OFPOF

10 Meşhur Anadolu Türküsünün Ortaya Çıkış Hikayeleri

-
4.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
10 Meşhur Anadolu Türküsünün Ortaya Çıkış Hikayeleri
3.615 izlenme
Ofpofer
-

Türküler üzerinde yaşadığımız toprakların mineralidir, suyudur. O türküleri yakanların hikayesini duyduğumuzda, daha da anlamlanır

"Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası, ayak seslerinden tanırım. Ne zaman bir köy türküsü duysam şairliğimden utanırım"  Bedri Rahmi Eyüboğlu.

1. Çökertme

  Bodrum'un daha Bodrum olmadığı zamanlarda yöre insanı turizmden bi haber iken buralardaki geçim kaynaklarından biri de hemen karşıdaki Yunan adasından illegal ticaret yapmakmış.

Türkü'nün kahramanı Halil de hayatını bu şekilde kazananlardanmış. Buradan oraya tütün götürür, oradan da mastika rakısı getiriyormuş. Halil'in yavuklusu da güzelliği Bodrum'da dillere destan olan Gülsüm'müş. Fakat ne var ki Bodrum'un Çerkez kaymakamının da gözü Gülsümdeymiş. Bu yüzden kaçakta Halil'i yakalamak için tüm gücünü ortaya koyuyormuş kaymakam.

  Halil bir gün kaçağa çıkmadan önce, dönüşte Bitez Yalısına çıkacakları haberini salmış tüm Bodruma. Amaç muhbirleri yanıltmakmışç. Aslında arkadaşları Aspat koyunda bekleyeceklermiş. Kaçak dönüşünde Halil ve Can arkadaşı İbraham Çavuş yolu şaşırıp karanlıkta Aspat diye Bitez yalısına girince kıyamet kopmuş. Pusudaki kaymakam önderliğindeki kolcular basmışlar kurşunu. Çatışma sırasında bir kolcu tarafından hançerlenerek öldürülmüş Halil. Gülsüm başta olmak üzere tüm Bodrum yasa bürünmüş ve adına bu türkü yakılmış.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.