülerek uçmaya başladı. (1976)

10. Alice Cooper

Alice Cooper

Alice Cooper'ın sağlık problemlerinden dolayı bir konserini iptal etmesinden sonra Toronto/Kanada'da büyük çaplı bir isyan başladı. (1980)

11. Woodstock Festivali

Woodstock Festivali

Woodstock festivalinin bitiminde, festival alanına temizlik için buldozer ve kepçeler girdi. Çöplerin imha edilmesinin maliyeti yaklaşık 100.000 dolara mal oldu. (1969)

12. Elvis Presley, Carl Perkins ve Jerry Lee Lewis

Elvis Presley, Carl Perkins ve Jerry Lee Lewis

Sun Studios'ta bir araya gelen Elvis Presley, Carl Perkins ve Jerry Lee Lewis, birlikte birkaç parça çaldılar. Ekip daha sonra aralarına Johnny Cash'in de katılmasıyla “Million Dollar Quartet” olarak anılmaya başladı. (1956)

13. Pink Floyd

Pink Floyd

Pink Floyd'un Dark Side of The Moon adlı efsane albümü, Billboard albüm listelerinde en uzun kalan albüm olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi. (1983)

14. Michael Jackson

Michael Jackson

Berlin'de, kaldığı otelin balkonundan hayranlarını selamlayan Michael Jackson, demir parmaklıkların üzerinden yeni doğan bebeğini aşağı sarkıtarak paniğe yol açtı. (2002)

15. Izzy Stardlin

Izzy Stardlin

Guns N’ Roses'ın gitaristi Izzy Stardlin, uçakta çok uzun süre tuvalet sırası beklediği için sinirlenerek uçağın ortasına çişini yaptı ve göz altına alındı. Menajeri bu durumu “Izzy'nin kenidini ifade etme şekli” olarak tanımladı. (1989)

16. Rolling Stones

Rolling Stones

Muddy Waters, Jimmy Reed ve Bo Didley gibi isimlerin cover şarkılarıyla ilk kayıtlarını alan Rolling Stones, yapım şirketleri tarafından beğenilmeyerek geri çevrildi. (1962)

17. Ray Davies

Ray Davies

Sokakta yürürken karşılaştığı iki gaspçıya direnen Ray Davies (The Kinks) bacağından vuruldu. (2003)

18. George Harrison

George Harrison

George Harrison Beatles'ı bıraktığını açıkladı. Kısa bir süre sonra, John Lennon'ın ısrarları üzerine gruba geri dönmeye karar verdi. (1968)

19. Chuck Berry

Chuck Berry

84 yaşındaki Chuck Berry sahnede fenalık geçirdi. Yoğun bakıma alınan Berry, kısa süreli tedavi sonucu tekrar sağlığına kavuştu. (2011)

20. David Crosby, Don Henley

David Crosby, Don Henley

David Crosby ve Don Henley, 11 Eylül mağdurları için düzenlenen bir yardım konserinde 300.000 dolar gelir topladı. (2001)

21. Steven Tyler

Steven Tyler

The Spectrum'daki bir Aerosmith konseri sırasında sahneye atılan bir cam şişe, Steven Tyler'ın yüzünde patladı. Bundan tam bir yıl önce, yine aynı mekandaki konserde sahneye havai fişek fırlatılmıştı.  (1978)

22. Ryan Adams

Ryan Adams

Ryan Adams, "New York, New York” adlı şarkısına klip çekerken arka planda İkiz Kuleler'i kullandı. Çekimden 4 gün sonra malum saldırı gerçekleşti. (2001)

23. Ted Nugent

Ted Nugent

Ted Nugent'a sahnede bir hayranı silah çekti. Saldırgan, güvenliğin çabuk davranması sonucu etkisiz hale getirildi. (1975)

24. Mick Jagger

Mick Jagger

Mick Jagger, hatalı sollama yüzünden 16 pound trafik cezasına çarptırıldı. Kendisini tanıyan polis memuru ceza kesmeyerek küçük bir kıyak yapmak istedi, fakat Jagger bunu kabul etmedi. (1964)

25. Jefferson Airplane, Santana, Rolling Stones

Jefferson Airplane, Santana, Rolling Stones

Jefferson Airplane, Santana ve Rolling Stones gibi grupların verdiği ücretsiz konserde kargaşa çıktı. Güvenliği sağlaması için görevlendirilen “Hell’s Angels” adlı motor çetesi, bir seyirciyi öldürdü. Görüntüler Gimme Shelter adlı belgeselde yayınlandı. (1969)

26. T.I.

T.I.

