OFPOF

Japon Minimalizminin Kahredici Estetiği

-
793
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Japon Minimalizminin Kahredici Estetiği
1.807 izlenme
Ofpofer
-

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Japonya'da eşya sahibi olmayı bırakan mutlu bir halk olan Japonların hayat yaşantısı.

Japonlar dünyanın en zengin 18. ülkesi olmasına rağmen geçmişten gelen kültürlerini yaşatmış ve evlerini çerçöple doldurmamayı başarmıştır. Beyaz flama ortasında yeralan kırmızı bir noktadan ibaret olan bayrakları ile minimalizmin gerçek anlamda bayraktarlığını yapan bu halk minimalizmin sayesinde duru düşünmeyi öğrenmiş Casio, Tenga, Toyota gibi markalar yaratmış ve Pearl Harbor gibi işlerin altına imza atmıştır.

1. Minimalizm Bayraktan Başlar

Minimalizm Bayraktan Başlar

Japon bayrağının ortasındaki kırmızı daire güneşi temsil eder. Japon mitolojisine göre güneşin tanrıçası Amaterasu Japon tanrılarının kraliçesidir, imparator da hanedanın annesidir.

2. Varlık İçinde Yokluk

Varlık İçinde Yokluk

Japonya başta G20 ve G7 olmak üzere bütün elit klüplerin aranan ülkesidir. Zengindir, sanayileşmiştir, efendidir ama herkes bilir ki elinin tersi de çok pistir. Gelgelelim kişi başı milli geliri Türkiye'nin dört katından büyük olan bu zengin ülkede bizim evlerimizdeki kadar eşya yoktur.

İşte görüyorsunuz koyacak bir vazo bile bulamamışlar zavallılar.

3. Nerde Çokluk Felsefesini Sindirmiş Bir Ülke

Nerde Çokluk Felsefesini Sindirmiş Bir Ülke

Zengin bir halk Japonlar ama evlerde eşya yok, olan da tüy gibi. Hamiyet Hala'dan gelen nevresimi atmış, on tanesi 5 yen olan süs mumlarını atmış avizeyi zaten hiç almamış.

4. 20 Metrekarelik Ferah Evler

20 Metrekarelik Ferah Evler

Zengin ve kalkınmış bir ülke olunca emlak fiyatları da haliyle artıyor tabi. Haramidere'de 1+1 55 metrekare dairenin 500 bin liraya alan olduğuna göre var sen hesap et Tokyo'nun Takashimaya Meydanı'na bakan dairenin fiyatını.  

5. Duvarlar Kağıt Gibi Değil Bildiğin Kağıt

Duvarlar Kağıt Gibi Değil Bildiğin Kağıt

Japon Müteahhitler, 'sadece eşyadan kısmakla bir yere kadar' demişler ve işi bir adım ileri taşıyıp duvardan da kısmışlar. İşin ekonomik boyutları da var tabi. Sonuç itibariyle Japonya'da çimento sanayi bizim ülkemizdeki kadar gelişmediği için bizim kadar beton dökemiyorlar. 

6. Minimalizmin İleri Safhalarında Ortaya Çıkan Tehlikeler

Minimalizmin İleri Safhalarında Ortaya Çıkan Tehlikeler

Söz konusu minimalizm bile olsa ifrata kaçmak her zaman tehlikelidir. Bakınız bu örnekte şahıs ifrata kaçmış ve kış gününde doğrudan taşın üstüne döşeği sermiş. Hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamamız gereken bir fizik kuralıdır, taş çeker. Taş; ırk, cinsiyet, dil, din, ırk ayrımı yapmaz. Taş; türk müsün, Japon musun dinlemez minimalist de olsan maksimalist de olsan çeker, hiçbir suretle kimseye acımaz.

7. Minimalizm de Bir Yere Kadar

Minimalizm de Bir Yere Kadar

Nihayetinde bu insanlar Japon terbiyesi almışlardır, minimalisttirler falan ama yine de insandırlar sonuçta. Merdiven altına da olsa bir gereksiz komidin sıkıştırma o komidinin üstüne bir saat koyma da olsun yapmazlar sanıyorsanız işte bu noktada çok büyük yanılıyorsunuz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.