OFPOF

Modayı Değiştiren 9 Buluş

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Modayı Değiştiren 9 Buluş
0 izlenme
Ofpofer
-

Tutarsız, ancak pistlerden hiç ayrılmayacak birkaç şey var. Şimdi modada eskiye bir seyahat edip, modayı değiştiren buluşlara bir göz atalım.

1. Jeans

Jeans

17. yüzyılda, İtalyan Cenova şehri yakınlarında "gênes" olarak adlandırılan bir papirüs tekstili ihraç etti. 1873'te girişimci Levi Strauss ünlü mavi kot üretmek için bir patent aldı. O sıralarda erkek iş elbisesi olarak tasarlandı: bıçak ve madeni paralar için cephaneli tulumlar. O zamandan beri jean dünya çapında en çok sevilen kıyafet haline geldi. Bu arada, Strauss'un şirketi bugün ünlü Levi markası altında çalışıyor.

2. Topuklu Ayakkabı

Topuklu Ayakkabı

Topukluların sadece 17. yüzyıla kadar erkekler tarafından giyildiğini hayal etmek zor. Ortaçağ Avrupa'sında ahşap ayakkabılar popülerdi, çünkü bu ayakkabılara kir işleyebiliyordu. 16. yüzyılda topuklu ayakkabılar giyilmeye başlandı. Stiletto topuklar 20. yüzyılda ortaya çıktı ve artık her kadının gardırobunda var.

3. Bikini

Bikini

Paris, 1946. Bir model, tasarımcı Louis Réard'ın yarattığı iki parçalı bir mayo giyerek pistte yürüdü ve kışkırtıcı bikini  geniş bir tartışmaya yol açtı. O zamanlar, bu açık kıyafet son derece karışıklık çıkarıcı olarak görülüyordu. Mayo, adını atom bombası testlerinin yapıldığı Bikini adlı bir atoldan aldı. Sadece bir kaç yıl sonra mayolar, Brigitte Bardot ve Marilyn Monroe dolabına ekledikleri anda halk bikini giymeye alıştı.

4. Küçük Siyah Elbise

Küçük Siyah Elbise

Chanel'in çığır açan küçük siyah elbisesi. Bazıları kabarık süslü kıyafetlere dayanamayacağını ve efsanevi bir elbise yaratarak yeni bir zarif görünüş yaratması için ilham aldığını söylüyor. Başka bir efsaneye göre, Chanel ölen sevgilisi anısına 1926 yılında elbiseyi hazırladı. Yaratılış moda dünyasında bir sansasyon yarattı ve Vogue ona "Chanel'in Ford'u" dedi. Bugüne kadar, küçük siyah elbise kusursuz bir lezzet ve zerafetin bir özelliği olarak görülüyor; Büyük ihtimalle her zaman moda olarak kalacak.

5. Naylon Çoraplar

Naylon Çoraplar

20. yüzyıldan önce, fashionistas'ın bu cephesinde pek fazla tercihi yoktu: çoraplar yünlü, kaşıntılı veya ipeksi ve kısaydı. 1935'e kadar, Amerikalı kimyacılar DuPont, çelikten daha güçlü olacağı ve örümcek ağıdan daha ince olacağı sözü edilen bir elyaf olan naylonu tanıttı. Naylon çoraplar çok ilgi gördü, bacağa güzel oturuyorlardı, dayanıklı ve ucuzdu. 

6. Deri Ceket

Deri Ceket

Birinci dünya Savaşı sırasında özellikle pilotlar için ABD'de bombardıman ceketi keşfedildi: onları soğuk havadan koruyordu ve rahat giyiniyordu. 1928'de Schott şirketi daha sonra bisiklet ceketi olarak bilinen bir fermuarlı bir deri ceket geliştirdi. Tabii ki, deri ceketler Elvis Presley ve Marlon Brando'da görüldüklerinde popülerleşti. O zamandan beri deri ceketler özgürlük ve isyanın sembolü haline geldi.

7. Mini Etek

Mini Etek

Tasarımcı ve model Mary Quant, Londra'da küçük ama çok modaya uygun bir dükkân tuttu. Gençliğin moda ifadeleri için geldiği yer burasıydı. 50'li yılların sonlarında, mini etek genel nüfus içinde öfke konusu oldu. Fakat isyankar 60'lara gelindiğinde  mini etek her kadının gerekli bir ihtiyacı oldu. Jacqueline Kennedy tarafından bile giyildi. Kraliçe II Elizabeth, İngiliz İmparatorluğu madalyası ile Mary Quant'ı onurlandı.

8. Trench Coat

Trench Coat

Bugün bu basit ve zarif su geçirmez Trench Coat yüzlerce marka tarafından dünya çapında üretilip satıldı. Ancak icadı aslında bir kazaydı. Kimyager Charles Mackintosh kumaşa kauçuk bir solüsyon düşürdü ve kumaşın su geçirmez olduğunu fark etti. Su geçirmez ceket konusunda uzmanlaşmış bir şirket kurdu. Bununla birlikte başlangıçta pek iyi değildi: kauçuk kokuyordu, sıcakta eridi ve soğukta kırılıyordu. Zamanla kumaş kalitesi arttı ve kullanışlı ve şık Trench Coat'lar dolaplarımızda hep varoldu.

9. Sütyen

Sütyen

Sutyen birkaç kez "icat edildi" ve her seferinde bir Dizi değişiklik yapıldı. Antik zamanlarda, kadınlar göğüs bandajları taktılar, bunu korseler izledi, ancak 20. yüzyılın başlarında  sutyen bugün bildiğimiz biçimini aldı. İlk sütyen Caresse Crosby markası ile yapıldı. Kadınlar korselere alıştığından ilk başlarda çok karmakarışık geldi. Ama zamanla, Brezilya'da popülerlik kazandı ve çeşitli markalar daha fazla stil üretmeye başladı. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.