OFPOF

Dertli Gitar - Yavuz Çetin

-
141
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dertli Gitar - Yavuz Çetin
212 izlenme
Ofpofer
-

Blues müziğin en iyi Türk Temsilcisi Yavuz Çetin

Hiç ölmeyecek şarkıların başlangıcı

1970 yılında Samsun'da doğan Yavuz Çetin, günümüzde pek bilinmemesine karşın, 90'lı yıllarda çocuk veya genç olan herkesin gönlünde bir nakaratlada olsa taht kutmuştur. Blues müziğin Türkiye'de tartışmasız en başarılı temsilcisidir. 2001 yılında İstanbul boğazında yaşamını sonlandıran Yavuz Çetin, miras bıraktığı şarkıları ile sonsuzluğa adını altın harler ile yazdırmıştır.

Sadece kendi müziği ile efsaneleşmiş bir isim değildir Yavuz Çetin! Bu gün Türkiye'de başarıyı elde etmiş pek çok müzisyenin ve grubun arkasında Yavuz Çetin'in sihirli dokunuşları vardır.

Herkes tarafından bilinin Rock grubu Duman'ın gitaristi Batuhan Mutlugil'in babası Batu Mutlugil ile Blue Blues Band grubunu kuran Yavuz Çetin Türkçe Blues örneklerinin temelini atmıştır ve hala günümüzde Blue Blues Band kadar başarılı Türkçe Blues icra eden bir oluşum bulunmamaktadır.

Yavuz Çetin aynı zamanda İzel, Kıraç, Göksel, MFÖ, Soner Arıca, Turgut Berkes gibi özellikle 90'lı yıllarda ve günümüzde popüler olmuş pek çok grup ve müzisyenin arkasında gitarını konuşturmuş bir müzisyendir. Özellikle Erkan Oğur ile çalıştığı enstrumantal düetleri dünya isimli parça, türk müzik tarihinin en başarılı müziklerinden birisidir.

Blues müziğin öncüsü Yavuz Çetin, "Yaşamak istemem aranızda", "Benimle uçmak ister misin?", "Chrooke" gibi unutulmaz şarkılarını bizlere miras bırakmıştır. Oğlu Yavuzcan Çetin babasının yolunda başarıyla ilerleyen bir blues gitaristidir ve "Çok acayip" adlı eserinde babasının ruhunu adeta yaşatmıştır. Babasının ışığında başarılarının devamını dileriz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık