OFPOF

2000'li Yıllarda Dillere Dolanan, Yaz Aylarında Aşırı Dozdan Beyin Yakmış 33 Şarkı

-
7.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
2000'li Yıllarda Dillere Dolanan, Yaz Aylarında Aşırı Dozdan Beyin Yakmış 33  Şarkı
4.831 izlenme
Ofpofer
-

2000'lerde Piyasaya Çıkıp Özellikle Yaz Aylarında Tüm Gençliğin Beyin Ayarlarıyla Oynamış 35 Şarkı

2000'li yılların özellikle ilk yarısında internet, henüz şimdiki kadar gelişmiş değildi. Bu sebeple bir şarkıyı dinlemek istiyorsanız ya televizyondaki müzik kanllarında şarkınızın çalmasını bekleyecektiniz ya da cd veya kasetine sahip olacaktınız. Ancak eğer iyi bir çocuk olmuşsanız, sevdiğiniz şarkı o senenin en hit parçası olur ve yurdumuzun dört bir yanında çalmaya başlardı. Ancak o kadar çok abartılırdıki şarkılar, siz bir süre sonra şarkıdan tiksinmeye başlarsınız, nereye giderseniz gidin, ne yaparsanız yapın her yer aynı şarkıyı çalardı. İşte bu senelerin en meşhur şarkılarından aklıma gelenleri sizlerle buluşturuyorum. Bir dönem tüm ülkenin her yerinde çalan 35 şarkıyı keyifle dinlemenizi diler, aklınıza gelen benim eklemeyi unuttuğum (ki bir çok şarkıyı es geçmişimdir eminim) parçaları yoruma eklerseniz sevinirim.

1. The Black Eyed Peas - Shut Up

Bütün Türkiye bu şarkıyı şarapçı şarap diye mırıldanmadıysa bende birşey bilmiyorum. Adeta dilimize yapışan, söyleyebildiğimiz tek yeri ise şarapçı şarap kısmı olan bu muhteşem eser, bir dönemi esir alan şarkılardan birisiydi.

2. Shaggy - Hey Sexy Lady

En az şarkı kadar "Shaggy ölmüş beyler" geyiğini de hatırladığım dillerden yıllarca düşmeyen şarkı.

3. Don Omar - Dale Don Dale

Aşırı doz Dale Don Dale dinlemekten cinnet geçirdiğim yıllardı. Adeta kabus gibi bir şarkıydı, o kadar çok yerde çalıyordu ki şarkıdan nefret etmeye başlamama rağmen ne dilimden düşürebiliyordum ne de onun çalmadığı bir yer bulabiliyordum. Yaşlılar bile şarkıyı söylemeye başlamıştı. Neyse, Allah başımıza bir daha böyle bir şarkı vermesin 


... Daleeee don daleeee :P

4. Benny Benassi - 'Satisfaction'

En az şarkısı kadar klibiylede genç beyinleri yakan, rüyalara giren, ilerleyen dönemlerde çokça geyiği dönen, kliple ilgili çok fazla cover yapılan muazzam bir şarkıydı.

5. Sean Paul - Get Busy

"Ne şarkıydı beee" dedirten şarkılardandı... İsimden hatırlayamayanlar için "Şemsettin bin arabaya , seksiydiler, 10 kişiydiler, önce sevdiler sonra dövdüler, böğrüme vurdular böğrüm ağrıyor, karnım ağrıyor" diyerek hatırlamalarını umuyorum ki zaten buna rağmen hatırlayamadıysalar ya yaşları çok ileridir ya da henüz ilkokulludurlar.

6. Speedy - Sientelo

Adı bile muamma olan, Sientelo mu Sentello mu bir türlü karar verilemeyen, hatta şarkının orjinalinde bile bir türlü net bilgiye ulaşılamayıp tartışılan ama Dj Speedy ile gönlümüze taht kuran muazzam şarkılardan birisiydi. Ayrıca ispanyolca yada portekizce şarkıların yasaklanması gerektiği düşüncesini kafamda belirten şarkıdır kendisi, söyleyemiyoruz işte dönmüyor dilimiz arkadaş. Ama gerçekten insanı hareketlendiren muazzam şarkılardan birisiydi.

7. Lorna - Papi Chulo - Papiiii Papiiii, Papi Çüloooo :D

Bunu unutan bizden değildir. Adeta Türkiye'yi esir alan bir şarkıydı. Her yerde papi çüloooo şarkısını duymanız mümkündü.Şarkının comolokko diye başlaması da ayrı bir detay Gerçekten ülkemiz adına zor zamanlardı

8. 50 Cent - In Da Club

Daha şarkı başlar başlamaz insanı geçmişe götüren, nostaljinin dibine vurduran şarkıdır kendisi. Bir dönem şarkının adını bilmeyenlerin işçi börtdey diye aradığı şarkı olarakta bilinir Gerçekten ortalığı alt üst etmiş, dillerden uzun zaman düşmemiş bir şarkıydı.

9. Panjabi MC - Mundian To Bach Ke

Bir dönem Hint şarkıları çok modaydı, bu modanın başında ise bu şarkı geliyordu.Belki isimden hatırlayamayabilirsiniz ancak videonun başlamasıyla mutlaka hatırlayacağınız bir Hint şarkısıydı.

10. Bhangra Knights - Husan

Bir başka Hint şarkısı daha. Özellikle Peugeot 206 reklam müziği olarakta hafızalarda yer edinmiş olabilir. Gerçekten ilginç bir reklamdı bilmeyenlere reklamıda izlemelerini öneririm. şarkı ise insanın direkt kafasını harekete geçiren özellikle arabada dinlemek için çok tehlikeli bir şarkı olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Pencere açılır, kol konulur, yan tarafa bakılarak kafa bir ileri bir geri harekete başlanır

11. Nelly - Dilemma

12. Kylie Minogue - Can't Get You Out Of My Head

Hem beyin yakıp hemde dile dolanan şarkı-klip ikililerinden biriydi. Özellik genç beyinlerin bütün ayarlarıyla oynayan Kylie bu şarkıyla döneminde bir çok büyük başarıyıda yakaldı.

13. Shakira - Whenever, Wherever

Eee özellikle yaz şarkıları denince ilk akla gelecek isimlerden birisidir Shakira. Hele hele konu 2000'lerse birçok şarkısını bu listeye koyabilirsiniz. Ancak ben liste fazla uzamaması adına sadece 2 parçasıyla yetineceğim. Özellikle Latin sever insanlarımız tarafından çok tutulan, kıvraklığıyla, danslarıyla ve de hareketli şarkılarıyla gönlümüzde taht kuran Shakira, Whenever şarkısıyla listemizde kendisine yer buluyor.

14. Jennifer Lopez - Get Right

15. Eminem - Lose Yourself

Bu şarkıyı Eminem'den önce Noel Dayı'dan dinleyenlerde vardır. Noel Dayı ile Eminem'in düeti bile mevcuttur. Bir nesile Rap'i sevdiren Eminem'in zaten bu listede olmaması olmazdı. Bu arada , "Ben Noel Dayı'yım, koca bir ayıyım, delikanlıyııııım" diyerekten diğer şarkımıza geçiyorum :D 

16. Kelis - Milkshake

Yine döneminde tüm ülkeyi esir alan parçalardan birisi daha.

17. t.A.T.u. - All The Things She Said

Aslında listeki diğer şarkılara nazaran çok daha sert, daha depresif bir şarkı olsa da yine bir döneme damgasını vuran bir parçaydı. Bazı hafızalara ise "iki kadının öpüştüğü" şarkı olarak geçti desek yeridir çünkü şarkının adını bilmeyenler şarkıyı bu şekilde arıyorlardı.

