OFPOF

20. Yüzyıl Müziğinin Beyin Yakan 10 Sıradışı Eseri

-
318
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
20. Yüzyıl Müziğinin Beyin Yakan 10 Sıradışı Eseri
1.082 izlenme
-

Bilindiği gibi 1900'lerde dünyadaki karışıklıklardan müzik de payını aldı. İşte 20. yüzyılın en sıra dışı müzik eserleri.

İşte birbirinden değerli ve sıradışı 20. yüzyılın 10 müzik eseri.

1. Luciano Berio: Visage (1961)

Bu sıradışı eseri uzun süre dinlemek ruh sağlığınız için olumsuz etkilere neden olabilir, bizden söylemesi.

2. John Cage: 4'33"

4 dakika 33 saniye süren bu eseri videoda William Marx icra etmekte. Vidyonun başında da belirtildiği gibi John Cage için yaptığımız her şey müziktir. Bu eser bir çok konser salonunda icra edilmiş ve defalarca ayakta alkışlanmıştır. Hatta bu eserin orkestra düzenlemeleri dahi mevcuttur. Eser 3 bölümden oluşmaktadır. John Cage'in "Hazırlanmış Piyano" ismini verdiği ve standart piyanoyu "bozup" kendi yarattığı piyano için yazılmış eserleri de vardır. 

3. Theodor W. Adorno: Piano piece

Theodor W. Adorno genellikle popüler kültür eleştirileriyle bilinen bir besteci, sosyolog ve filozoftur. İşte Adorno'ya ait bir piyano eseri.

4. Arnold Schoemberg: Six Little Piano Pieces op. 19

Arnold Schoenberg deyince akıllara 12 ton sistemi gelir işte Schoemberg'in beyin yakan piyano eseri. 

5. Alban Berg: Piano Sonata in One Movement

Schoenberg'i anıp öğrencisi Alban Berg'i anmazsak ayıp ederiz. Bonus olarak bu eseri icra eden Glenn Gould'un sıra dışı piyano çalış biçimi, sandalyesi ve mimikleri de cabası. Glen Gould aslında çok iyi bir Bach yorumcusu olarak bilinmektedir. Evinde sandalyesine oturduğunda çalışan bir kayıt sistemi olduğu rivayet edilmektedir. Evinden çıkıp da pek konser vermemiş ancak sürekli kayıt yapmış tuhaf bir adamdır.

6. Karlheinz Stockhausen: Helikopter-Streichquartett

Ya da Helikopter Yaylı Dörtlüsü; Stockhausen'in yazdığı bu eseri icra etmek çok maliyetli olmalı çünkü en az 4 helikopter gerekiyor.

7. György Ligeti: Lontano

Bu sıra dışı eseri Azerbeycan devlet senfoni orkestrasından dinliyoruz.

8. Bela Bartok Sonata No.1 for Violin and Piano

Piyano öğrencileri tarafından bela Bartok olarak da nitelendirilen Macar besteci Bela Bartok, müzikoloji çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye de uğraşmış Adnan Saygun ile birlikte gezilere katılmış bir çok eserin kayda alınmasına yardım etmiştir. Bu eserin hemen başındaki keman nedense bana Stravinsky'nin Bahar Ayini'ni hatırlatır. O zaman sıradaki eseri tahmin edin.... Evet Bahar Ayini!

9. Igor Stravinsky: Bahar Ayini

Jaap van Zwede'nin şefliğini yaptığı bu konser videosunu kahveniz yudumlarken dinleyebilirsiniz. 

10. Ve son olarak bir Türk İlhan Mimaroğlu: Çılgın Şeytanın Kanatları

dünya'da elektronik müzik denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden olan ancak kendi ülkesinde pek tanınmayan bir isim; İlhan Mimaroğlu. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık