OFPOF

Yunan Mitolojisinin Tartışmasız 9 Büyük Kahramanı

-
959
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yunan Mitolojisinin Tartışmasız 9 Büyük Kahramanı
0 izlenme
Ofpofer
-

Yunan mitolojisinde adı geçen bu efsane adamlar yaptıkları ile mitolojinin beyaz perdeye aktarılmasında öncü oldular.

1. Achilles

Achilles

Yarı tanrı olduğu iddia edilen yunan kahramanı girdiği hiç bir savaştan mağlup çıkmamış ve Troya savaşında kral Agememnon yanında savaşarak büyük Troya Kahramanı Hector'u ödürüp Troya surlarını aşmıştır.

2. Hector

Hector

Troya'nın gelmiş geçmiş en büyük kahramanıdır. Uzun yıllar hem ülkesini hem de kardeşi Paris'i koruduktan sonra büyük Troya savaşında hiç bir ölümlünün karşısına çıkmaya cesaret edemediği Achilles ile karşılaşmış ve hayatını kaybetmiştir. Hector Troya efsanesi ile adını bir kahraman olarak ölümsüzleştirmiştir.

3. Hercules

Hercules

Yunanistan'ın en büyük tanrısı Zeus'un oğlu olarak bilinen Hercules yarı tanrı olarak dünyayı korumak için sayısız görev üstlenmiş ve hepsinin üstesinden gelmiştir. Ares ve Hera gibi büyük yunan tanrılarının tuzaklarına rağmen Hercules hiç bir zaman boyun eğmemiştir. En zorlu görevi ise mitolojik Nimea Aslanını yenmesidir.

4. Leonidas

Leonidas

Sparta doğumundan itibaren bir savaşçı olarak yetişmiştir. Dönemin en büyük gücü pers imparatorluğunu karşısına Sparta savunmak için 300 askeri ile çıkmış ve binlerce persi öldürmüştür. Savaşın soununda mağlup olan Leonidas öldürülmüş ancak kahramanlığı günümüze kadar konu olmuştur.

5. Odysseus

Odysseus

İthaka'nın zeki ve savaşçı kralıdır. Yunan savaşlarının pek çoğunda bulunmuş ve zekası ile her savaşın bitiricisi olmuştur. Troya savaşındaki Truva Atı dehası ile Troyalıları bozguna uğratıp şehrin ele geçmesini sağlamış ve savaşın en büyük kahramanlarından olmuştur.

6. Perseus

Perseus

Uzun zaman bir tanrı oğlu olduğunu kabul etmese de sonunda Zeus'un oğlu olduğunu kabul etmiş ve titanlara karşı mücadele etmiştir. Kanatlı atı Pegasus ile tanrıların titanlara verdiği savaşların baş kahramanı olmuştur. Mitolojinin yılan kadını Medusa'yı öldürmesi onu ayrıca efsaneleştirmiştir.

7. Spartacus

Spartacus

Trakya'dan koparılarak roma ve yunan arenalarına getirilen gladyatör uzun bir arena mücadelesinden sonra diğer gladyatörleri isyan ettirerek uzun yıllar Roma imparatorluğuna kafa tutmuş ve halkın kahramanı haline gelmiştir.

8. Themistocles

Themistocles

Büyük Pers Kralı Darius'u öldürerek yunan efsanesi haline gelen Themistocles Atina savaşında da büyük yunan ordusunun baş kumandanı olmuş ve pers ordusunu bozguna uğratıp yenmiştir.

9. Theseus

Theseus

Zorba Girit Kralı Minos'un insanları kurban olarak sunduğu mitolojik bir yaratık olan yarı insan yarı boğa Minator'u öldürerek halkı bu canavardan kurtaran Theseus yunan kahramanları arasında yerini almıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.