OFPOF

Türkiye’de Yaşayan ve Nesli Tükenme Tehlikesi ile Karşı Karşıya Olan Hayvanlar

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye’de Yaşayan ve Nesli Tükenme Tehlikesi ile Karşı Karşıya Olan Hayvanlar
7.298 izlenme
Ofpofer
-

Onların hayatta kalıp kalmamaları tamamen sorumluluk sahibi olan bizlere bağlı.

dünya genelinde birçok sebepten dolayı nesli tükenme noktasına gelen ve soyları için büyük tehlike içinde olan hayvanlar listesini incelemek de gerekli ama öncelikle ülkemizde bulununan ve bizim sorululuğumuzda olan hayvanları tanımamız daha önemli. Genel anlamda sadece insanoğlundan kaynaklanan sebeplerden dolayı türünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve ülkemizde, az sayıda da olsa varlığını devam ettirmeye çalışan canlı türlerinin yok olup olmaması bize bağlı.

1. Çizgili sırtlan

Çizgili sırtlan

Çizgili sırtlan diğer sırtlanlardan daha zarif bir vücut yapısına sahiptir. 110 cm uzunluğa ve 40–50 kg ağırlığa ulaşan kilosuyla diğer sırtlan türlerinden daha farklıdır. Anadolu’daki popülasyonu tam olarak bilinmese de, yine soyu tükenme tehlikesi geçiren bir başka tür olarak listemizde yer alıyor.
 

2. Acem ceylanı

Acem ceylanı

Orman ve Köyişleri Bakanlığı’nın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan türleri koruma altına almak için başlattığı eylem planında yer alan bir diğer tür olan Acem Ceylan’ı, ceylan ve geyik gibi hayvanların en çok korumaya alınması gereken hayvanlar olduğunu gerçeğini gözler önüne serer nitelikte. Ülke insanı olarak ceylan ve geyiklerden uzak durmazsak, ülkemize özel olan bu hayvanlarıda kaybedeceğiz.
 

3. Alageyik

Alageyik

Alageyik, göçmen olmayan ve sürü oluşturan, kürek boynuzlu ve benekli gececil bir geyik türüdür. En saf alageyikler tüm dünyada sadece Antalya’da bulunur. Yöre halkı tarafından Benekli geyik olarak da adlandırılırlar. Ülkemizde, Antalyadaki Termessos Milli Parkı ve Düzlerçamı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında ve Mersin’de görülebilirler. Çok az miktarda olsalar da Bolu Dağlarında da görülme imkanları vardır.
 

4. Akdeniz foku

Akdeniz foku

Üzerinde yapılaşma olmayan ve insanların kolay ulaşamadığı yerleri seçen Akdeniz fokları, üremek ve yerleşmek için insanların olmadığı yerleri bulmakta zorlanıyorlar. Bu yüzden insan ve insan etkilerinin olmadığı kıyı mağaralara ve kovuklara sahip, sessiz ve tenha kıyıları tercih ediyorlar. İzmir'in Foça ilçesinde çok miktarda Akdeniz foku bulunmakla beraber, yaşam alanları insanların yerleşimlerinden dolayı tehlikeye giren türlerden biri. Ayrıca bir türlü engellenemeyen avlanma konusuda, Akdeniz fokları için ciddi tehlike.
 

5. Anadolu dikenli faresi

Anadolu dikenli faresi

Türkiye;’de yalnızca Silifke ve Çukurova bölgesindeki ormanlarda yaşayan bu tür, genelde guruplar halinde yaşasalarda, Türkiye’de soyları tükenmekte olan hayvanlar listesinde bulunuyorlar.
 

6. Hint oklu kirpisi

Hint oklu kirpisi

Kirpi olarak adlandırılsalar da, kirpilerle akrabalıkları yoktur. Boyları 50 – 60 cm olmakla beraber kuyruk uzunlukları 10 – 12 cm arasındadır. Fazla yağış almayan, insanlardan uzak ve akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerleri tercih eden Hint oklu kirpisi de, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılardan.
 

7. Telliturna

Telliturna

Adına türküler ve şarkılar yazılan, turnagiller familyasının bu türü de, Türkiye’de soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılardan. Türkiye’de sadece Bulanık Ovası’nda yaşayabilmektedirler.
 

8. Mezgeldek

Mezgeldek

Açıklık alanlarda ve tarlalarda yaşayan bu kuş türü Trakya’da görülmektedir. (Sadece göç zamanı Batı Anadolu’da görülürler). Trakya’da yaşayan arkadaşlardan bu konuda biraz daha hassasiyet bekliyoruz.
 

9. Bozkır kartalı

Bozkır kartalı

Vücutlarının üst kısımları kahverengi olan bu kartal türünün, uçarken görülen tüyleri ve kuyruğu siyahımsıdır. Kaybetmemeiz gereken kartal türlerinden biri olarak, listede yer alan bir başka kuş türü. Maalesef listede yer alan tek kartal türü değil.
 

10. Ak kuyruklu kartal

Ak kuyruklu kartal

Latince isimlendirilmesinden dolayı, (Haliaeetus) deniz kartalı olarakta bilinir. Avrupa’daki büyük popülasyonu Norveç’te olsa da, ülkemizde olan türlerinin nesli tükenme tehlikesi yaşamakta.
 

11. Bozkır tuygunu

Bozkır tuygunu

Dişisi çayır tuygununa benzemekle beraber, kanat altında küçük farklılıkları olan bozkır tuygunuda, yine soyu tükenmekte olan türler arasında.
 

12. Ulu doğan

Ulu doğan

Doğangiller familyasından olan ulu doğan, oldukça iri bir doğan türüdür. İnsanoğlunun ‘şahincilik’ merakı yüzünden alıkonulan ulu doğanlar için ABD bir üreme projesi başlattı ama aynı şekilde Türkiye’de de (yaşam alanlarının genelinde olduğu gibi) türleri tehlike altında.
 

13. Kelaynak

Kelaynak

dünya popülasyonu yaklaşık olarak sadece 500 civarında. Vahşi (doğal) olarak yaşayacakları ülkeler olarak Suriye, Fas ve Türkiye bu konuma uygundur. Ancak Suriye’nin durumu bakımından Türkiye’nin bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesi gerekiyor.
 

14. Toros kurbağası

Toros kurbağası

Boyları 6 ile 7.5 cm arasında değişen toros kurbağası, dünyada ötmeyen tek kurbağa türüdür. Bu türün soyunu koruyabilmesi, göl kenarlarındaki bitki türlerinin iyileşmesine bağlı.
 

15. Kolan balığı

Kolan balığı

Atlantik Mersin balığı olarakta bilinen kolan balığı da, şu anda soyu tükenme tehlikesini en ciddi biçimde yaşayan türlerden biri.
 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.