OFPOF

7 Maddede Ünlü Rock Sanatçısı Barış Akarsu

-
1.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
7 Maddede Ünlü Rock Sanatçısı Barış Akarsu
729 izlenme
Ofpofer
-

Genç yaşta aramızdan ayrılmasına rağmen Türkiye'de rock müziğin sembollerinden olmuş Barış Akarsu'yu 7 maddeyle tekrar hatırlayalım.

2007 yılının Haziran ayının 29'unda, Bodrum'da geçirdiği trafik kazasyıla aramızdan ayrılan Karadeniz'in hırçın çocuğu lakaplı Barış Akarsu, kısacık hayatında arkasında derin izler bıraktı. Ölümü üzerinden neredeyse 10 yıl geçmiş olmasına rağmen sevenleri tarafından unutulmayan Barış'ı biz de bir kez daha anmak istedik. Hazırsanız hep beraber Barış'ı tekrar tanımaya başlayalım.

1. 29 Haziran 1979 Yılında Amasra'da Dünyaya Geldi

29 Haziran 1979 Yılında Amasra'da Dünyaya Geldi

tarih 29 Haziran 1979'dur. Barış, Bartın'da dünyaya gelir. Bir röportajında
o, bebekken, bir kelebeğin pusetinin üzerine konup bütün gün onu izlediğini ve kelebeğin ona şans getirdiğine inandığını söylemiştir.
İlk, orta ve lise eğitimini Amasra'da tamamlayan Barış, küçük yaşlardan itibaren müzik ile ilgilenir. Çocukken elinde fülüt ile sokaklarda gezdiğini de yine kendi anlatmıştır. 

2. Amasra'ya Gelen Müzisyen Gruplardan Etkilenerek Müziğe İlgi Duymaya Başlar

Amasra'ya Gelen Müzisyen Gruplardan Etkilenerek Müziğe İlgi Duymaya Başlar

Barış, bu müzisyenlerden etkilenerek, gitar, klavye ve mızıka çalmayı öğrenir. Ayrıca heavy metal ve hard rock müziğe ilgisi de yine bu yaşlarda başlar. 18 yaşına bastığı gibi Amasra'dan ayrıldığını söyleyen Barış, önce Antalya'ya gidip bir süre animatörlük yapar. Antalya'daki animatörlük yıllarında kendilerine yaptıkları yüz boyasını yıkadıktan sonra gözünün altından çıkmayan sürmenin kendine yakıştığını fark ettiği için gözlerine sürme çekmeye devam ettiğini söylemiştir. Antalya'dan sonra yolu Ankara'ya düşen Barış, burada garsonluk, barmenlik ve müzisyenlik yapar. Ankara'dan sonraki durağı bu sefer Karadeniz Ereğlisi olur. Burada çeşitli yerel radyo ve kanallarda programlar yapan Barış 2004 yılında çevresinin ısrarıyla Akademi Türkiye adlı televizyon yarışmasına katılmaya karar verir.

3. Akademi Türkiye Birincisi Barış

Akademi Türkiye Birincisi Barış

2004 yılında Akademi Türkiye yarışmasına katılır. Yarışmanın favorisi olur ve yarışma bittiğinde kazanan Barış'tır. Yarışmanın jüri üyelerinden Cem Ceminay, programında Barış ile ilgili bir itirafta bulunur: "Öne eleme için geldiğinde kazananın Barış olacağını hissetmiştim."
Akademi Türkiye yarışmasını kazanmasına rağmen kendisine verilen sözler tutulmamıştır. Ancak Barış için ciddi bir yol ayrımı tam da burada başlayacaktır. Kendisine verilen sözler tutulmadığı için albüm yapma konusu onu zor duruma sokmuştur. Bu zor dönemde, Seyhan müzik, Barış'ı beğenmiş ve ona albüm yapmaya karar vermiştir. Barış yarışmanın bitişinden ilk stüdyo albümü 'Islak Islak' çıkana kadar 200'den fazla konser verir.

4. İlk Albüm: Islak Islak

ünlü rock müzik sanatçısı Cem Karaca'nın en ünlü şarkılarından biri olan Islak Islak, Barış'ın ilk albümünün adı ve çıkış parçası olmuştur. İlk albümü öncesi Barış'ın, imajı hakkında ciddi bir karar vermesi gerekir. Barış, Akademi Türkiye Barış olarak mı devam edecek yoksa kariyerine Barış Akarsu olarak baştan mı başlayacaktır? 
Barış, Akademi Türkiye onu her ne kadar popüler yapan yarışma olsa da kariyerine Barış Akarsu olarak baştan başlamayı tercih eder. 
Islak Islak, bir cover olarak müzik dinleyicisi tarafından çok sevilmiştir. şarkı ile, "Cem Karaca'dan mı Barış Akarsu'dan mı?" dedirtmeyi başaracak bir cover olmuştur. 
Albümde, Islak Islak, Mavi, Kimdir O? ve Amasra şarkılarına klip çekmiştir. 'Kimdir O?' şarkısı o dönem amerika - Irak Savaşı dönemine denk geldiği için müzik kanalları tarafından yayınlanma konusunda çekimser kalınmıştır.

5. Yalancı Yarim ve Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek

Yalancı Yarim ve Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek

İlk albümünün tanıtım çalışmaları, konserler derken Barış yoğun programına bir de Dizi ekler. Başrollerini Merve Sevi ile paylaştığı bu dizi Barış'ın ölümüne dek sürecek ve Barış'ın 4 Temmuz 2007'deki ölümü ile 49. bölümüyle ekranlara veda edecektir. 
Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek albümü, adını Barış'ın şiirinden gelmektedir. Barış müzik dünyasında varlığını sürdürmeyi bulutlarda koşmaya benzetmiştir. Şiir tam olarak şöyledir:
"Düşmeden bulutlara koşmam gerek, küsmeden kuşlara uçmam gerek, bir gün eğer kaybolursam gökyüzünde, Tanrı'dan izin alıp dönmem gerek."
Albümdeki 'Ben' ve 'Yeter Be' şarkılarının söz ve müziği kendisine aittir. 'Vurdum En Dibe Kadar' ve 'Yaz Demedim' şarkılarına klip çekmiştir. Bu albüm ile Barış Akarsu  Kral TV video müzik ödülleri gecesinde yılın Rock sanatçısı seçilmiş ve ödül almıştır.

6. Ayrılık Zamansız Gelir

Ayrılık Zamansız Gelir

Barış Akarsu, doğum günü, 29 Haziran 2007 Cuma akşamı saat 22.30'da, Bodrum ilçesindeki Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirir. Bu trafik kazasından sonra yoğun bakıma alınan Barış Akarsu beş günlük yaşam mücadelesini kaybeder ve 4 Temmuz 2007 tarihinde gece saat 20.10'da hayata gözlerini yumar ve memleketi Amasra'da toprağa verilmiştir.
Ölümü ardından 2008 yılının Ocak ayında 'Ayrılık Zamansız Gelir' albümü piyasaya çıkar. Albümde, Barış'ın kaydı tamamlanmış ve Dizi için seslendirmiş olduğu şarkılardan derlemeler vardır. Ayrıca albüm içinde Barış Akarsu'nun hayatını anlatan bir DVD de içermektedir.

7. Onun İçin Sevgi Her Zaman Önemliydi

Onun İçin Sevgi Her Zaman Önemliydi

Barış Akarsu, her zaman sevgiyi önemsediğini vurgular. Bir keresinde kendisine, bir gün şöhretini kaybeder, kimse tarafından hatırlanmazsa hayatını nasıl devam ettireceği sorulur. Bu soruya Barış: "Her şeye hazırlıklıyım, bir anda elimdeki her şeyi kaybedebilirim, eski yaşantıma dönebilirim. O zaman da aç kalmam, taşı sıksam suyunu çıkarırım. Yarın bir gün beni limon satarken görürsen şaşırma. Çünkü işsiz kalırsam onu da yapabilirim. Ama yine de mutluyumdur. Çünkü hayatı, insanları seviyorum. Hayatımda paradan daha önemli şeyler var: sevgi gibi..." diye yanıt verir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.