Rap müzisyeni T.I. yasadışı silah bulundurma suçundan gözaltına alındı. İsmini yanlış söyleyerek polisleri kandırmaya çalışan T.I., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (2001)

27. Simon & Garfunkel

Simon & Garfunkel

Simon & Garfunkel, Paul Simon'ın kurduğu Children’s Health Fund adlı hayır kurumuna 1 milyon dolar bağışladı. (2003)

28. Glenn Miller

Glenn Miller

Glenn Miller'ın uçağı, Londra'dan Paris'e yaptığı bir konser yolculuğu sırasında ortadan kayboldu ve bir daha asla bulunamadı. (1944)

29. The Who

The Who

Montreal Forum'daki bir konser sırasında mekana 6000 dolarlık zarar verilmesinin ardından, The Who grubu ve sahne ekibi gözaltına alındı. (1973)

30. Scott Stapp

Scott Stapp

Creed vokalisti Scott Stapp, bir konser sırasında çok fazla alkol aldığı ve uyuşturucu etkisinde olduğu gerekçesiyle 4 seyirci tarafından mahkemeye verildi. Tek bir şarkı bile söyleyemeyen Stapp, sahnedeki tavırlarını “sanatının bir parçası” olarak nitelendirdi. (2002)

31. Rod Lauren

Rod Lauren

Şarkıcı Rod Lauren, eşi Nida Blanca'yı bıçaklayarak öldürmekten suçlu bulundu, ancak polis soruşturması başlamadan o ülkeyi terk ederek kayıplara karıştı. (2001)

32. John Lennon

John Lennon

John Lennon, Yoko Ono'nun kayıp kızını bulmak için İngiltere'den New York'a gitti. Bu İngiltere'yi son görüşü oldu. (2002)

33. George Harrison

George Harrison

George Harrison'ın evine zorla girip kendisini bıçaklayan bir hayranı, deli raporu olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı. (2001)

34. Mick Jagger

Mick Jagger

“Ned Kelly” isimli gangster filminin çekiminde Mick Jagger, aksesuar olarak kullanılan eski bir silahtan çıkan rastgele bir kurşunla elinden yaralandı. (1969)

35. John Lennon

John Lennon

John Lennon'ın ‘Nowhere Man’ adlı şarkısının kendi el yazısıyla yazılmış sözlerinin bulunduğu defter yaprağı, New York'ta düzenlenen açık artırmada 300.000 dolara alıcı buldu. (2004)

36. Jefferson Airplane

Jefferson Airplane

Jefferson Airplane ilk konserini San Fransisco'daki The Matrix adlı mekanda verdi. Bu konser sonrasında olumlu eleştiriler alan gruba albüm teklifi yapıldı. (1964)

37. James Brown

James Brown

Aracındaki silah, uyuşturucu ve yasadışı malzeme yüzünden polisten kaçan James Brown, polis tarafından yakalandı ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. (1988)

38. Axl Rose

Axl Rose

Monsters of Rock festivalinde Guns N’ Roses konseri sırasında Axl Rose'un “Birbirinizi öldürmeyin ulan!” demesinin ardından iki seyirci kalabalık tarafından yanlışlıkla ezilerek hayatını kaybetti. (1988)

39. George Harrison

George Harrison

17 yaşındaki George Harrison, Beatles'ın çaldığı mekanlara girmek için yaşının tutmaması sebebiyle Almanya'dan sınır dışı edildi. (1960)

40. Tupac

Tupac

Cinsel taciz suçundan tutuklanan Tupac, 1.4 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı. (1992)

41. Bob Dylan

Bob Dylan

Bob Dylan, giriş kartı olmadığı gerekçesiyle kendi konserine giriş yapamadı. (2001)

42. Charlie Parker

Charlie Parker

Charlie Parker, üzerinde uyuşturucu bulunması sebebiyle “Kabare Kartı” adı verilen müzisyen lisansını kaybetti. (1952)

43. Frank Sinatra

Frank Sinatra

Frank Sinatra'nınNew York'taki bir konserinde, kalabalığı kontrol etmesi için alana polis çağrıldı. (1944)

44. Beatles

Beatles

İngiltere'deki bir konser sonrasında, kalabalık sebebiyle alandan ayrılamayan Beatles üyeleri, polis kıyafeti giyerek binlerce kişinin arasından sıyrıldı. (1965)

45. Yusuf İslam

Yusuf İslam
Yusuf İslam, Los Angeles Times gazetesindeki köşe yazısında, ABD hükümetinin havayolu kullanma prosedürlerini "adaletsiz ve özensiz” olarak değerlendirdi. (2004)

Bir hafta öncesinde, Cat Stevens olarak da bilinen Yusuf İslam'ın ismi, FBI'ın "muhtemel terörist takip listesi"ne dahil edildi. Ayrıca sanatçının ABD'ye girişi ömür boyu yasaklandı.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.