OFPOF

Tuz Deyip Geçmeyin: Tuz Hakkında Bilmediğimiz 10 Şey

-
4.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tuz Deyip Geçmeyin: Tuz Hakkında Bilmediğimiz 10 Şey
0 izlenme
Ofpofer
-

Tuz hakkında bir kaç şey bildiğinizi düşünebilirsiniz. Bildikleriniz hariç bilmediklerinizi derledik.

1. Tuz nasıl üretilir?

Tuz nasıl üretilir?

Tuzun birçok farklı kaynaktan geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sadece üç yöntemi vardır. Güneşte kurutma, buharlaştırma ve madencilik. Güneşte kurutma tuzun suyun güneşe bırakıp kuruması esasına dayanır ve en eski yöntemdir. Buharlaştırma bildiğimiz pişirme mantığıyla suyun buharlaşması. Madencilik de kaya tuzunun sofralarımıza geldiği yöntem diyebiliriz.

2. Tuz yemeklerin kokusunu da ortaya çıkarır.

Tuz yemeklerin kokusunu da ortaya çıkarır.

Yiyeceğe tuz eklenmesinin tatları ortaya çıkarabileceğini biliyoruz, ancak kokuları da ortaya çıkarabileceğini biliyor muydunuz? Bir pişirme yemeğine tuz ilavesi daha fazla nem bırakır ve bu nem pişirdiğiniz her şeyin, özellikle etin doğal aromalarını ortaya çıkarır.

3. Aslında hepimiz ihtiyacımızdan fazla tuz alıyoruz.

Aslında hepimiz ihtiyacımızdan fazla tuz alıyoruz.

Günlük tüketimde bir miktar tuza ihtiyacımız olsa da, küçük bir tatlı kaşığı veya daha düşük bir miktarda yalnızca küçük bir miktara ihtiyacımız var.

4. İyotlu tuzun tarihi

İyotlu tuzun tarihi

İyotlu tuzun tarihi neredeyse 100 yıldır. Eskiden insanlar iyot yetmezliği çekiyordu. Bu eksiklik guatra yol açtı, tiroid bezinin boğazda genişlemesi. Bu sorun tuzlara iyot eklenerek guatrlarla savaşa yönelik bir girişim başlatıldı. Bu nedenle bugün hala tuzu iyotlamış durumdayız.

5. Tuz mumyalamada da kullanıldı.

Tuz mumyalamada da kullanıldı.

Tuzun antibakteriyal ve ve kurutma özelliği eski Mısır'da mumyalamada kullanılırdı. Böylece hem organlar korundu hem de mumya.

6. Tuzun kullanım alanları.

Tuzun kullanım alanları.

Birileri işlediğimiz tuzun çoğunun yiyecek için kullanıldığını düşünüyor olabilir ama bu durum böyle değildir. Tuzun büyük kısmı, neredeyse % 70'i endüstriyel kimyasallara giriyor. Kar ve buzdan kurtulmak için her kış yollarda kullanılan % 8, gıda için sadece % 6'lık bir oran gerekiyor. Doğru, sokaklarımız her sene bizden daha fazla tuz tüketiyor.

7. Hücresel boyutta tuz.

Hücresel boyutta tuz.

Vücudunuzun hangi bölümünde olursa olsun, her kan hücresi, her deri hücresi, her kemik hücresi, vücudunuzdaki her bir hücre, içinde küçük bir tuza sahiptir. Bu hücrelerdeki tuz, elektrik impulslarının içeriye geçmesine izin verir. Hücrelerin vücudun farklı bölümlerinin birbirleriyle iletişim kurmasına ve hücrenin kendisiyle iletişim kurmasına olanak tanır.

8. Çok eskilerde tuz altından daha değerliydi.

Çok eskilerde tuz altından daha değerliydi.

Antik medeniyetler tuzu altının ağırlığına eşit olarak değerlendirdi. Hatta bazen "beyaz altın" olarak anılmaya başlandı çünkü onun büyük değeri vardı.

9. Çok tuzlu yemek öldürebilir.

Çok tuzlu yemek öldürebilir.

Uzun vadede çok fazla tuz kan basıncınızı artırabilir ve size kalp problemleri yaratabilir.

10. Tuzu az almak da öldürebilir.

Tuzu az almak da öldürebilir.

Belki diyetinizde daha az tuza ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuzdur. Bu doğru olabilse de hiçbir koşulda tuzu hayatınızdan tamamen kesmemelisiniz. Hücrelerinizin işlev görmesi için tuza ihtiyacı vardır. Ayrıca tuzu seyreltip çok su içtiği için doğrudan ölüme götüren vakalar olmuştur . Kısacası yaşamak için tuza ihtiyacın var.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.