OFPOF

Üniversite Tercihi Yapacaklara Altın Değerinde Tavsiyeler

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Üniversite Tercihi Yapacaklara Altın Değerinde Tavsiyeler
0 izlenme
Ofpofer
-

2017-2018 tercih puanları dün itibariyle açıklandı. Peki sonuçlar geldi tercihi nelere göre yapmalıyız?

Tercihler açıklandığında iki eliniz bir ayağa girmesin. Bolca vaktiniz var. Tek yapmanız gereken sakin davranmak ve doğru düşünmek. 

Sakin olun.

Sakin olun.

Tüm problem ve çözümlerde klasik ve klişeymiş gibi gözüksede en işe yarayan yöntemlerden biridir. Sonuçlar açıklandı. Puanınızı gördünüz, sadece arkanıza yaslanın. O an hayatınızın tek çıkış noktası buymuş gibi gelecek. Sadece sakin olun ve düşünün. 

Hızlı davranmayın.

Hızlı davranmayın.

İşinizi acele bitirmek faydalı değil aksine zararlıdır. Süre kısıtlı olsa da yeterli. 

Kaçış arayışlarında bulunmayın.

Kaçış arayışlarında bulunmayın.

Şu Ankara'dan kurtulayım yeter derseniz, işte o an kendizi hiç sevmeyeceğiniz bir üniversitenin belki de daha önce duymadığınız bir bölümünde öğrenci bulabilirsiniz. Unutmayın. Bu ülkede 4 milyon üniversite mezunu işsiz insan var. 

Üniversiteyi araştırın.

Üniversiteyi araştırın.

Gideceğiniz üniversitenin klüpleri nasıl, sosyal yaşam nasıl işliyor, öğrenciler aktif mi, halk öğrenciye destek veriyor mu, üniversite öğrenciye destek veriyor mu, ulaşım, konaklama vs. bunları tercih listesine koyacağınız üniversiteler için araştırın. Denizi var sanıp Muğla'da iki dağ arasında okumak istemiyorsanız, baksanız iyi edersiniz. 

Fakülteyi ve bölümü araştırın.

Fakülteyi ve bölümü araştırın.

Aklınızda puan gelene kadar bir üniversite olmamış olabilir, ama aklınızda bir bölüm varsa bu bölümü ve olası universite fakültesini inceleyin. Kaç akademisyen var, akademisyenler daha önce neler yapmışlar, fakültenin imkanları neler ve bunlardan faydalanabiliyor musun gibi gibi şeyler. 

Üniversite öğrencileriyle konuşun.

Üniversite öğrencileriyle konuşun.

İstediğiniz bölüm veya üniversitede ki öğrencilerle konuşmak sizi rahatlatacaktır. En azından şehir ve üniversiteyle ilgil küçük bilgilere sahip olacaksınız. Esnaf yalan söyler, emlakçı yalan söyler, bazen üniversite bile kendini güzelmiş gibi göstermek için kırk takla atar ama, en doğru bilgileri öğrencilerden alırsın. 

İnternetten faydalanın.

İnternetten faydalanın.

Bir yeri araştırmak ve onun hakkında bilgi edinmek artık çok basit. Eğer bir tanıdığınız vs yoksa, internetten o ortamda yapılan check-in'lere, daha önce yapılan etkinliklere, fotoğraflara vs ulaşabilirsiniz. Ayrıca burdan öğrencileri bulup iletişim kurabilirsiniz. Ekşisözlük, instela gibi sözlük yazarlarının bilgilerinden faydalanın. 

Söylenen her şey doğru değildir.

Söylenen her şey doğru değildir.

Bu yüzden araştırın. 1 kişi de, 1 site de vs takılı kalmayın. Aynı kanalların farklı yollarını bulun, farklı insanlara danışın. 

Hedefinizi unutmayın.

Hedefinizi unutmayın.

Artık önümüz arkamız sağımız solumuz her yer üniverste mezunu. Devlette diplomanın prosedür gereği önemi vardır üniversitenin kalitesine vs bakmazlar, ama işiniz özel sektörse mutlaka üniversitenize, bölümünüze ve hocalarınıza dikkat ederler. Unutmayın, üniversiteye sadece okul ve ders gözüyle bakmayın. Burdan akşama kadar anlatılır. Ama kısacası hayatınızın belki de en güzel ve özel yıllarını burada yaşıyacaksınız. Unutmayın, gittiğiniz üniversite ne kadar kalitesiz olursa olsun, önemli olan elinde ki imkanlarla neler başarabiliyorsun ve kendini ne kadar geliştirdin. Güzel tercihler! 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.