18. Tiziano Ferro - Perdono

19. Shamur - Let The Music Play

20. Lil Jon & The East Side Boyz - Get Low

şarkı başlar başlamaz eğer içinizde Need For Speed Underground oynayacakmış hissi doğuyorsa tebrikler, siz 2000'leri doya doya yaşamışsınız demektir. Özellikle NFS oyunuyla o dönemki gençlerin hafızasına yerleşen 2000'lerin önemli parçalarından birisi.

21. Usher - Yeah!

Sanırım listedeki en efsane şarkılardan birisidir. Gerek Türkiye'yi gerekse dünya'yı tam anlamıyla sarmış, çok büyük bir üne kavuşmuştur.

22. Pastime Paradise Cover'ları Ya Da Coolio- Gangster's Paradise

Asıl parça bundan çok çok önceleri çıkan Pastime Paradise'dır. Ancak bu parçanın zaman zaman başarılı zaman zaman ise başarısız o kadar fazla şekli çıkmıştır ki anlatamam, ancak Gangster's Paradise bu şarkılar arasında en çok üne kavuşanıdır. Ayrıca Blue - Curtain Falls isimli parçada yine bu melodi kullanılarak yapılıp büyük başarı yakalayan bir diğer parçadır.

23. The Underdog Project - Summer Jam

Sanırım bu parçayı bu listeye koymamak çok büyük hata olurdu. Yaz aylarının en unutulmaz parçalarındandır.

24. DJ Sebastian- Phenomenon

25. Daddy Yankee - Gasolina

Yine ülkemizin her köşesinde çalan, sözlerini yamuk yumkta olsa herkesin söylemeye çalıştığı bir diğer parça. Gusta la gassolinaaaa , dame mas gasolinaaaaaa 

26. Las Ketchup - The Ketchup Song

Gerek şarkısı gerek dansıyla bir dönemi esir alan "Ketçap Şarkısı"

27. Eminem - Without Me

Eminem'in bir diğer 2000'ler efsanesi, ayrıca klibide gerçekten çok zevkliydi.

28. Beyoncé - Crazy In Love ft. JAY Z

29. Busta Rhymes, Mariah Carey - I Know What You Want ft. Flipmode Squad

30. The Guru - Chori Chori

Şu hintlilerin dansı kadar komik bir dans daha varmı bilmiyorum ama yine bir dönemin en meşhur şarkılarından biriydi nam-ı diğer "Çori çori angoriseee"

31. The Black Eyed Peas - Pump It

Yine bir dönemi hem klibiyle hem şarkısıyla kendine esir eden bir parçaydı. Size ilginç bir şey söyleyim, bu parça aslında Pulp Fiction filmindeki "Misirlou" parçasıdır, yada onun ağrılıklı olarak kullanıldığı bir parçadır. İşin ilginç yanı ise bu misirlou parçasının yazarı yada bestecisinin bilinmemesiyle beraber aslında bir türk folk müziği olmasıdır.

32. Britney Spears - Toxic

Gerek klibiple gerekse şarkı ile Britney adeta dünya üzerinde sansasyon yaratmıştır. Türkiye'de ise yine genç beyinleri coşturan klibine rağmen ülkenin bir çok yerinde çalınmış olan parçanın klibinde Britney'in kıyafetinin benzerini Gülşen giyince klibi yasaklanmıştı.Tabi Gülşen'in olmayan kıyafetinin Britney'inkinden bile açık olduğunu söylememe gerek yok.

33. BONUS - RUMBA

Bir dönem her yerde ama her yerde çalan bir melodiydi. Neyse daha fazla konuşamayacağım duygulanan çıksın, kasıyor beyler :P 

Aslında şu anda bile aklıma gelen şarkılar var, ancak sanırım 35 parça şuan için gayet yeterli bir sayı, listeyi uzatıp sizide sıkmak istemiyorum. Umarım beğenirsiniz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık