OFPOF

Alternatif Müziğin Bilinmeyenleri

-
341
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Alternatif Müziğin Bilinmeyenleri
340 izlenme
Ofpofer
-

Ülkemizde standartlarından ödün vermeyen ve sürekli aynı ritim ile hayatımıza girip çıkan basit pop müziğe inat yaşasın alternatif müzik.

Aynı sözler, aynı tema, danseden 3-5 kız, cıstak cıstak, sıfır sanat ve bol para. İşte ülkemizin pop müziğine karşı sizlere alternatif müziğin güzelliklerinden bahsedeceğim. Yalnız alternatif müzik diyince aklınıza sanat gelmesin. Bakkala diye çıkıp sana gelesim var demiş İkiye On Kala adlı müzik grubu. Ne kadar da samimi. 

1. Büyük Ev Ablukada

  Evet doğru! Dinlediğiniz kişi Bartu Küçükçağlayan. Kendisi Büyük Ev Ablukada grubunda Canavar Banavar ismi ile şarkı söylemektedir. Onunla birlikte grup Afordisman Salihins (Cem), Bentek Sizhepiniz (Gerçek adını bir türlü bulamadığım aslında mimar olan gitarist bey), Omçelik (Onur Üysal), Gevende Okan (Okan Yalabık), Galvaniz Gelbiraz (Grubun tek kadın üyesi olan Gülin Kılıçay), Gelicem Nerdesin (Alican Tezer) gibi isimlerden oluşmaktadır. Kendi kurdukları Olmadı Kaçarız plak şirketi ile albümleri hem cd hem de plak formatında çıkmıştır.

2. Kalben Sağdıç

Şu sıralar Saçlar şarkısı ile gündemde olan Kalben, aslında ilk başta Soundcloud adlı mzüik paylaşım sitesinde karşımıza çıktı. İyi bir soundcloud kullanıcıysanız bilirsiniz. Çoğunluk onun sesini Sofar İstanbul aracılığıyla keşfetti. Kendisi Bilkent Üniversitesini kazanmış ve burslu olarak uluslararası ilişkileri okumuş. Daha sonra senaristlik yapan Kalben son olarak müzik alanında karar kılmışa benziyor ki bence çok iyi bir seçim yapmış. Böyle sesler ve sözler kolay bulunmuyor. 

3. Can Güngör

Esasında mükemmel bir davulcudur kendisi ve bir o kadar da kusursuz sesiyle tane tane söylediği mükemmel şarkıları vardır. İnternet ortamındaki araştırmalarımda pek rastlamasam da dört dörtlük bir müzisyen olduğu bariz ortada. 

4. Yüzyüzeyken Konuşuruz

Neredeyse her duyguya tercüman olan 'aa ben bunu yaşadım işte' dedirten şarkı sözlerini duymak istiyorsanız buyurun efendim. Evet Kaan Boşnak'ın şarkısını paylaştım çünkü bu şarkı çok güzel. Solistliğini Kaan Boşnak'ın yaptığı grubun klipleri de sözleri gibi bir o kadar içten. Bir göz atmanızı tavsiye ederim. Elektrik gitarda Engin Sevik, bas gitarda Burak Güngörmüş ve davulda Can Kalyoncu'nun oluşturduğu grup, ilk başta şarkılar söylenip videolara kaydedilen bir projeydi. Projenin ismide Yüzyüzeyken Konuşuruz'du. Daha sonrasınra yoğun ilgiyle birlikte Kaan Boşnak, Engin Sevik ile birleşerek şehirli ama hüzünlü müziklerini Yüzyüzeyken Konuşuruz grubuyla tamamladılar. 

5. Adamlar

İlk başta karşımıza 'Halimden Konan Anlar' ismiyle çıkan Adamların solistliğini Tolga Akdoğan yapmakta. İlk konserlerini Jolly Joker'de veren grup, Burak Güngörmüş (bas), Gürhan  Öğütücü (gitar), Burak Irmak (klavye) ve Berkan Tilavel'den (davul) oluşuyor. Dinlerken sözlerini de bir yerden okumanızın verdiği o keyife varmanız amacıyla buyurun efendim.

Su serin, bana derin sen gir ben beklerim duvar sessiz, ben de öyle bildiğini bana söyle aynı yere milyon kere damladım zor oldu, kusur dolu, azalmaya meyilli. Hepsini izledim ve hiç konuşmadım yorulmuştum, rüzgara atladım. Dışarda çok ses var içerde uzay kendime çaylar demliyorum arkada kaldı gömdüğüm hikayeler çiçek asfalttan çıkar, yüzüm güler en az gerçek kadar yalancıyım sen hava al, burda kalıcıyım büyük bi laf nedir göğün altında
bak yuvarlak güneş, ay yarım dışarda çok ses var içerde uzay kendime çaylar demliyorum arkada kaldı gömdüğüm hikayeler çiçek asfalttan çıkar, yüzüm güler
çiçek asfalttan çıkar, gün döner.

6. Son Feci Bisiklet

Grubun vokali Arda Kemirgent aslında Bilkent Üniversitesi İletişim ve tasarım mezunu olup kendi posterini kendisinin hazırlamasının eğlenceli ve güzel bir his olduğunu düşünüyor. Daha çok gündelik olaylar üzerine şarkılar yapan grup aşkı herkesin bildiği ve hissettiği şeyler olarak tanımlıyor. Bu da Alternatif Müziğin farkını ortaya koyan güzel bir düşünce tabi. Benim için hem müzik hem de söz olarak en iyi şarkısı olan gaffola için Arda Kemirgent şöyle demiştir; “Gaffola”da aslında siyasi bir şey yok, sitem var. Genel olarak bütün rahatsızlıklarım kendimden çıkıyor. Eğer bahsettiğim şeyleri kendim yapmıyor olsam, o kadar rahatsız olmazdım. İnsanlara sitem etmiyorum, kendime ediyorum.

7. Kaç Canım Kalmış

Kaç Canım Kalmış grubunun çıkışı Soundcloud aracılığıyla Doymadınız adlı parçayı grubun solisti olan Yiğitcan Önal'ın paylaşmasıyla başlamıştır. Boğaziçi Caz Korosunda bir çok deneyimleri olan grup 'Yeni şeyler deneme kafasındayım. Sürekli aynı şeyi yapmak bana biraz kaypaklık gibi geliyor. “Nasılsa bu beğenildi, buradan yürürüm.” kafasında değilim.' diyerek yine bir farkı ortaya koymuşlardır. 

8. İkiye On Kala

 “İnsanlar bizi ne yapacak ki; şarkılarımızı sevsinler yeter.”  diyen grubun internet ortamında hiç bir şekilde ismi ve resmi bulunmamakla birlikte sesini duyduğunuz andan itibaren kahve yapmak için mutfağa yöneleceğiniz türden. Bu türünden hiç şaşmayacak gibi duran grup, ismini o saatlerde yazmaya başladığı için İkiye On Kala olarak belirlemiş.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık